مركز مشاوره ورزشی روزهای فرد از ساعت 14:30 به مدت 30دقیقه

رادیو ورزش

مركز مشاوره ورزشي

بررسی علل كمردرد بعد از پیاده روی

در برنامه "مركز مشاوره ورزشی" پنج شنبه 4 بهمن، دكتر امیرحسین عابدی یكتا، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، درباره مشكلات كمری و درد این ناحیه در هنگام پیاده روی طولانی مدت توضیحاتی را بیان كرد.

1397/11/06
08:34به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر امیرحسین عابدی یكتا، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، در پاسخ به این سوال مخاطب كه مدتی است در باشگاه تمرینات آمادگی جسمانی و دو انجام می دهم؛ اما چند وقتی است كه در پیاده روی طولانی كمردرد می گیرم، علت آن چیست، بیان كرد: كمردرد بیماری بسیار شایعی است كه گفته می شود 90 درصد افراد در دوره ای از زندگی این مشكل را تجربه می كنند و 80 درصد این كمردردها به طریقی عود خواهد كرد.
در یكی از كتابهای پزشكی آمده است در بهترین مراكز تشخیصی و درمانی دنیا 85 درصد علت های كمردرد قابل شناسایی نیستند. بنابراین می توان به این مطلب پی برد كه هر كمردردی به معنای بیرون زدگی و فتق دیسك نیست. بیشتر علت های كمردرد ناشناخته هستند. اكثر علت های ناشناخته به عدم توازن قدرت عضلانی، بیومكانیك نامناسب، آسیب های كوچكی كه در اثر نشستن یا ایستادن طولانی مدت به یك سری از مفاصل كمر وارد می شود یا یك سری آسیب های كوچكی كه در طول روز جمع می شود و به صورت یك آسیب بزرگتر خود را نشان می دهد و نیز استرس ها مربوط می شود.
وی، افزود: فردی كه نیم ساعت پیاده روی می كند و دچار كمردرد می شود، می تواند به خاطر هر یك از علت های قابل تشخیص یا غیرقابل تشخیص دچار این مشكل شده باشد؛ حتی كفش بد و جابجایی محیط ورزش هم می تواند در ایجاد این مشكل نقش داشته باشد.
اگر بخواهیم به فرد بگوییم علت كمردرد دقیقاً چیست باید همه این موارد را بررسی كنیم. اینكه خوردگی كفش چقدر است؟ آیا انحراف در پا داشته است یا خیر؟ آیا ضعف عضلانی دارد یا خیر؟ آیا عضلات شكم ضعیف است؟ آیا عضلات كمر ضعیف است؟ آیا دچار جلو افتادگی لگن شده است یا خیر؟
پیاده روی كه این فرد انجام می دهد، ورزش هوازی است و باعث بهبود وضعیت قلب و ریه می شود؛ اما ممكن است كه قدرت عضلانی به وی ندهد.
برنامه مركز مشاوره ورزشی با اجرای شهاب اولیایی، روزهای فرد از ساعت 14:30 به مدت 25 دقیقه بر روی موج اف ام ردیف 92 مگاهرتز از رادیو ورزش به روی آنتن می رود.

دسترسی سریع
مركز مشاوره ورزشی