صدای كوهستان جمعه از ساعت 6:10 به مدت 120دقیقه

رادیو ورزش

صداي كوهستان

آشنایی با ورزش سنگنوردی


در برنامه "صدای كوهستان" جمعه 31 شهریور، مهدی هنرمند، كارشناس برنامه، توضیحاتی را درباره ورزش سنگنوردی ارائه كرد.

1396/07/01
09:56


به گزارش رادیو ورزش؛ مهدی هنرمند، كارشناس برنامه، درباره ورزش سنگنوردی گفت: سنگنوردی را می توان به دو بخش تقسیم كرد؛ یكی بحث سنگنوردی داخل سالن و حوزه قهرمانی است و یك بخش هم صعود در طبیعت است كه شامل دیواره نوردی و صعود سنگ های كوتاه در طبیعت می شود. با توجه به شرایط اقلیمی كوه های كشور كه غالباً مسیرهای سنگنوردی هم دارند و كوهنورد ناگزیر باید از معبر سنگی عبور كند، یك سری فاكتورها از جمله: آمادگی جسمانی، آمادگی فنی و روانی كافی برای عبور از این مسیرها نیاز است.
وی، تصریح كرد: گروه ها و باشگاه های كوهنوردی اولین گزینه آموزش زیرشاخه های رشته كوهنوردی هستند. باشگاه های سنگنوردی بسیار زیادی در سراسر كشور وجود دارد كه امكانات داخل سالن خوبی را فراهم كرده اند. بخش سنگنوردی در طبیعت و داخل سالن می توانند مكمل هم باشند. اگر بخواهیم در طبیعت صعودهای خوبی را با درجه سختی بالایی انجام دهیم، لازم است كه در داخل سالن تمرینات خوبی را داشته باشیم.
هنرمند، خاطرنشان كرد: در بسیاری از نقاط كشور دیواره های بلند شناخته شده ای وجود دارند. در مشهد دیواره اخلمد و در كرمانشاه دیواره بیستون را داریم كه مدتها روی آن رویدادهای بین المللی سنگنوردی و دیواره نوردی برگزار می شد و همچنان هم در جریان است. دیواره ماكو و پل خواب و علم كوه و ... از دیگر دیواره های كشور به شمار می روند كه پذیرای سنگنوردان خارجی هستند.
برنامه زنده "صدای كوهستان" امروز با اجرای دهبندی روی آنتن رفت. این برنامه هر جمعه ساعت 6:00 به مدت 100 دقیقه به موضوعات تخصصی حوزه ی كوه و كوه نوردی و صعودهای ورزشی، می پردازد.

دسترسی سریع
صدای كوهستان