دانشكده حقوق ورزشی یك شنبه از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

ورزش در آينه قانون

بررسی ابعاد حقوقی حادثه سقوط بهمن و فوت كوهنوردان

برنامه ورزش در آینه قانون یكشنبه اول اسفندماه با حضور دكتر هویك بهبو، وكیل دادگستری به بررسی حادثه سقوط بهمن سال 88 كه منجر به فوت 8 كوهنورد شد؛ اختصاص داشت.

1395/12/02
11:50

به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر هویك بهبو، وكیل دادگستری پیرامون سوال شنونده ای درخصوص حادثه سقوط بهمن در جاده شمشك-دیزین در سال 88 كه علیرغم شرایط نامساعد جوی جاده از سوی مسئولان مربوطه مسدود نشده بود و امداد رسانی نیز بعد از 20 ساعت از وقوع بهمن صورت گرفت و منجر به فوت 8 تن از كوهنوردان برجسته كشور شد؛ اظهار كرد: در مورد این حادثه از این نظر كه امدادرسانی به موقع صورت نگرفته و در آن برهه زمانی جاده به بخش خصوصی واگذار شده بود و رعایت نكات ایمنی از سوی مسئولان آن صورت نپذیرفته بود؛ ایرادات زیادی وارد است. مسئولیت حفظ ایمنی جاده را نمی توان به بخش خصوصی واگذار كرد. پلیس راهور باید در شرایط نامساعد جوی نسبت به انسداد جاده اقدام كند و راهداری نیز ایمن سازی لازم را در جاده های كشور بعمل آورد. گویا در آن زمان بخش خصوصی در این امر دست اندركار بوده است و منافعی كه مدیران از فروش بلیط و ارائه خدمات به اسكی بازان و كوهنوردان كسب می كردند موجب شد كه سهل انگاری صورت پذیرد و تمهیدات لازم را بعمل نیاورند.
مجموعه ای از عوامل در این اتفاق دخیل هستند. بحث اول حاكمیتی است و دولت نمی بایست جاده را به این صورت واگذار می كرد. موضوع دوم این است كه مدیران پیست اسكی با توجه به شرایط حاكم و بدی آب و هوا نباید اجازه اسكی بازی و كوهنوردی به افراد می دادند. مساله بعدی امدادرسانی است كه بسیار كند صورت پذیرفته بود. باید علت بررسی شود آیا امكانات نبوده یا كوتاهی و سهل انگاری شده و طبق نتیجه بررسی ها، پیگیری های مقتضی صورت پذیرد.
برنامه ورزش در آینه قانون، اول اسفند كاری از گروه علوم ورزشی به تهیه كنندگی محسن افضلی و اجرای زهرا محمودوند تقدیم شنوندگان شد. این برنامه ساعت 13:30 یكشنبه ها به مدت 30 دقیقه از رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
ورزش در آینه قانون