مركز مشاوره ورزشی روزهای فرد از ساعت 14:30 به مدت 30دقیقه

رادیو ورزش

مركز مشاوره ورزشي

راهكار كم اشتهایی در بیمار مبتلا به سرطان

برنامه مركز مشاوره ورزشی یكشنبه اول اسفندماه با حضور دكتر شهاب اولیایی، رژیم شناس و متخصص تغذیه و دكتر وجیه الله چشمه سری، متخصص پزشكی ورزشی به بحث در خصوص بی اشتهایی در افراد مبتلا به سرطان و راهكارهای درمان سلولیت اختصاص داشت.

1395/12/02
12:09

به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر شهاب اولیایی، رژیم شناس و متخصص تغذیه پیرامون مشكل كم اشتهایی در بیماران مبتلا به سرطان اظهار كرد: بی اشتهایی این افراد می تواند ناشی از خود بیماری سرطان یا ناشی از داروهای مصرفی كنترل این بیماری باشد. این بی اشتهایی بروی سیستم ایمنی تاثیر منفی دارد. برای مهار این مشكل توصیه می شود از غذاهای مایع یا غذاهای مكمل پودری استفاده شود. تعداد وعده های غذایی زیاد و حجم هر وعده كم شود؛ برای مثال به جای 3 وعده 6 یا 8 وعده غذا مصرف گردد. غذاهای مورد علاقه فرد بیمار تهیه شود. همراه با غذا آب نوشیده نشود و نیم تا یك ساعت و نیم نوشیدن آب با میل كردن غذا فاصله داشته باشد. بخشی از غذا قبل از خواب مصرف شود تا سبب بی اشتهایی برای وعده های بعدی نشود. ورزش نقش مهم و پررنگی در افزایش روحیه بیماران دارد و آنقدر كه روحیه بالا می تواند سرطان را درمان كند دارو موثر نیست و خانواده ها با فراهم آوردن محیط شاد در این امر نقش مهمی دارند. حتی المقدور برنامه غذایی افراد مبتلا به سرطان تحت نظر یك متخصص تنظیم شود تا همه نیازهای تغذیه ای رفع گردند.
اولیایی درخصوص سلولیت و درمان آن بیان كرد: سلولیت تجمع بدشكل چربی هایی است كه در متابولیسم آنها اختلال ایجاد شده است و زیر پوست رسوب می كند و به پوست حالت پوست پرتقالی می دهد. بیشتر در خانم ها و بخصوص بعد از زایمان و در زمان تجمع چربی و كم تحركی رخ می دهد. توصیه می شود از خوردن غذای چرب، فست فود ، نمك و غذاهای شور خودداری شود. به مقدار كافی میوه و سبزی مصرف نمائید. از قهوه، شكلات و شیرینی اجتناب كنید. ورزش و فعالیت بدنی در رفع سلولیت بسیار تاثیرگذار است. ماساژ موضعی خیلی مهم است و می تواند متابولیسم مختل شده را دوباره راه اندازی كند. حداقل 6 تا 8 لیوان آب بنوشید تا سمومی كه در ناحیه سلولیت جمع شده است از بدن خارج گردد. بعضی از تجهیزات پزشكی مانند لیزر می تواند كمك كننده باشند. برای رفع این مشكل جراحی زیبایی نیز وجود دارد كه عوارض خود را دارد.
برنامه مركز مشاوره ورزشی یكشنبه اول اسفند با اجرای شهاب اولیایی و به تهیه كنندگی عباس حیدری تقدیم شنوندگان شد. این برنامه ساعت 14:30 روزهای فرد به مدت 25 دقیقه تقدیم شنوندگان رادیو ورزش می شود.

دسترسی سریع
مركز مشاوره ورزشی