ورزش و روابط بین الملل پنج شنبه از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

ورزش و روابط بین الملل

نقش دیپلماسی ورزشی در ساختار سیاسی

برنامه ورزش و روابط بین الملل پنجشنبه 28 بهمن ماه با حضور دكتر حمیدرضا آصفی، سخنگوی سابق وزارت امور خارجه به بررسی نقش دیپلماسی ورزشی در ساختار سیاسی كشورها اختصاص داشت.

1395/12/02
08:23


به گزارش رادیو ورزش، دكتر حمیدرضا آصفی، سخنگوی سابق وزارت امور خارجه پیرامون نقش دیپلماسی ورزشی در ساختار سیاسی كشورها اظهار كرد: دیپلماسی برای كشورها هدف نیست بلكه راه و روشی برای رسیدن به اهداف سیاسی و تامین منافع ملی است. دیپلماسی فرهنگی یكی از زیر شاخه های مهم دیپلماسی است و ورزش در زیرمجموعه دیپلماسی فرهنگی قرار می گیرد. دیپلماسی فرهنگی یكی از راه های اصلی رسیدن به اهداف سیاسی كشورهاست كه در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری كاربرد دارد.
آصفی درخصوص بهره برداری كشورهای مختلف از دیپلماسی ورزشی بیان كرد: ما باید ببینیم یك كشور از دیپلماسی ورزشی چه هدفی را دنبال می كند و با دانستن این موضوع می توان وضعیت ضعف یا قدرت دیپلماسی ورزشی یك كشور را شناخت. برای مثال كشور آلمان بیشتر به دنبال معرفی خود، جذب گردشگر و توسعه اقتصادی است. بعضی كشورها مانند كشورهای كوچك حوزه خلیج فارس كه نه سیاست و نه اقتصاد دارند می خواهند با دیپلماسی ورزشی خود را مطرح كنند. این كشورها ورزشكار می خرند تا در المپیك مدال بگیرند و نام آن كشور را مطرح كنند. بعضی كشورها از دیپلماسی ورزشی جهت هویت سازی بهره می برند؛ مانند آلمان شرقی كه چون از همه جهات عقب بود برای هویت سازی از دیپلماسی ورزشی استفاده كرد و در دوره های مختلف المپیك مقام های برتر را در اختیار داشت.
وی در ادامه افزود: كشور ما احتیاج به هویت سازی ندارد چون آنقدر هویت غنی و تمدن طولانی داریم كه در این زمینه كمبودی نداریم و خیلی هم به دنبال منافع و مطامع سیاسی نیستیم و می خواهیم ایران را بلحاظ معرفتی به دنیا معرفی كنیم. لذا دیپلماسی ورزشی ایران باید در خدمت معرفی جاذبه های ایران، كسب درآمد اقتصادی از طریق محصولات و ارائه خدمات ورزشی ، جذب جهانگرد و ایجاد زمینه بهتر برای گفتگو ملل و اقوام باشد.
برنامه ورزش و روابط بین الملل پنجشنبه 28 بهمن كاری از گروه علوم ورزشی با رویكرد بررسی نقش دیپلماسی خارجی در ارتقای جایگاه ورزش به تهیه كنندگی فتانه سوزنده و با اجرای علی قلم سیاه تقدیم شنوندگان شد. این برنامه ساعت 13:30 روزهای پنجشنبه تقدیم علاقه مندان به مباحث روابط بین المللی در ورزش می شود.

دسترسی سریع
ورزش و روابط بین الملل