میراث ایرانی جمعه از ساعت 08:05 به مدت 55دقیقه

رادیو ورزش

ميراث ايراني

اطلس بازیهای بومی و محلی ایران چاپ می شود

برنامه "میراث ایرانی" جمعه 21 اردیبهشت، با احمدوند، مدیر روابط عمومی فدراسیون ورزش روستایی و بازیهای بومی و محلی، درباره فعالیت های اخیر فدراسیون گفتگو كرد.

1397/02/22
09:27

به گزارش رادیو ورزش؛ احمدوند، مدیر روابط عمومی فدراسیون ورزش روستایی و بازیهای بومی و محلی، در ارتباط با برنامه ها و فعالیت های اخیر این فدراسیون گفت: ما جشنواره ورزشی عشایر استان آذربایجان شرقی را داشتیم كه در شهرستان كلیبر، منطقه "هارنا" برگزار شد. این جشنواره همزمان با كوچ عشایر برپا شد و استقبال بسیار زیاد مردم آذربایجان را به همراه داشت. بیش از 30 هزار نفر برای تماشای برنامه ها حاضرشده بودند. مسابقات جشنواره در چند بخش مختلف مثل: سواركاری، طناب كشی، كشتی محلی برگزار شد كه پرطرفدارترین قسمت این جشنواره، سواركاری و تیراندازی روی اسب است.
وی با تاكید بر اینكه بیشتر شركت كنندگان در این رقابتها بانوان عشایر هستند یادآور شد: این موضوع برای این جشنواره كه همه ساله در منطقه هارنا برگزار می شود، نكته بسیار قابل تامل و مثبت است كه در نوع خود كم نظیر است.
احمدوند در ادامه افزود: همچنین یك جشنواره ویژه برای دانش آموزان روستایی شهرستان پاكدشت استان تهران برگزار كردیم. اكثر دانش آموزان این منطقه افرادی هستند كه از كشور افغانستان به ایران مهاجرت كرده اند. خوشبختانه توانستیم محیط خوب و مفرحی را در قالب جشنواره بازیهای بومی و محلی برگزار كنیم.
وی از افتتاح همزمان 30 خانه ورزش روستایی با حضور دكتر جعفری، رییس فدراسیون ورزش روستایی و بازیهای بومی و محلی در استان اردبیل خبر داد و گفت: امسال كتاب اطلس بازیهای بومی و محلی را منتشر خواهیم كرد. مراحل پایانی این كتاب هزار صفحه ای به پایان رسیده است. این كتاب بالغ بر500 یا 600 منبع دارد و با بیش از 2 هزار نفر مصاحبه شده است. امیدوارم كتاب اطلس بازیهای بومی و محلی به عنوان كتاب سال و نیز میراث ایرانی شناخته شود. همكارانم در كمیته آموزش و پژوهش همزمان با نوشتن كتاب، نسخه انگلیسی آن را نیز تهیه كرده اند.
برنامه میراث ایرانی با رویكرد پرداختن به رشته های ورزشی روستایی و كبدی و چوگان ساعت10:05 صبح های جمعه به تهیه كنندگی مریم رستمی و با اجرای مسعود اسكویی تقدیم علاقه مندان می شود.

دسترسی سریع
میراث ایرانی