گزارش ورزشی مسابقات از ساعت 00:00 به مدت 120دقیقه

رادیو ورزش

1 گزارش ورزشي

مخبر: بازی‌های بین‌المللی نوروز ویژه بانوان در تقویم ورزشی دنیا ثبت و تكرار شود

معاون اول رئیس جمهور گفت: رویداد بزرگ بازی‌های بین‌المللی نوروز ویژه بانوان در تقویم ورزشی دنیا ثبت و تكرار شود.

1401/12/20
06:48

به گزارش رادیو ورزش؛ نخستین دوره بازی های بین المللی نوروز  ویژه بانوان با شعار «ورزش، معنویت، عدالت» برای اولین بار در ایران و با حضور كشورهای حوزه نوروز  عصر امروز جمعه با حضور معاون اول رئیس جمهور افتتاح شد.

محمد مخبر در این مراسم كه در سالن بسكتبال مجموعه ورزشی آزادی برگزار شد با بیان اینكه نوروز جزو عیدهای ملی، تمدنی و منطقه ای در بخش بزرگی از كشورهای دنیا است، برگزاری نخستین دوره بازی های بین المللی نوروز ویژه بانوان را رویدادی بسیار درست و اقدامی مناسب دانست و از تمام مسئولان و جامعه ورزشی كشورهای حوزه نوروز خواست تا با برنامه ریزی مناسب و برگزاری سالانه، این رویداد بزرگ در تقویم ورزشی دنیا ثبت و تكرار شود.

معاون اول رییس جمهور تاكید كرد: برگزاری چنین رویدادی پاسخ كشورها و مدعیانی را می دهد كه می خواهند جایگاه زن را به گونه ای القا كنند كه زندگی خانوادگی آنان در تعارض با حضور اجتماعی، سیاسی و علمی زنان است.

وی با اشاره به اینكه در طول تاریخ زنان محور اصلی ظهور و بروز دین مبین اسلام بوده اند، ادامه داد: تاكنون به نقش حضرت خدیجه (س) در توفیق اسلام در مكه و همچنین حضرت فاطمه (س) در مدینه كمتر پرداخته شده است.

مخبر افزود: حضور حضرت فاطمه زهرا (س) در زندگی دنیوی و اخروی در قله های رفیع قرار دارد و ایشان چه بعنوان دختر در رابطه با پیامبر اكرم(ص)، چه بعنوان همسر در رابطه با امیرالمومنین (ع) و چه در زمینه فرزند پروری در كنار ساحت های سیاسی و فعالیت های اجتماعی در همه این صحنه ها با بهترین نقش ظاهر شدند و در دوران عزلت حضرت علی(ع) پرچمدار مبارزه با فساد و انحراف در صدر اسلام بودند.

وی با بیان اینكه تفكری در دنیا حاكم است كه نمی شود فعالیت اجتماعی، سیاسی و علمی و اقتصادی زنان در كنار اداره خانواده، فرزند آوری و تربیت فرزند همراه باشد، تصریح كرد: امروز در جمهوری اسلامی ایران شاهد نقش آفرینی زنانی هستیم كه در همه ابعاد خانوادگی و حضور در اجتماع به بهترین شكل ممكن ایفای نقش می كنند.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینكه ورزش از حقوق مسلم زنان است، تأكید كرد: جمهوری اسلامی ایران همه امكانات لازم برای حضور بانوان در عرصه های داخلی و بین المللی ورزشی را فراهم كرده است، به گونه ای كه دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در زمینه ورزش بانوان با قبل از پیروزی انقلاب اسلامی قابل مقایسه نیست.
وی فعالیت زنان در سیزده رشته ورزشی، حضور 104 داور بین المللی زن، وجود بیش از 220 هزار باشگاه ورزشی و همچنین بیش از 7 هزار باشگاه ورزشی مختص زنان و 808 كرسی ورزشی زنان در مجامع بین المللی را از جمله افتخارات ورزش زنان در بعد از پیروزی انقلاب خواند و تصریح كرد: حضور همه جانبه بانوان در نظام اسلامی با عزم و اعتقادی راسخ توسعه یافت و در دولت سیزدهم نیز كمك به نقش آفرینی زنان در همه زمینه ها جزو راهبردهای اساسی است.

مخبر با اشاره به فعالیت بانوان در مسائل اجتماعی، مدیریتی، پزشكی و علمی بیان كرد: پیشرفت علمی كشور مدیون فعالیت علمی زنان است و جمهوری اسلامی ایران نشان داد كه زنان در عین حضور در صحنه های مختلف اجتماعی، سیاسی و مدیریتی در كنار رعایت عفاف و حجاب می توانند با برخی تفكرات غلط در این زمینه مبارزه كرده و نشان دهند كه موفقیت زنان در عرصه های مختلف در كنار امر حجاب و عفاف امكانپذیر است.

در این دوره از مسابقات 20 كشور به همراه ایران در 9رشته ورزشی و با حضور 225ورزشكار ایرانی و 378 ورزشكار خارجی از رده های سنی مختلف با هم به رقابت خواهند پرداخت.

كشورهای ایران، ارمنستان، افغانستان، بلاروس، قرقیزستان، عراق، كویت، پاكستان، ازبكستان، اندونزی، مالزی، تونس، روسیه، ارمنستان، امارات، قزاقستان، گرجستان، فلسطین، تایلند، نپال و در رشته های دومیدانی، سواركاری، چوگان به صورت نمایشی، كاراته، كبدی، فوتسال، وزنه برداری، شمشیربازی و جودو از 19 تا 23 اسفند در این رقابت ها حضور دارند.

انتهای پیام/

دسترسی سریع
1 گزارش ورزشی