دانشکده حقوق ورزشی یك شنبه از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

ورزش در آينه قانون

بررسی ایرادات اساسنامه سازمان لیگ فوتسال

برنامه "ورزش در آینه قانون" یکشنبه 27 آبان، در گفتگو با سید مجتبی طباطبایی، وکیل دادگستری و سلیمانی، دبیر سازمان لیگ فوتسال به بررسی مشکلات حقوقی سازمان لیگ فوتسال اختصاص داشت.

1397/08/28
12:29

به گزارش رادیو ورزش؛ سید مجتبی طباطبایی، وکیل دادگستری، در خصوص ایرادات اساسنامه سازمان لیگ فوتسال کشور اظهار کرد: از جمله ایراداتی که می توان بیان کرد، این است که ماده 21 اساسنامه سازمان لیگ فوتسال اصلاح اساسنامه را در صلاحیت هیأت رئیس سازمان لیگ فوتسال قرار داده است و متأسفانه برخلاف بند یک ماده 23 اساسنامه فوتبال که وضع آیین نامه ها و اصلاح اساسنامه و مقررات را در صلاحیت مجمع عمومی قرار داده، اساسنامه سازمان لیگ فوتسال به تصویب هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال رسیده است. یعنی مجمع عمومی سازمان لیگ فوتسال نقشی در تدوین و تصویب اساسنامه نداشته است.
وی، در ارتباط با منشأ تدوین اساسنامه بیان کرد: ای کاش دبیر سازمان لیگ فوتسال پاسخ می داد که این اساسنامه در کجا تدوین شده است. البته این اساسنامه دارای ایرادات دیگری هم است؛ از جمله اینکه در اساسنامه، سازمان لیگ فوتسال یک تشکیلات غیردولتی که دارای شخصیت حقوقی است تعریف شده است. هرچند این تعریف در اساسنامه فدراسیون فوتبال هم آمده است؛ اما به اعتقاد بنده فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ فوتسال هر دو عضوی از اعضای فیفا هستند و تعریف تشکیلات به غیردولتی و دولتی عوارض و تبعات زیادی ممکن است داشته باشد؛ یکی از تبعاتی که اکنون درگیر آن هستیم، قانون منع بکارگیری بازنشستگان است.
در ماده 4 این اساسنامه مواردی ذکر شده که تا به حال در آن خصوص حتی بحث هم نشده است تا به اینکه به این موارد عمل شود؛ از جمله: انجام مشاوره تجاری، آموزشی و فرهنگی برای اعضا؛ تبادل اطلاعات فنی ورزشی و حرفه ای؛ ارائه خدمات فنی و مدیریت ورزشی به اعضا؛ جذب حامی مالی و دریافت تسهیلات؛ حق پخش تلویزیونی و تعامل با متولیان امر و...
طباطبایی، افزود: در بحث مجمع عمومی سازمان لیگ یا هیأت رئیسه سازمان لیگ فوتسال اشاره شده که اعضایی از خانواده فوتبال در سازمان لیگ فوتسال عضویت داشته باشند، در حالیکه این مسئله با استقلال این سازمان منافات دارد.
از دیگر ایرادات وارده به اساسنامه این است که در ماده 12 وظایف مجمع عمومی اساسنامه هیچ قیدی از تصویب آیین نامه ها نشده است و در این خصوص اصلاً اختیاری به مجمع عمومی نداده اند. البته ایرادات دیگری هم به این اساسنامه می توان گرفت.
سلیمانی، دبیر سازمان لیگ فوتسال، در خصوص کلیت اساسنامه سازمان لیگ فوتسال اظهار کرد: حدود یک سال و نیم قبل این اساسنامه را با حضور کارشناسان، هیأت رئیسه و تعدادی از نخبگان فوتسال تنظیم کردیم و خوشبختانه 6 ماه قبل هم به ثبت رسید. این سازمان مستقل است و تمام ضوابطی که یک شرکت خصوصی باید انجام دهد در آن گنجانده شده است.
وی، در ارتباط با بحث حق پخش تلویزیونی گفت: این مسئله به پیمانی که بین سازمان لیگ، کمیته فوتسال و سازمان صدا و سیما بسته شده است، بستگی دارد. اخیراً قراردادی با صداوسیما تنظیم کرده ایم و بعضی از برنامه ها مثل برنامه 2020 چهارشنبه ها از طریق صداوسیما پخش می شود.
دبیر سازمان لیگ فوتسال، در پاسخ به این سوال که چطور امکان پذیر است هیأت رئیسه که اطلاعات حقوقی ندارند، بتوانند در تدوین اساسنامه به شما کمک کنند؛ آیا نباید اینطور باشد که کمیته تدوین مقررات فدراسیون فوتبال در تنظیم اساسنامه نقش اصلی را ایفا کند که به مشکلات موجود برنخوریم، بیان کرد: این اساسنامه به رؤیت و ثبت هیأت رئیسه و تدوین مقررات هم رسیده است. هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال آن را مطالعه کرده اند. ما حدود 2 سال روی اساسنامه کار کردیم و تمام مقررات و ضوابط لازم در آن وجود دارد. اخیراً اساسنامه توسط هیأت رئیسه اصلاح شده و در آن اصلاً اسمی از فوتبال نیامده و تمام موارد آن مربوط به فوتسال است.
برنامه ورزش در آینه قانون، با اجرای زهرا محمودوند، یکشنبه ها ساعت 13:30 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
ورزش در آینه قانون