مركز مشاوره ورزشی روزهای فرد از ساعت 14:30 به مدت 30دقیقه

رادیو ورزش

مركز مشاوره ورزشي

راه های مقابله با اضافه وزن بعد از ایام نوروز


برنامه "مشاور" شنبه 17 فروردین، با حضور دكتر بیتا بردبار آذری، كارشناس ورزش، نكاتی را درباره اضافه وزن بعد از ایام عید مطرح كرد.

1398/01/18
12:16


به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر بیتا بردبار آذری، كارشناس برنامه، در پاسخ به این سوال كه با اضافه وزنی كه بعد از ایام عید در بعضی از افراد ایجاد می شود، چه باید كرد، اظهار داشت: خوراكی های ایام عید برای اضافه وزن های بعد از این ایام بسیار تهدیدآمیز است. بسیاری از بیماران و حتی افرادی كه مشكلاتی را به صورت زمینه ای داشتند و هنوز خود را به صورت مشخص نشان نداده بود، در بعد از ایام نوروز با بروز و تشدید آنها مواجه خواهند شد. معمولاً مشكلاتی همچون بیماریهای دیابتی و نیز سوءهاضمه ای در بعد از ایام عید بیشتر دیده می شود و این مسئله به علت دریافت های نامناسب وعده های غذایی، عدم تحرك مناسب در این دوران و توجه نكردن به زمان ها و وعده های غذایی است.
وی، در پاسخ به این پرسش كه برای بازگشت به حالت طبیعی بدن و رسیدن به وزن نرمال آیا راهكاری وجود دارد، تشریح كرد: بله؛ اگر بخواهیم دو نفر را كه یكی نفر چاق بوده و ورزش خاصی را قبل از عید انجام نداده و فردی كه چاق بوده و با ورزش كاهش وزن داشته را با هم مورد بررسی قرار دهیم، شتاب وزن گیری فردی كه قبل از عید رژیم داشته به نسبت فردی كه رژیمی نداشته بیشتر است؛ زیرا هنوز متابولیسم های بدن بالا بوده و بدن در سردرگمی های خود قرار داشته است. شاید فردی كه چاق بوده و ورزش نمی كرده 2 كیلو اضافه وزن داشته باشد؛ اما فرد با سابقه تمرین ورزشی اضافه وزن بیشینه ای داشته باشد.
دكتر بردبار آذری، افزود: انجام مقدمات تمرینی، فعالیتی و رعایت یك سری نكات تغذیه ای می تواند به این افراد كمك كننده باشد؛ اما اینكه در چه بازه زمانی باشد؛ بستگی به تحرك، شدت تمرینی افراد، زمانی كه صرف می كنند و از همه مهمتر برنامه غذایی كه برای این ایام درنظر گرفته اند، دارد.
نمی توان كه فعالیت داشته باشیم؛ برنامه غذایی نامناسبی را برای خود درنظر بگیریم و انتظار داشته باشیم كه دوباره به حالت طبیعی خودمان بازگردیم.
برنامه مشاور، با اجرای زهرا محمودوند، روز های زوج هر هفته ساعت 14:30 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
مركز مشاوره ورزشی