مركز مشاوره ورزشی روزهای فرد از ساعت 14:30 به مدت 30دقیقه

رادیو ورزش

مركز مشاوره ورزشي

هشدارهایی درباره رژیم كتوژنیك!


در برنامه "مركز مشاوره ورزشی" پنج شنبه 11 بهمن، دكتر شهاب اولیایی، رژیم شناس و متخصص تغذیه، درباره رژیم كتوژنیك مطالبی را بیان كرد.

1397/11/13
09:00


به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر شهاب اولیایی، رژیم شناس و متخصص تغذیه، درخصوص رژیم های كتوژنیك گفت: رژیم های كتوژنیك یا رژیم های كتو كه امروزه خیلی شایع شده، رژیمی است كه در بیماران مبتلا به صرع توصیه می كنیم. این رژیم به خاطر خصوصیاتی كه دارد، می تواند تا حد زیادی حملات صرع را كم و آن را كنترل كند.
وی، درباره خصوصیات رژیم كتوژنیك اظهار كرد: در این رژیم كربوهیدارت در حد بسیار كم، پروتئین در حد متوسط و چربی در حد بسیار بالا استفاده می شود.
رژیم كتوژنیك تركیب مواد مغذی را بین چربی و كربوهیدرات جا به جا كرده است كه این حالت كتون را در خون بالا می برد. در اوایل شروع رژیم كاهش وزن خوبی در فرد ایجاد می شود؛ اما به مرور بدن به فاز مقاومت و ایستایی می رود و ممكن است باعث افت متابولیسم شود و وزن دیگر آنقدر كاهش پیدا نكند.
دكتر اولیایی، افزود: با توجه به اینكه در رژیم كتوژنیك چربی به مقدار زیاد مصرف می شود، ممكن است باعث افزایش چربی های خون هم شود. این رژیم همچنین سوء تغذیه ایجاد می كند و اغلب منجر به كاهش دریافت ویتامین های گروه "ّب" می شود؛ زیرا در این رژیم كربوهیدرات كمی به مصرف می رسد. املاحی مثل منیزیم و پتاسیم ممكن است دچار نقص شود. با توجه به كاهش مصرف فیبر ممكن است ایجاد یبوست كند و نیز باعث كاهش تمركز و عملكرد ذهنی شود. ایجاد ولع و عدم كنترل اشتها در طولانی مدت از دیگر عوارض این رژیم است.
وی، خاطرنشان كرد: كاهش وزنی كه در روزهای اول رژیم كتوژنیك اتفاق می افتد، معمولاً به دلیل دفع آب است.
برنامه مركز مشاوره ورزشی با اجرای شهاب اولیایی، روزهای فرد از ساعت 14:30 به مدت 25 دقیقه بر روی موج اف ام ردیف 92 مگاهرتز از رادیو ورزش به روی آنتن می رود.

دسترسی سریع
مركز مشاوره ورزشی