ورزش و روابط بین الملل پنج شنبه از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

ورزش و روابط بین الملل

بی توجهی و عدم آگاهی به دیپلماسی ورزشی و آسیبهای حاصله از آن

برنامه ورزش و روابط بین الملل پنجشنبه 23 آذر ماه با حضور دکتر محمد پورکیانی، نائب رئیس فدراسیون ورزش های دانشجویی به موضوع بی توجهی و عدم آگاهی به دیپلماسی ورزشی و آسیبهای حاصله از آن اختصاص داشت.

1396/09/25
10:00

به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر محمد پورکیانی، نائب رئیس فدراسیون ورزش های دانشجویی پیرامون آسیب های ناشی از عدم آگاهی و توجه به دیپلماسی ورزشی اظهار کرد: بحث بین الملل در ورزش از موضوعاتی مهمی است که بطور جدی در وزارت ورزش، فدراسیون ها و دانشگاه ها بدان پرداخته نشده است. آسیب ها، تعلیق ها و جریمه هایی که در حوزه ورزش با آن برخورد می کنیم؛ خیلی اوقات ناشی از عدم آگاهی و توجه به این موضوعات است. بعلاوه نیروی انسانی متخصصی را تربیت نکرده و تعداد انگشت شماری که با تلاش و شایستگی شخصی خود کرسی هایی را کسب کرده اند نیز بعد از اینکه دوره شان تمام شد؛ جایگزین نخواهند داشت.
پورکیانی درخصوص میزان مطالعات و پژوهش ها در حوزه بین الملل ورزشی توضیح داد: زمانی دکتر حمید قاسمی از من خواست روی موضوع دیپلماسی ورزشی کار کنم. ابتدا در کتابخانه وزارت خارجه به مطالعه اسناد و مدارک پرداختم. متاسفانه تنها کار جدی در حوزه ورزش در مورد ضریب امنیت المپیک بود. به هر حال تعداد کارهای انجام شده در این حوزه از انگشتان یک دست تجاوز نمی کند.
هم اکنون در دانشگاه آزاد اسلامی در رشته حقوق و روابط بین الملل ورزشی گرایشی ایجاد شده و در 2 سال گذشته در دانشگاه شهید بهشتی با همکاری دانشکده حقوق و علوم ورزشی سرفصل هایی تدوین شده که بخشی از آن به روابط بین الملل در عرصه ورزش برمی گردد. این موارد از نظر تئوری و کلاسیک تدوین و سرفصل ها و واحدها مشخص می شوند.
وی در مورد نگاه دنیا به افراد صاحب کرسی بین المللی بیان کرد: موقعیتهایی که افراد در عرصه بین الملل ورزشی کسب می کنند در دنیا به عنوان شغل نگاه نمی شود بلکه به موقعیت و تجربه افراد نگاه می کنند و حتی گاهی فرد را از مجموعه اداری و دولتی آن کشور هم جدا کرده و به عنوان عضوی دعوت می کنند تا از تجربه و شایستگی اش استفاده شود.
متاسفانه در کشور ما با تغییرات مدیریتی که بوقوع می پیوندد؛ در عرصه بین المللی نیز اثر جدی سو می گذارد و بلافاصله در نامه ای اعلام می شود که فرد دیگری را جایگزین نفر قبلی خواهیم کرد؛ بی توجه به اینکه خیلی از سازمانهای بین المللی ساز و کار خود را دارند.
برنامه ورزش و روابط بین الملل پنجشنبه 23 آذر ماه کاری از گروه علوم ورزشی با رویکرد بررسی نقش دیپلماسی خارجی در ارتقای جایگاه ورزش به تهیه کنندگی فتانه سوزنده و با کارشناسی علی قلم سیاه از رادیو ورزش پخش شد. این برنامه ساعت 13:30 تقدیم علاقه مندان می شود.

دسترسی سریع
ورزش و روابط بین الملل