از فوتبال چه خبر؟ همه روزها به جز جمعه‌ها از ساعت 16:00 به مدت 55 دقیقه

شمسایی: جوان گرایی در فوتسال از ضروریات است/ ما هیچ برنامه ریزی و كاری انجام ندادیم و به دنبال كاشتن هستیم

معاون كمیته فوتسال گفت: بزرگترین كارشناسان فوتسال، ایران را به دلیل خلاقیت فردی یك تیم مدعی می‌شناسند و ما باید پروسه استعدادیابی را شروع كنیم.

1400/07/06
19:06

به گزارش رادیو ورزش؛ وحید شمسایی معاون كمیته فوتسال در ارتباطی تلفنی با برنامه از فوتبال چه خبر درباره عملكرد بازی شب گذشته تیم ایران اظهار داشت: تدبیر قشنگی بود كه به عنوان تیم دوم صعود كنیم. چون اگر به عنوان تیم اول می‌آمدیم باید با تیم‌های رنكینگ اول یعنی روسیه و پرتغال بازی می‌كردیم كه كار سختی بود‌. ازبكستان در مسیر یك و قزاقستان مسیر دو بود كه در تیم خود 3 بازیكن برزیلی داشتند. حدودا 8 سالی است كه در آنجا زندگی می‌كنند. یك گلر، شماره 14 و تارنا كه حتی در لیگ ایران بازی كردند.

شمسایی با اشاره به آینده نگری در فوتسال ادامه داد: متاسفانه شب گذشته بازی را واگذار كردیم. به بازیكنان و كادر فنی خداقوت می‌گویم. به هر حال زندگی ورزشی با برد و باخت‌ همراه است. از حالا یك تدبیر و فكر جدید برای آینده باید داشته باشیم چرا كه ما باید تغییر نسل دهیم حتی اگر به ضرر تیم باشد. میانگین سن سوپر استارهای ما از 33 سال گذشته و البته بهتر از این بازیكنان را هم نداریم. متاسفانه آینده نگری هم نكردیم چرا كه فقط به دنبال نتیجه گرایی هستیم. قطعا این شیوه در آینده به پیكره این رشته ضربه شدیدی خواهد زد.

وی جوان گرایی در فوتسال را یك امر ضروری دانست و خاطرنشان كرد: ما یك فرآیندی در زمان آقای درودگر داشتیم و من از آن به عنوان یك دبستان یاد می‌كنم. سال 2005 و در زمان آقای جوراندیرو شاگردانی تربیت شدند كه هنوز از آنان استفاده می‌كنیم چرا كه پایه خوبی را بنا كردیم. سپس این فلسفه از بین رفت و ما در این فرآیند بسیار بد عمل كردیم. شماره 9 تیم ژاپن و تعداد دیگری از آنان در تبریز حدود 4 سال گذشته در سن زیر 21 سال قهرمان آسیا شدند و در حال حاضر در بزرگسالان بازی می‌كنند و این باعث پختگی بازیكن می‌شود. ما هیچ برنامه ریزی و كاری انجام نداده و به دنبال كاشتن هستیم.

ستاره اسبق فوتسال كشور ضمن تشكر از پشتیبانی رییس فدراسیون فوتبال به دلیل پرداخت معوقات مربیان و بازیكنان گفت: 6 ماه تلاش برای یك تیم یعنی صفر و اثری ندارد. ما باید از هم اكنون یك جوانگرایی انجام داده و شیب آن را زیاد كنیم. اگر در آسیا هم نتیجه نگرفتیم ولی 8 سال بعد هدف ما فینال جام جهانی باشد.

معاون كمیته فوتسال در پاسخ به این سوال كه لیگ فوتسال ایران از بعد شما افت داشته، گفت: در این مدت كه در حال رصد لیگ بودم، متوجه شدم كه لیگ فوتسال كشور یكی از لیگ های قوی بین المللی است.

شمسایی با تاكید بر بازیكن سازی در كشور تصریح كرد: باید در كشور به دنبال جوانان بوده و بازیكنان این رشته را گلچین كنیم و 2 سال آنان را در اختیار تیم‌ملی قرار دهیم. آن‌ها را به تیم امید و سپس به بزرگسالان برسانیم. این كار وظیفه فدراسیون و كمیته فوتبال است. پروسه استعدادیابی را باید به سرعت آغاز كنیم. برنامه مدونی برای جوانان زیر 23 سال طراحی شود تا در آینده بتوانند جایگزین یكدیگر شوند.

بازیكن اسبق تیم فوتسال از عدم‌برگزاری بازی تداركاتی در این مدت تاكید كرد: بزرگترین ضربه ما عدم برپایی بازی‌های آسیایی بود ولی در اروپا دیدارهای مقدماتی برگزار شد. تیم ازبكستان‌ بازیكنان خود را 23 و 24 ساله كرد و فدراسیون پای بازیكنان ایستاد. آنان در 2 سال گذشته در اكثر تورنمنت ها شكست خوردند. ما زمانی زنگ خطر را متوجه می‌شویم كه برای اولین بار در طول جام جهانی تمامی تیم های آسیایی وارد مرحله 16 تیم شدند.

وی در پایان گفت: همیشه در دوره مقدماتی تیم‌های آسیایی به جز ایران از دور رقابت‌ها حذف شده و حالا همه آن‌ها صعود كردند. وقتی بازی ایران و ازبكستان 9 بر 8 می‌شود یعنی دیگر ازبكبی‌ها از ایران نمی‌ترسند. بزرگترین كارشناسان فوتسال، ایران را به دلیل خلاقیت فردی یك تیم جهانی و مدعی در این رشته می‌شناسند. مسلم اولاد قباد توانایی و دوندگی بیشتر داشت. زمانی كه تیم ازبكستان و قزاقستان در زمین فشار وارد می‌كرد توپ را به این بازیكنان می‌دادیم. چرا كه جوان تر و از قدرت بدنی بالاتری برخوردار بود. اگر روزی ازبكستان ما را شكست داد، بدانید كه آنان در حال شكل دادن بازیكنان جوان خود هستند و قطعا 4 سال دیگر بهتر خواهند شد.

انتهای پیام/

دسترسی سریع
از فوتبال چه خبر؟