دانشكده حقوق ورزشی یك شنبه از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

ورزش در آينه قانون

لزوم فرهنگ سازی برای حذف رفتار ناشایست تماشاچی نماها

در برنامه "ورزش در آینه قانون" یكشنبه 25 شهریور، دكتر هویك بهبو، كارشناس حقوق، درباره عواقبی كه رفتار ناشایست تماشاچیان برای تیم های ورزشی ایجاد می كند، به گفتگو پرداخت.

1397/06/26
09:17

به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر هویك بهبو، كارشناس حقوق، در خصوص برخوردهای ناپسند برخی تماشاچی نماها در اماكن ورزشی كه باعث محرومیت بعضی از تیم ها شده است، اظهار داشت: گویا مـتأسفانه به خاطر برخورد ناشایست برخی تماشاچیان در حوزه فوتبال، اخیراً آسیب هایی به ورزشگاه ها وارد شده كه باعث محرومیت تیم در بازی و نیز محرومیت تماشاچیان شده است. این تصمیم توسط كمیته انضباطی گرفته شده است. صرف نظر از جنبه های اخلاقی و فرهنگی كه این موضوع می تواند داشته باشد، از جنبه حقوقی هم می توان به آن پرداخت.
وی، تصریح كرد: این مسئله یك نوع تنبیه انضباطی است. كمیته انضباطی مربوطه در فدراسیون مورد نظر تصمیم گرفته همچنین حكمی بدهد و برای حضور تماشاچیان محدودیت قائل شود. هرچند كه این تصمیم می توان قابل تجدیدنظر خواهی باشد و در مرجع بالاتر فدراسیون مورد بررسی قرار بگیرد، اما از این لحاظ حائز اهمیت است كه شخص دیگری مرتكب یك جرم می شود؛ اما محرمیت برای بازیكنان و فعالان تیم ورزشی ایجاد می شود.
دكتر بهبو، نیز افزود: داشتن یك تماشاچی خوب برای تیم ورزشی یك امتیاز است؛ اما این تماشاچی هیچ فعالیتی در آن تیم ندارد و در رابطه با آن ورزش جز تماشا هیچ فعالیت بدنی یا ورزشی انجام نمی دهد؛ ولی گاهی موجب محرومیت تیم از داشتن آن امتیاز می شود. تماشاچیان باید بدانند كه این اقدام از نظر انضباطی می تواند موجب ضرر و زیان برای تیم شود؛ حتی كمیته انضباطی می تواند برای آن تیم جریمه نقدی هم درنظر بگیرد.
وی، در پاسخ به این سوال كه برای مشكلی كه برخی تماشاچی نماها در بازی ایجاد می كنند، شما چه راهكاری پیشنهاد می دهید، اظهار داشت: بیشتر باید كار فرهنگی در این حوزه انجام شود و لیدرها با تماشاچیان صحبت كنند. به نظرم باید به صورت مدون به تماشاچیان متذكر شد كه هر گونه اقدام آنها چه عواقب و تأثیراتی بر بازی خواهد داشت.
برنامه ورزش در آینه قانون، با اجرای زهرا محمودوند، یكشنبه ها ساعت 13:30 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
ورزش در آینه قانون