مرکز مشاوره ورزشی روزهای فرد از ساعت 14:30 به مدت 30دقیقه

رادیو ورزش

مركز مشاوره ورزشي

بررسی علل کمردرد بعد از پیاده روی

در برنامه "مرکز مشاوره ورزشی" پنج شنبه 4 بهمن، دکتر امیرحسین عابدی یکتا، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، درباره مشکلات کمری و درد این ناحیه در هنگام پیاده روی طولانی مدت توضیحاتی را بیان کرد.

1397/11/06
08:34به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر امیرحسین عابدی یکتا، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در پاسخ به این سوال مخاطب که مدتی است در باشگاه تمرینات آمادگی جسمانی و دو انجام می دهم؛ اما چند وقتی است که در پیاده روی طولانی کمردرد می گیرم، علت آن چیست، بیان کرد: کمردرد بیماری بسیار شایعی است که گفته می شود 90 درصد افراد در دوره ای از زندگی این مشکل را تجربه می کنند و 80 درصد این کمردردها به طریقی عود خواهد کرد.
در یکی از کتابهای پزشکی آمده است در بهترین مراکز تشخیصی و درمانی دنیا 85 درصد علت های کمردرد قابل شناسایی نیستند. بنابراین می توان به این مطلب پی برد که هر کمردردی به معنای بیرون زدگی و فتق دیسک نیست. بیشتر علت های کمردرد ناشناخته هستند. اکثر علت های ناشناخته به عدم توازن قدرت عضلانی، بیومکانیک نامناسب، آسیب های کوچکی که در اثر نشستن یا ایستادن طولانی مدت به یک سری از مفاصل کمر وارد می شود یا یک سری آسیب های کوچکی که در طول روز جمع می شود و به صورت یک آسیب بزرگتر خود را نشان می دهد و نیز استرس ها مربوط می شود.
وی، افزود: فردی که نیم ساعت پیاده روی می کند و دچار کمردرد می شود، می تواند به خاطر هر یک از علت های قابل تشخیص یا غیرقابل تشخیص دچار این مشکل شده باشد؛ حتی کفش بد و جابجایی محیط ورزش هم می تواند در ایجاد این مشکل نقش داشته باشد.
اگر بخواهیم به فرد بگوییم علت کمردرد دقیقاً چیست باید همه این موارد را بررسی کنیم. اینکه خوردگی کفش چقدر است؟ آیا انحراف در پا داشته است یا خیر؟ آیا ضعف عضلانی دارد یا خیر؟ آیا عضلات شکم ضعیف است؟ آیا عضلات کمر ضعیف است؟ آیا دچار جلو افتادگی لگن شده است یا خیر؟
پیاده روی که این فرد انجام می دهد، ورزش هوازی است و باعث بهبود وضعیت قلب و ریه می شود؛ اما ممکن است که قدرت عضلانی به وی ندهد.
برنامه مرکز مشاوره ورزشی با اجرای شهاب اولیایی، روزهای فرد از ساعت 14:30 به مدت 25 دقیقه بر روی موج اف ام ردیف 92 مگاهرتز از رادیو ورزش به روی آنتن می رود.

دسترسی سریع
مرکز مشاوره ورزشی