دانشکده حقوق ورزشی یك شنبه از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

ورزش در آينه قانون

ضرورت اصلاح و بازنگری در اساسنامه فوتسال کشور


برنامه "ورزش در آینه قانون" یکشنبه 25 آذر، با حضور کاظم سلیمانی، دبیر سازمان لیگ فوتسال و دکتر روزبه وثوق احمدی، عضو کمیته انضباطی کنفدراسیون فوتبال آسیا، در خصوص اساسنامه فوتسال کشور گفتگو کرد.

1397/09/26
10:25


به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر روزبه وثوق احمدی، عضو کمیته انضباطی کنفدراسیون فوتبال آسیا، در خصوص اساسنامه تنظیم شده برای فوتسال کشور، عنوان کرد: قاعدتاً تفاوت های بسیار عمده ای بین فوتبال و فوتسال وجود دارد. اصولاً کشورهایی که دارای لیگ حرفه ای فوتسال هستند، به تعدادی نیست که فوتبال دارای لیگ است و این مسئله نشان می دهد که فوتسال رو به رشد است و مقررات آن هم باید به صورت سالیانه تکمیل شود. این موضوع برای ایران هم صدق می کند و اگر ایرادی وجود دارد، باید اصلاح شود. اینکه چرا تا به اکنون اتفاق نیافتاده به دلیل محدود بودن تعداد لیگ های فوتسال در دنیاست.
کاظم سلیمانی، دبیر سازمان لیگ فوتسال، در ادامه گفت: در رابطه با نقل و انتقالات و قراردادهای باشگاه ها مشکلات عدیده ای داریم. متأسفانه بعضی از بازیکنان و مربیان و حتی مدیرعاملان باشگاه ها اطلاعات کافی از قوانین ندارند، به همین علت مشکلات زیادی برای خود به وجود می آورند.
معمولاً وقتی قراردادی بین بازیکن یا کادر فنی تنظیم می شود، مشخصات کاملی از مدیرعاملان باشگاه ها را در قرارداد نداریم و شفافیت در مبلغ قرارداد دیده نمی شود. مشکلات دیگری که وجود دارد این است که سازمان لیگ می بایست 5 درصد از قراردادها را به نفع سازمان برداشت کند و متأسفانه قراردادها ناقص هستند.
دکتر وثوق احمدی، تصریح کرد: ما اگر بخواهیم یک فوتسال خوب داشته باشیم، باید به روزهای گذشته برگردیم و ببینیم چه کارهایی انجام دادیم و کجاها ایراد داشته ایم؛ سپس راه حل تکمیل شدن و بهتر شدن آن را طی کنیم. با عنایت به اینکه فوتسال نمونه خارجی زیادی ندارد و ما در بیشتر جاها پیشرو هستیم، باید بنیان گذار خیلی از مسائل، مخصوصاً در حوزه قانون گذاری و مقررات مربوط به نقل و انتقالات هم باشیم.
وی، افزود: نظر شخصی من این است که ابتدا باید تمام مقررات مربوط به فوتسال یکبار مورد بازبینی قرار بگیرد و سپس وارد مرحله آموزش شویم. آموزش را باید از سطح مدیران ارشد شروع کنیم. مدیران ارشد باید از حداقل مسائل حقوق ورزشی مطلع باشند تا بتواند مدیران میانی را در تصمیم گیریها کمک و حمایت کنند. پس از آن باید به ترتیب به سراغ مدیرعامل باشگاه ها، مدیران میانی باشگاه ها، بازیکنان و مربیان برویم. بعد از اینکه مقررات تدوین و آموزش داده شد، باید به مرحله اجرای آزمایشی دربیاید؛ سپس روی آن نظارت انجام دهیم؛ صحبت منتقدین را بشنویم؛ نکاتی که کارشناسی بود را در مقررات اعمال کنیم و در نهایت به یک مقررات خوب برسیم و آن را سخت اجرا کنیم.
سلیمانی، در ارتباط با نهادی که وظیفه آموزش مقررات فوتسال را دارد، گفت: یکی از وظایف سازمان لیگ آموزش است. ما در سال شاید 2 نوبت برای مدیر عامل ها یا مدیران تیم ها جلسات و آموزش هایی می گذاریم. مشکل این است که مدیرعاملان، مدیران تیم ها و سرپرست ها در سال شاید 2 نوبت یا 3 نوبت تعویض شوند. بنده مشکل اصلی را عدم مدیریت در خود باشگاه می بینیم.
برنامه ورزش در آینه قانون، با اجرای زهرا محمودوند، یکشنبه ها ساعت 13:30 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
ورزش در آینه قانون