ورزش و روابط بین الملل پنج شنبه از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

ورزش و روابط بین الملل

بی توجهی و عدم آگاهی به دیپلماسی ورزشی و آسیبهای حاصله از آن

برنامه ورزش و روابط بین الملل پنجشنبه 23 آذر ماه با حضور دكتر محمد پوركیانی، نائب رئیس فدراسیون ورزش های دانشجویی به موضوع بی توجهی و عدم آگاهی به دیپلماسی ورزشی و آسیبهای حاصله از آن اختصاص داشت.

1396/09/25
10:00

به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر محمد پوركیانی، نائب رئیس فدراسیون ورزش های دانشجویی پیرامون آسیب های ناشی از عدم آگاهی و توجه به دیپلماسی ورزشی اظهار كرد: بحث بین الملل در ورزش از موضوعاتی مهمی است كه بطور جدی در وزارت ورزش، فدراسیون ها و دانشگاه ها بدان پرداخته نشده است. آسیب ها، تعلیق ها و جریمه هایی كه در حوزه ورزش با آن برخورد می كنیم؛ خیلی اوقات ناشی از عدم آگاهی و توجه به این موضوعات است. بعلاوه نیروی انسانی متخصصی را تربیت نكرده و تعداد انگشت شماری كه با تلاش و شایستگی شخصی خود كرسی هایی را كسب كرده اند نیز بعد از اینكه دوره شان تمام شد؛ جایگزین نخواهند داشت.
پوركیانی درخصوص میزان مطالعات و پژوهش ها در حوزه بین الملل ورزشی توضیح داد: زمانی دكتر حمید قاسمی از من خواست روی موضوع دیپلماسی ورزشی كار كنم. ابتدا در كتابخانه وزارت خارجه به مطالعه اسناد و مدارك پرداختم. متاسفانه تنها كار جدی در حوزه ورزش در مورد ضریب امنیت المپیك بود. به هر حال تعداد كارهای انجام شده در این حوزه از انگشتان یك دست تجاوز نمی كند.
هم اكنون در دانشگاه آزاد اسلامی در رشته حقوق و روابط بین الملل ورزشی گرایشی ایجاد شده و در 2 سال گذشته در دانشگاه شهید بهشتی با همكاری دانشكده حقوق و علوم ورزشی سرفصل هایی تدوین شده كه بخشی از آن به روابط بین الملل در عرصه ورزش برمی گردد. این موارد از نظر تئوری و كلاسیك تدوین و سرفصل ها و واحدها مشخص می شوند.
وی در مورد نگاه دنیا به افراد صاحب كرسی بین المللی بیان كرد: موقعیتهایی كه افراد در عرصه بین الملل ورزشی كسب می كنند در دنیا به عنوان شغل نگاه نمی شود بلكه به موقعیت و تجربه افراد نگاه می كنند و حتی گاهی فرد را از مجموعه اداری و دولتی آن كشور هم جدا كرده و به عنوان عضوی دعوت می كنند تا از تجربه و شایستگی اش استفاده شود.
متاسفانه در كشور ما با تغییرات مدیریتی كه بوقوع می پیوندد؛ در عرصه بین المللی نیز اثر جدی سو می گذارد و بلافاصله در نامه ای اعلام می شود كه فرد دیگری را جایگزین نفر قبلی خواهیم كرد؛ بی توجه به اینكه خیلی از سازمانهای بین المللی ساز و كار خود را دارند.
برنامه ورزش و روابط بین الملل پنجشنبه 23 آذر ماه كاری از گروه علوم ورزشی با رویكرد بررسی نقش دیپلماسی خارجی در ارتقای جایگاه ورزش به تهیه كنندگی فتانه سوزنده و با كارشناسی علی قلم سیاه از رادیو ورزش پخش شد. این برنامه ساعت 13:30 تقدیم علاقه مندان می شود.

دسترسی سریع
ورزش و روابط بین الملل