دانشكده حقوق ورزشی یك شنبه از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

ورزش در آينه قانون

تخلف تماشانماهای دیدار نفت و پیكان

برنامه "ورزش در آینه قانون" یكشنبه 1 مهر، دكتر هویك بهبو، كارشناس حقوقی، درباره تخلفی كه در بازی پیكان و نفت از سوی تماشاگران ایجاد شد و مسائل حقوقی مربوط به آن توضیحاتی را بیان كرد.

1397/07/02
08:24

به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر هویك بهبو، كارشناس حقوقی، در خصوص اتفاق ناگواری كه اخیراً در محوطه جریمه تیم پیكان برای كمك داور بازی رخ داد و نیز نحوه رسیدگی به این تخلف اظهار داشت: جای تأسف دارد كه این بی اخلاقی ها در حوزه ورزش ما اتفاق می افتد و تماشانماها منجر به تخلفاتی می شوند. قسمتی از موضوع كه به رسیدگی در كمیته انضباطی و محرومیت های احتمالی تیم از حضور تماشاچیان برمی گردد، در بحث حقوق ورزشی است؛ اما بخشی از اتفاق به مسائلی كه مستقیماً منجر به زخمی شدن عمدی یا غیرعمدی داور و یا تماشاچیان می شود، برمی گردد كه در حوزه حقوق كیفری بررسی می شود.
وی، تصریح كرد: این موضوع قابل پیگیری و رسیدگی است. با سیستم هایی كه باید در باشگاه تعبیه شده باشد، تماشاچیان متخلف كه اقدامات آنها منجر به جرح صورت كمك داور بازی شده است، شناسایی می شوند. این افراد متخلف مسئول جبران خسارت هم از جنبه كیفری و هم از نظر هزینه های درمانی هستند.
دكتر بهبو، اضافه كرد: طبق آیین نامه انضباطی و مقرراتی كه داریم، تیمی كه تماشاچیان آنها این كار را انجام داده اند، باید مجازات شوند. آیین نامه انضباطی توضیحات را داده است كه كمیته انضباطی شهرستان مربوطه به چه نحوی وارد این موضوع شود و تخلف را بررسی كند. نیمه تمام ماندن این بازی، مسئله ای است كه در حوزه مقررات بازیها به آن رسیدگی می شود و اصولاً حقوق ورزشی در آن ورود نمی كند. اینكه بازی به نفع كدام تیم مختومه اعلام خواهد شد، توسط كمیته انضباطی تصمیم گیری خواهد شد.
كمك داور مجروح می تواند به مراجع ذیصلاح قضائی و انتظامی مراجعه كند. آنها هم از امكاناتی كه دارند، استفاده كرده و موضوع را بررسی خواهند كرد و فرد خاطی را پیدا می كنند. از 2 جهت می توان به این موضوع رسیدگی كرد. با توجه به اینكه فرد خاطی امنیت و نظم عمومی را بهم زده و نیز كمك داور را مجروح كرده است؛ موضوع هم جنبه عمومی و هم جنبه خصوصی دارد.
برنامه ورزش در آینه قانون، با اجرای زهرا محمودوند، یكشنبه ها ساعت 13:30 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
ورزش در آینه قانون