از فوتبال چه خبر؟ همه روزها به جز جمعه‌ها از ساعت 16:00 به مدت 55 دقیقه

كربكندی: در زمان كیروش یك ساختار دفاعی قدرتمندی را داشتیم‌/ كار اسكوچیچ در جام‌جهانی سخت است/ نباید از اولین لیست انتقاد كنیم

رسول كربكندی كارشناس فوتبال و سرمربی سابق تیم ذوب آهن در گفتگویی با شبكه رادیویی ورزش از اولین لیست تیم ملی فوتبال مطالبی را مطرح كرد.

1401/03/05
21:22

به گزارش روابط عمومی رادیو ورزش؛ رسول كربكندی كارشناس فوتبال و سرمربی سابق تیم ذوب آهن در گفتگویی با برنامه "از فوتبال چه خبر" شبكه رادیویی ورزش در خصوص لیست 25 نفره تیم ملی اظهار داشت: بعد از انتخاب جام جهانی این اولین اردویی است كه می‌خواهیم در آن شركت كنیم. اگر بخواهیم تیم قدرتمندی را داشته باشیم باید همه بازیكنان را ببینیم. اصلا درست نیست كه بخواهیم از اولین لیست انتقاد كنیم كه چرا این هست و آن نیست. فكر می‌كنم جام‌جهانی جای شوخی و انتخاب بد نیست. باید از بین بازیكنان چه لژیونرها و چه بازیكنان داخلی را برای جام جهانی دیده و بهترین‌ها را انتخاب كنیم.
وی افزود: طبیعی است كه مربی به اجبار همه بازیكنان را ببیند. حالا یك عده از بازیكنانی بودند كه دعوت شده و در لیگ خیلی خوب بودند و اكثریت هم بازیكنانی هستند ‌كه در گذشته در تیم ملی بودند. شاید همه فكر كنیم كه بجز یك یا دو نفر در تیم ملی ما، تركیب مشخص است ولی مربی باید همه را ببیند كه ادعایی نداشته باشد. به نظر من این آزادی عمل را باید به مربی داد تا هر كسی را كه می‌خواهد دیده و انتخاب نماید. نتیجه كار مهم است كه بتوانیم بهترین‌ها را انتخاب كرده و به جام جهانی برده و بتوانیم بازی‌های آبرومندی را انجام دهیم.

كربكندی ادامه داد: با توجه به این لیستی كه انتخاب شده و بازی‌های معوقه نمی‌دانم چه وضعیتی پیش آید. سه بازی عقب افتاده داشته و یك هفته از بازی‌های لیگ مانده است. این به تعویق افتادن بازی‌ها را باید ببینیم كه باشگاه‌ها حاضر هستند بدون بازیكنان خود بازی كنند یا نه؟ با توجه به اینكه در بالا و پایین جدول وضعیت مشخص است و روی دوم یا سوم بحث است. به نظر من فعلا باید ببینیم كه در اردوی اول و در كانادا چه وضعیتی داریم و بازیكنان همگی محك خورده تا بهترین‌ها برای جام‌جهانی مشخص شود.

سرمربی سابق تیم ذوب آهن با اشاره به مخفی كردن اسامی بازیكنان تا زمان مسابقات خاطر نشان كرد: تیم‌های جام جهانی با آنالیزورهای بسیار قوی كه دارند تمامی بازیكنان یك تیم‌ را آنالیز كرده و وضعیت‌شان را می‌دانند. خیلی شرایط حال حاضر به گونه‌ای نیست كه بخواهیم اَرنج و چیدمان تیم را از دید رقبا مخفی كنیم. مهم این است كه بازیكنان آماده‌ای را داشته و نیازهای تیم را به لحاظ فنی بتوانیم تامین كنیم. با توجه به اینكه تركیب‌های تیم ما را در گذشته دیده و بسیاری از بازیكنان ما لژیونر و شناخته شده هستند این موضوع خیلی امكان پذیر نیست. اگر بشود چنین كاری هم انجام دهیم باید به حدی بازیكن داشته باشیم كه از این بازی‌های تداركاتی بتوانیم در جهت پیاده كردن اهداف فنی خود استفاده كنیم. یك عده را بازی دهیم كه در جام جهانی استفاده نكنیم. از نظر من این بازی تداركاتی نبوده چرا كه ما باید تدارك دیده و از این بازی‌ها به نحو احسن استفاده نماییم.

رسول كربكندی در پاسخ به این سوال كه از نگاه شما در لیست نفراتی هستند كه از جا مانده و بتوانند عصای دست اسكوچیچ باشند، گفت: قطعا در هر لیستی می‌شود اما و اگر گذاشت. ولی دیدگاه فنی من این است كه مربی باید بتواند همه بازیكنان را و آنهایی كه خیلی آماده بوده را انتخاب كند. یك عده انتخاب شدند كه خیلی آماده نبودند یك عده هم كه بیرون از كشور بودند. كار بسیار سختی را در جام جهانی داریم. اگر بخواهیم از حالا ذهن مردم را به شكلی برنامه‌ریزی كرده كه فكر كنند خیلی گروه آسانی داشته و می‌توانیم به راحتی به دور بعدی صعود كنیم، اصلا اینگونه نیست. كار اقای اسكوچیچ فوق‌العاده سخت است. در زمان اقای كیروش یك ساختار دفاعی قدرتمندی را داشتیم‌ در مقابل بهترین تیم‌های دنیا آمده و با كار دفاعی خوب آنان را كنترل كردیم. وجود مهره‌ها در تیم یك بحث است و تاكتیك و تمرینات مناسب و آماده‌سازی تیم از نظر جسمانی هم بحث مهمی است كه بتوانیم آماده‌ترین نفرات را متناسب با حریفان و شرایط فوتبال آنان در مقابل رقبا قرار دهیم.

كارشناس فوتبال در خاتمه ضمن تاكید به وضعیت فدراسیون فوتبال گفت: امیدوارم وضعیت فدراسیون حل شود. چرا كه در حال حاضر باید تمامی مسئولین كشور چه برای بازی‌های تداركاتی و امكانات باید كمك كرده تا تیم آماده‌ای داشته باشیم. امیدوارم پس از مدت‌ها بتوانیم به دور بعد راه پیدا كنیم.

انتهای پیام/

دسترسی سریع
از فوتبال چه خبر؟