دانشكده حقوق ورزشی یك شنبه از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

ورزش در آينه قانون

ضرورت اصلاح و بازنگری در اساسنامه فوتسال كشور


برنامه "ورزش در آینه قانون" یكشنبه 25 آذر، با حضور كاظم سلیمانی، دبیر سازمان لیگ فوتسال و دكتر روزبه وثوق احمدی، عضو كمیته انضباطی كنفدراسیون فوتبال آسیا، در خصوص اساسنامه فوتسال كشور گفتگو كرد.

1397/09/26
10:25


به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر روزبه وثوق احمدی، عضو كمیته انضباطی كنفدراسیون فوتبال آسیا، در خصوص اساسنامه تنظیم شده برای فوتسال كشور، عنوان كرد: قاعدتاً تفاوت های بسیار عمده ای بین فوتبال و فوتسال وجود دارد. اصولاً كشورهایی كه دارای لیگ حرفه ای فوتسال هستند، به تعدادی نیست كه فوتبال دارای لیگ است و این مسئله نشان می دهد كه فوتسال رو به رشد است و مقررات آن هم باید به صورت سالیانه تكمیل شود. این موضوع برای ایران هم صدق می كند و اگر ایرادی وجود دارد، باید اصلاح شود. اینكه چرا تا به اكنون اتفاق نیافتاده به دلیل محدود بودن تعداد لیگ های فوتسال در دنیاست.
كاظم سلیمانی، دبیر سازمان لیگ فوتسال، در ادامه گفت: در رابطه با نقل و انتقالات و قراردادهای باشگاه ها مشكلات عدیده ای داریم. متأسفانه بعضی از بازیكنان و مربیان و حتی مدیرعاملان باشگاه ها اطلاعات كافی از قوانین ندارند، به همین علت مشكلات زیادی برای خود به وجود می آورند.
معمولاً وقتی قراردادی بین بازیكن یا كادر فنی تنظیم می شود، مشخصات كاملی از مدیرعاملان باشگاه ها را در قرارداد نداریم و شفافیت در مبلغ قرارداد دیده نمی شود. مشكلات دیگری كه وجود دارد این است كه سازمان لیگ می بایست 5 درصد از قراردادها را به نفع سازمان برداشت كند و متأسفانه قراردادها ناقص هستند.
دكتر وثوق احمدی، تصریح كرد: ما اگر بخواهیم یك فوتسال خوب داشته باشیم، باید به روزهای گذشته برگردیم و ببینیم چه كارهایی انجام دادیم و كجاها ایراد داشته ایم؛ سپس راه حل تكمیل شدن و بهتر شدن آن را طی كنیم. با عنایت به اینكه فوتسال نمونه خارجی زیادی ندارد و ما در بیشتر جاها پیشرو هستیم، باید بنیان گذار خیلی از مسائل، مخصوصاً در حوزه قانون گذاری و مقررات مربوط به نقل و انتقالات هم باشیم.
وی، افزود: نظر شخصی من این است كه ابتدا باید تمام مقررات مربوط به فوتسال یكبار مورد بازبینی قرار بگیرد و سپس وارد مرحله آموزش شویم. آموزش را باید از سطح مدیران ارشد شروع كنیم. مدیران ارشد باید از حداقل مسائل حقوق ورزشی مطلع باشند تا بتواند مدیران میانی را در تصمیم گیریها كمك و حمایت كنند. پس از آن باید به ترتیب به سراغ مدیرعامل باشگاه ها، مدیران میانی باشگاه ها، بازیكنان و مربیان برویم. بعد از اینكه مقررات تدوین و آموزش داده شد، باید به مرحله اجرای آزمایشی دربیاید؛ سپس روی آن نظارت انجام دهیم؛ صحبت منتقدین را بشنویم؛ نكاتی كه كارشناسی بود را در مقررات اعمال كنیم و در نهایت به یك مقررات خوب برسیم و آن را سخت اجرا كنیم.
سلیمانی، در ارتباط با نهادی كه وظیفه آموزش مقررات فوتسال را دارد، گفت: یكی از وظایف سازمان لیگ آموزش است. ما در سال شاید 2 نوبت برای مدیر عامل ها یا مدیران تیم ها جلسات و آموزش هایی می گذاریم. مشكل این است كه مدیرعاملان، مدیران تیم ها و سرپرست ها در سال شاید 2 نوبت یا 3 نوبت تعویض شوند. بنده مشكل اصلی را عدم مدیریت در خود باشگاه می بینیم.
برنامه ورزش در آینه قانون، با اجرای زهرا محمودوند، یكشنبه ها ساعت 13:30 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
ورزش در آینه قانون