ورزش و روابط بین الملل پنج شنبه از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

ورزش و روابط بین الملل

نقش تعیین کننده قدرت و سیاست در عرصه دیپلماسی ورزشی

برنامه ورزش و روابط بین الملل پنجشنبه 30 شهریور با حضور دکتر سیما لیموچی، استاد دانشگاه الزهرا (س) و مربی اسبق تیم ملی تنیس روی میز بانوان به بررسی راهکارهای توانمندسازی دیپلماسی ورزشی در عرصه بین المللی پرداخت.

1396/07/01
09:02

به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر سیما لیموچی، استاد دانشگاه الزهرا (س) و مربی اسبق تیم ملی تنیس روی میز بانوان پیرامون ویژگی های افراد در راس بخش بین الملل فدراسیون ها و سازمان های ورزشی اظهار کرد: متاسفانه افرادی که در واحدهای بین الملل فدراسیون ها و سازمان های ورزشی کشور هستند؛ بیشتر به امور اداری می پردازند. اغلب مسئولین فدراسیون ها بعد از شکست هایی که به دلیل ناداوری بوده است؛ عنوان می کنند که به دلیل اینکه عوامل فنی در فدراسیون جهانی نداشتیم؛ شامل حال ناداوری شدیم.
در این زمینه لازم است فردی وجود داشته باشد که متخصص آن رشته ورزشی بوده و در راس بخش بین الملل فدراسیون مربوطه نیز قرار داشته یا خط دهی و مشاوره به فدراسیون دهد. این فرد باید با استراتژی ها و راهبردهای فدراسیون جهانی کاملا آشنا باشد و ساختار و چارت سازمانی فدراسیون جهانی را بخوبی بشناسد. در سمت های مدیریتی کلان فردی که می خواهد در هیئت اجرایی فدراسیون عضو باشد؛ نمی تواند در ارتباط با اطلاعات نباشد. بعلاوه باید زبان بین المللی که معمولا انگلیسی است را بداند و اطلاعات، فرهنگ و ادبیات بین المللی را بشناسد.
لیموچی درخصوص نقش تعیین کننده قدرت و سیاست در ورزش جهان بیان کرد: در حال حاضر نقش قدرت و سیاست در ورزش بسیاری از مسائل را تعیین می کند. در بسیاری از کشورهای دنیا، روسای کمیته ملی المپیک و فدراسیون ها افراد صاحب نام و قدرت هستند. این سمت ها تشریفاتی هستند ولی کسی که در راس قرار دارد درحقیقت مشاورین فنی، اجتماعی و ورزشی بسیار قوی در اختیار دارد و به خود اجازه نمی دهد در مباحث فنی دخالت ناهمگون داشته باشند. این افراد پول و سرمایه می آورند و از ارتباط قدرتی که دارند؛ استفاده می کنند. بویژه بعد از جنگ جهانی، در هر تصمیمی که در IOC گرفته می شود؛ 5 کشور آمریکا، چین، آلمان، انگلیس و روسیه دخالت دارند.
برنامه ورزش و روابط بین الملل پنجشنبه 30 شهریور کاری از گروه علوم ورزشی با رویکرد بررسی نقش دیپلماسی خارجی در ارتقای جایگاه ورزش به تهیه کنندگی فتانه سوزنده و با اجرای علی قلم سیاه از رادیو ورزش پخش شد. این برنامه ساعت 13:30 تقدیم علاقه مندان می شود.

دسترسی سریع
ورزش و روابط بین الملل