مركز مشاوره ورزشی روزهای فرد از ساعت 14:30 به مدت 30دقیقه

رادیو ورزش

مركز مشاوره ورزشي

علل درد ساق پا و درمان شین اسپلینت


در برنامه "مشاور" دوشنبه 19 فروردین، وجیه الله چشمه سری، متخصص پزشكی ورزشی، درباره درد ناحیه ساق پا توضیحاتی را ارائه كرد.

1398/01/20
11:18


به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر وجیه الله چشمه سری، متخصص پزشكی ورزشی، در پاسخ به این سوال مخاطب كه بعد از بازی فوتبال كنار تیغه استخوان ساق پایم به شدت درد می گیرد، به نظر شما علت چیست، بیان كرد: این ناحیه از ساق پا را شین می گویند. دردهای ناحیه شین بسیار كلافه كننده است. این دردهای التهابی كنار ساق پا و محل اتصالات است كه اگر به آنها توجه نكنیم، آنقدر التهاب ها زیاد می شوند كه حتی باعث شكستگی های ریز در استخوان خواهد شد.
معمولاً هر دو پا درگیر این مشكل می شود؛ یكی با شدت بیشتر و یكی با شدت كمتر. اگر به این درد توجه نكنیم، حتی می تواند افزایش پیدا كند و از ناحیه كنار قوزك داخلی یا خارجی پا به سمت بالا حركت كند.
وی، به دلایل ایجاد این مشكل اشاره كرد و گفت: علت های مختلفی برای ایجاد این درد وجود دارد؛ از جمله: كفش نامناسب، فرم نامناسب پا، عضلات ضعیف، تمرین روی زمین سفت و سخت و آماده نبودن بدن.
دكتر چشمه سری، توصیه كرد: اولین اقدامی كه در مواجهه با این مشكل باید انجام داد، این است كه از فعالیت شدید پرهیز كرد. شك نكنید استراحت خیلی كمك كننده خواهد بود كه التهاب را كم كنیم. ماساژ و یخ درمانی در آن ناحیه نیز بسیار كمك كننده هستند. كمی كه التهاب كاهش یافت، باید شروع به تقویت عضلات آن ناحیه كرد. تقویت عضلات باعث می شود دیرتر به فاز خستگی و التهاب بروند. علاوه بر تمرینات تقویتی، حركات كششی نیز بسیار مؤثر خواهد بود.
وی، تأكید كرد: بعد از بهبود وضعیت اگر تصمیم دارید، مجدداً ورزش كنید، حتماً باید سیستم گرم كردن درستی را پیش بگیرید و از بریس های مخصوص استفاده كنید.
برنامه مشاور، با اجرای شهاب اولیایی، هر روز ساعت14:30 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
مركز مشاوره ورزشی