دانشكده حقوق ورزشی یك شنبه از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

ورزش در آينه قانون

ایرادات وارد به اساسنامه فوتسال كشور


برنامه "ورزش در آینه قانون" یكشنبه 20 آبان، در گفتگو با مجتبی طباطبائی، كارشناس حقوقی و ترابیان، رئیس كمیته فنی فوتسال و فوتبال ساحلی، به بررسی اشكالات اساسنامه فوتسال اختصاص داشت.

1397/08/21
08:52


به گزارش رادیو ورزش؛ مجتبی طباطبائی، كارشناس حقوقی، در خصوص قوانین و مقررات فوتسال و لزوم تفكیك این قوانین با قوانین فوتبال و فوتبال ساحلی گفت: براساس درخواست خانواده فوتسال و طبق وعده تشكیل سازمان لیگ فوتسال كه تاج، ریاست فدراسیون، در دوران تبلیغات انتخاباتی به خانواده فوتسال داده بود، در سال 1396 اساسنامه ای در هیأت رئیسه سازمان تنظیم و در هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال تصویب شد و عنوان سازمان لیگ فوتسال به این سازمان تعلق گرفت. تا قبل از این اتفاق این سازمان به عنوان كمیته فوتسال در فدراسیون فوتبال فعالیت داشت. پس از تشكیل این سازمان، استقلال فوتسال به واسطه توسعه فوتسال در سراسر كشور و نیز روزمه موفق فوتسال كشور در مسابقات جهانی ایجاد شد.
وی، یادآور شد: براساس مقررات فیفا، ركنی كه امكان تصویب و اصلاح اساسنامه و آیین نامه ها را دارد، در فیفا كنگره و در فدراسیون فوتبال مجمع عمومی است. علی رغم اینكه سازمان لیگ فوتسال خود مجمع عمومی دارد؛ اما به استناد آیین نامه فدراسیون فوتبال، متأسفانه این اساسنامه در هیأت رئیسه فوتبال تصویب شد و این نكته از ایرادات اساسنامه فدراسیون فوتبال است كه قطعاً نیاز به اصلاح دارد.
بحث دیگری كه وجود دارد، این است كه منشأ تدوین اساسنامه مشخص نیست و ای كاش مسئولین فوتسال كشور پاسخگو بودند كه منشأ تدوین این اساسنامه كجاست. اساسنامه توسط چه كسی، چه كسانی یا كمیته ای تدوین و تنظیم شده كه مورد تصویب هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال قرار گرفته است؟! زیرا دارای ایرادات عدیده ای است.
ترابیان، رئیس كمیته فنی فوتسال و فوتبال ساحلی، در پاسخ به این سوال كه منشأ اساسنامه فوتسال كجاست و چرا این اساسنامه را هیأت رئیسه فوتبال تصویب كرده است، عنوان كرد: اساسنامه فوتسال، از سال 2003 كه سازمان لیگ را به طور رسمی آغاز كردیم، نوشته شد. این اساسنامه بیشتر از قوانین فوتبال تبعیت می كرد و تغییراتی متناسب با طبیعت فوتسال در آن داده شد. این اساسنامه در 2،3 نوبت دچار تغییراتی هم شد و آن زمان عنوان می شد كه اساسنامه باید در هیأت رئیسه فدراسیون هم مورد تأیید مجدد قرار بگیرد كه این كار توسط كفاشیان، رئیس فدراسیون وقت انجام شد. ممكن است براساس قوانینی كه امروز به آن تكیه می شود، اساسنامه می بایست جای دیگری مورد تأیید قرار می گرفت كه بنده از آن زیاد اطلاعی ندارم.
برنامه ورزش در آینه قانون، با اجرای زهرا محمودوند، یكشنبه ها ساعت 13:30 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
ورزش در آینه قانون