مركز مشاوره ورزشی روزهای فرد از ساعت 14:30 به مدت 30دقیقه

رادیو ورزش

مركز مشاوره ورزشي

راهكارهای درمانی آسیب ACL و مینیسك

در برنامه "مركز مشاوره ورزشی" سه شنبه 27 آذر، دكتر امیرحسین عابدی یكتا، متخصص پزشكی ورزشی و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، درباره آسیب دیدگی ACL و مینیسك زانو توضیحاتی را ارائه كرد.

1397/09/28
09:58به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر امیرحسین عابدی یكتا، متخصص پزشكی ورزشی، در پاسخ به این سوال مخاطب كه حدود 2 ماه قبل دچار پیچ خوردگی پا شدم و پس از ام ار آی مشخص شد كه ACL و مینیسك زانویم پاره است؛ در حال حاضر زانویم به درستی خم نمی شود و نظر پزشك انجام عمل جراحی است، آیا شما راهكار دیگری ندارید، بیان كرد: آسیب توأمان ACL و مینیسك، نشان دهنده بالا بودن شدت آسیب دیدگی است و به احتمال زیاد باید جراحی صورت بگیرد؛ به خصوص اگر فرد ورزشكار حرفه ای باشد، این موضوع صدق می كند.
وی، درباره زمان مناسب انجام عمل جراحی گفت: باید به این نكته توجه كرد كه جراحی ACL و مینیسك اورژانسی نیست و نیاز است كه 3 تا 6 ماه به زانو فرصت دهیم تا هم التهابات ناشی از پیچ خوردن از بین برود و هم در این مدت تقویت مناسب عضلات چهارسر ران را داشته باشیم تا وقتی پزشك می خواهد از تاندون آن بردارد كه پیوند بزند، پا خیلی ضعیف نشود.
برای تصمیم گیری دقیق زمان جراحی و اینكه اصلاً باید جراحی انجام شود یا خیر، لازم است یك معاینه توسط متخصص ارتوپدی یا پزشكی ورزشی انجام شود. گروه تخصصی پزشكی ورزشی بیشتر تمایلش بر این است تا آنجا كه امكان دارد اصلاح و بهبود زانو بدون جراحی صورت بگیرد.
دكتر عابدی یكتا، نیز در خصوص خم نشدن زانو بعد از پیچ خوردن اظهار كرد: در طی گذشت 2 ماه قاعدتاً می بایست خم شدن زانو كامل می شده و اگر همچنان زانو خم نمی شود شاید علتش این باشد كه وقتی مینیسك پاره می شود، بسیاری اوقات به صورت یك جسم خارجی در مفصل عمل می كند و اجازه خم شدن را نمی دهد كه در این صورت جراحی باید زودتر صورت بگیرد.
برنامه مركز مشاوره ورزشی با اجرای شهاب اولیایی، روزهای فرد از ساعت 14:30 به مدت 25 دقیقه بر روی موج اف ام ردیف 92 مگاهرتز از رادیو ورزش به روی آنتن می رود.

دسترسی سریع
مركز مشاوره ورزشی