دانشکده حقوق ورزشی یك شنبه از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

ورزش در آينه قانون

ایرادات وارد به اساسنامه فوتسال کشور


برنامه "ورزش در آینه قانون" یکشنبه 20 آبان، در گفتگو با مجتبی طباطبائی، کارشناس حقوقی و ترابیان، رئیس کمیته فنی فوتسال و فوتبال ساحلی، به بررسی اشکالات اساسنامه فوتسال اختصاص داشت.

1397/08/21
08:52


به گزارش رادیو ورزش؛ مجتبی طباطبائی، کارشناس حقوقی، در خصوص قوانین و مقررات فوتسال و لزوم تفکیک این قوانین با قوانین فوتبال و فوتبال ساحلی گفت: براساس درخواست خانواده فوتسال و طبق وعده تشکیل سازمان لیگ فوتسال که تاج، ریاست فدراسیون، در دوران تبلیغات انتخاباتی به خانواده فوتسال داده بود، در سال 1396 اساسنامه ای در هیأت رئیسه سازمان تنظیم و در هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال تصویب شد و عنوان سازمان لیگ فوتسال به این سازمان تعلق گرفت. تا قبل از این اتفاق این سازمان به عنوان کمیته فوتسال در فدراسیون فوتبال فعالیت داشت. پس از تشکیل این سازمان، استقلال فوتسال به واسطه توسعه فوتسال در سراسر کشور و نیز روزمه موفق فوتسال کشور در مسابقات جهانی ایجاد شد.
وی، یادآور شد: براساس مقررات فیفا، رکنی که امکان تصویب و اصلاح اساسنامه و آیین نامه ها را دارد، در فیفا کنگره و در فدراسیون فوتبال مجمع عمومی است. علی رغم اینکه سازمان لیگ فوتسال خود مجمع عمومی دارد؛ اما به استناد آیین نامه فدراسیون فوتبال، متأسفانه این اساسنامه در هیأت رئیسه فوتبال تصویب شد و این نکته از ایرادات اساسنامه فدراسیون فوتبال است که قطعاً نیاز به اصلاح دارد.
بحث دیگری که وجود دارد، این است که منشأ تدوین اساسنامه مشخص نیست و ای کاش مسئولین فوتسال کشور پاسخگو بودند که منشأ تدوین این اساسنامه کجاست. اساسنامه توسط چه کسی، چه کسانی یا کمیته ای تدوین و تنظیم شده که مورد تصویب هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال قرار گرفته است؟! زیرا دارای ایرادات عدیده ای است.
ترابیان، رئیس کمیته فنی فوتسال و فوتبال ساحلی، در پاسخ به این سوال که منشأ اساسنامه فوتسال کجاست و چرا این اساسنامه را هیأت رئیسه فوتبال تصویب کرده است، عنوان کرد: اساسنامه فوتسال، از سال 2003 که سازمان لیگ را به طور رسمی آغاز کردیم، نوشته شد. این اساسنامه بیشتر از قوانین فوتبال تبعیت می کرد و تغییراتی متناسب با طبیعت فوتسال در آن داده شد. این اساسنامه در 2،3 نوبت دچار تغییراتی هم شد و آن زمان عنوان می شد که اساسنامه باید در هیأت رئیسه فدراسیون هم مورد تأیید مجدد قرار بگیرد که این کار توسط کفاشیان، رئیس فدراسیون وقت انجام شد. ممکن است براساس قوانینی که امروز به آن تکیه می شود، اساسنامه می بایست جای دیگری مورد تأیید قرار می گرفت که بنده از آن زیاد اطلاعی ندارم.
برنامه ورزش در آینه قانون، با اجرای زهرا محمودوند، یکشنبه ها ساعت 13:30 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
ورزش در آینه قانون