مركز مشاوره ورزشی روزهای فرد از ساعت 14:30 به مدت 30دقیقه

رادیو ورزش

مركز مشاوره ورزشي

ورزش مناسب برای كاهش استرس و اضطراب

برنامه مركز مشاوره ورزشی سه شنبه 19 بهمن با حضور دكتر شهاب اولیایی، رژیم شناس و مشاور تغذیه و دكتر وجیه الله چشمه سری، متخصص پزشكی ورزشی به بررسی ورزش مناسب برای كاهش استرس و ضربان قلب زیر 60 بار در دقیقه اختصاص داشت.

1395/11/20
08:05


به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر وجیه الله چشمه سری، متخصص پزشكی ورزشی پیرامون ورزش مناسب جهت كاهش اضطراب و استرس اظهار كرد: ورزش و تحرك منافعی نظیر دور شدن انرژی منفی، ترشح هورمون، ایجاد برخورد اجتماعی و ... را بهمراه دارد. هر نوع ورزشی برای كاهش استرس و اضطراب مفید است و طبق شرایط روحی می توان ورزش مناسبی را انتخاب كرد. ورزش یوگا برای افراد درونگرا و كمتر اجتماعی مفید است و به كاهش استرس این افراد كمك شایانی می كند. ورزش های انفرادی و جمعی مثل شنا نیز در این امر موثر است زیرا آب باعث ریلكسیشن می شود. ورزش های جمعی مانند فوتبال و والیبال برای اشخاص برونگرا خوب است و باعث می شود تنش های روحی بدن تخلیه شود. شاید ورزش خستگی جسمی بهمراه داشته باشد ولی در نهایت باعث می شود فرد به یك شادابی و آرامش برسد و احساس خوبی بعد از ورزش پیدا كند.
چشمه سری درخصوص سوال شنونده ای كه دارای ضربان قلب 60 بار در دقیقه بود و بعلاوه واریكسول نیز داشتند توضیح داد؟ ضربان عادی قلب بین 60 تا 100 بار در دقیقه است. اگر پائین تر باشد و فرد بیماری نداشته باشد و ارثی باشد مشكلی ایجاد نمی كند. قلبی كه اندازه بزرگتری دارد؛ توان بیشتری هم دارد و با یك بار زدن استراحت می كند و بعد ضربان بعدی شروع می شود. این می تواند از آمادگی بدنی بیشتر ایشان باشد و مشكلی خاصی وجود ندارد. ولی قلبی كه تند تند می زند ماهیچه قلب ضعیف تر است.
واریكسول تورم وریدهای بدن در ناحیه تناسلی مرد است و شبیه حالت واریس در رگ های ساق پا است. خود واریكسول مشكل خاصی ایجاد نمی كند. ولی باید تشخیص داد كه واریكسول است یا فتخ چون ممكن است فتخ ناحیه كشاله ران باشد كه با معاینه یا سونوگرافی تشخیص داده می شود. واریكسول در خیلی از موارد باعث عقیمی می شود كه قابل درمان است و به غیر از این مورد مشكل خاصی بوجود نمی آورد. داروی خاصی هم ندارد و درمانش جراحی است كه براساس شرایط فرد و نظر متخصص تصمیم گیری می شود.
برنامه مركز مشاوره ورزشی شنبه 19 بهمن با اجرای شهاب اولیایی و به تهیه كنندگی عباس حیدری تقدیم شنوندگان شد. این برنامه ساعت 14:30 روزهای فرد به مدت 25 دقیقه از رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
مركز مشاوره ورزشی