صدای كوهستان جمعه از ساعت 6:10 به مدت 120دقیقه

رادیو ورزش

صداي كوهستان

نكاتی قابل توجه كوهنوردان در صعود به آرارات


برنامه "صدای كوهستان" جمعه 24 شهریور، با حضور دكتر مساعدیان، مسئول كمیته امداد و نجات كوهستان فدراسیون كوهنوردی، پیرامون قله آرارات ونكاتی كه در صعود به این قله باید در نظر داشت، گفتگو كرد.

1396/06/25
09:48


به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر مساعدیان، مسئول كمیته امداد و نجات كوهستان فدراسیون كوهنوردی، درباره قله آرارات گفت: قله آرارات زمانی جزء كشور ما بوده كه متأسفانه به هر دلیل از كشورمان جدا شده و به كشور تركیه ملحق شده است. این قله از مرز بازرگان به خوبی دیده می شود. آرارات از دو قله 4 هزار متری و 5 هزار متری تشكیل شده كه جزء قلل تك در دنیا محسوب می شود.
وی، خاطرنشان كرد: یكی از مشكلات قله آرارات این است كه در منطقه ای از تركیه قرار گرفته كه همیشه با چالش های سیاسی همراه بوده است. كوهنوردانی كه قصد صعود به این قله را دارند، باید حتماً از كانال های رسمی و با گرفتن مجوزهای صعود اقدام كنند. آرارات قله ای نیست كه بتوان بدون اطلاع مراجع رسمی صعود كرد و در غیر این صورت مشكلاتی برای كوهنورد ایجاد خواهد شد.
وی، تأكید كرد: راحت ترین مسیرهای صعود به قله آرارات مسیرهای جنوبی است. این قله با توجه به اینكه از نظر جغرافیایی بالاتر از قله دماوند است، حتی در اوج فصل تابستان هم یك مسیر یخچالی در انتهای رسیدن به قله وجود دارد كه حتماً لازم است از تكنیك ها ولوازم مورد نیاز در عبور از یخچال ها استفاده كنیم.
برنامه زنده "صدای كوهستان" با اجرای پیرایرانی، هر جمعه ساعت 6:00 به مدت 100 دقیقه به موضوعات تخصصی حوزه ی كوه و كوه نوردی و صعودهای ورزشی، می پردازد.

دسترسی سریع
صدای كوهستان