مركز مشاوره ورزشی روزهای فرد از ساعت 14:30 به مدت 30دقیقه

رادیو ورزش

مركز مشاوره ورزشي

علل و درمان پیچ خوردگی های مكرر مچ پا


در برنامه "مركز مشاوره ورزشی" سه شنبه 7 اسفند، دكتر شاهین صالحی، متخصص پزشكی ورزشی، به تشریح دلایل پیچ خوردگی مچ پا و روش های درمانی پرداخت.

1397/12/08
08:29


به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر شاهین صالحی، متخصص پزشكی ورزشی، در پاسخ به این سوال مخاطب كه هرگاه روی چمن مصنوعی فوتبال بازی می كنم، پایم پیچ می خورد و گاهی همراه با ورم و كبودی است، به نظر شما علت چیست، اظهار كرد: وقتی پای افراد یك بار پیچ می خورد، البته بسته به شدت پیچ خوردگی، این پا مستعد پیچ خوردگی های مكرر می شود. پیچ خوردگی، هم به دلیل ضعف عضله و هم كفش مناسب اتفاق می افتد. لیگامنت هایی در پا وجود دارد كه وقتی پا پیچ می خورد، دچار پارگی می شوند و ممكن است جوش خوردن آنها كامل نباشد. در چنین صورتی پا مستعد پیچ خوردن های مكرر می شود.
وی، افزود: زمانیكه پیچ خوردگی ها مكرر، اما در دفعات كم اتفاق بیافتد، نشان دهنده این است كه باید روی پا اعمال توانبخشی مثل آب درمانی و تمرینات خاص مچ پا انجام شود.
دكتر صالحی، نیز عنوان كرد: وقتی فردی كه می گوید من هر بار فوتبال بازی می كنم، پایم پیچ می خورد و حتی بعضی وقت ها كبود می شود، نشان می دهد كه این پا به احتمال زیاد با كارهای معمول مثل فیزیوتراپی و تقویت عضله دیگر جواب نگیرد و نیاز به ترمیم با عمل جراحی داشته باشد.
بنده به این فرد توصیه می كنم كه دیگر فوتبال بازی نكند یا اگر بازی می كند نوع پست خود را تغییر دهد و دروازه بایستد؛ زیرا ممكن است با پیچ خوردگی های مكرر دچار آرتروز و آسیب های جبران ناپذیر در ناحیه مچ پا شود. در صورتیكه چنین اتفاقی بیافتد، دیگر راه رفتن ساده هم برایش مشكل خواهد شد. این فرد حتماً باید به متخصص ارتوپد مراجعه كند و تحت مشاوره جهت عمل جراحی قرار بگیرد.
برنامه مركز مشاوره ورزشی با اجرای شهاب اولیایی، روزهای فرد از ساعت 14:30 به مدت 25 دقیقه بر روی موج اف ام ردیف 92 مگاهرتز از رادیو ورزش به روی آنتن می رود.

دسترسی سریع
مركز مشاوره ورزشی