دانشکده حقوق ورزشی یك شنبه از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

ورزش در آينه قانون

تفاوت بیمه دانش آموزی و بیمه دانشجویی


در برنامه "ورزش در آینه قانون" یکشنبه 18 شهریور، دکتر بهبو، کارشناس حقوقی، به بررسی مسائل حقوقی مربوط به بیمه مدارس و دانشگاه پرداخت.

1397/06/19
08:31


به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر بهبو، کارشناس حقوقی، در خصوص تفاوت میان بیمه دانشگاه و مدارس اظهار داشت: باید از دو منظر متفاوت به این موضوع نگاه کنیم. در مدرسه به خاطر اینکه دانش آموز زیر سن بلوغ است، اولیای او باید به مسائل وی نظارت کنند؛ اما در دانشگاه به خاطر اینکه دانشجو بالای 18 سال است و به سن بلوغ رسیده است، خود باید مصلحتش را درنظر بگیرد و حق و حقوقش را پیگیری و مطالبه کند.
خانواده ها باید به بیمه دانش آموزی توجه ویژه ای داشته باشند. باید صحت بیمه دانش آموزی که مدارس منعقد کرده است را بررسی کنند. اینکه تا چه سقفی پوشش می دهد و چه تعهداتی دارد.
وی، در پاسخ به این سوال که آیا شکایت اولیای دانش آموزان در ارتقاء سطح بیمه دانش آموزی مدرسه تأثیری دارد، بیان کرد: هر ولی می تواند بیمه خاص را شخصاً برای فرزندش درنظر بگیرد. به طور کلی مدارس تمام دانش آموزان را بیمه می کنند. در مدارس غیرانتفاعی با مدارس دولتی متفاوت است؛ زیرا دست مدیریت ها باز است.
حق گرفتنی است، نه دادنی. اگر حق مطالبه شود، مسئولین دولتی هم مکلف هستند با یک نگاه خاصی به این موضوع بنگرند. خانواده ها فرزندان خود را فقط برای مسئله ورزش بیمه نمی کنند؛ بلکه بیمه می کنند که اگر در طول زمان تحصیل و حضور در مدرسه برای وی اتفاقی افتاد، بیمه آن را پوشش دهد.
در زنگ ورزش حادثه بیشتر خود را نشان می دهد و بیمه باید تقبل مسئولیت بیشتری کند یا حداقل تحت عنوان بیمه های تکمیلی قبول خسارت کند.
دکتر بهبو اضافه کرد: در دانشگاه قضیه کاملاً متفاوت است. اگر دانشجو بیمه دانشجویی است، از امکانات استفاده می کند؛ اما اگر به صورت تخصصی هم تحصیل می کند و هم فعالیت ورزشی خاصی را در فضای باشگاهی دانشگاه انجام می دهد، باید مطالبه کند که بیمه ورزشی مناسب هم داشته باشد.
برنامه "ورزش در آینه قانون" با اجرای زهرا محمودوند، کاری از گروه علوم ورزشی است که یکشنبه ها ساعت 13:35 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
ورزش در آینه قانون