صدای كوهستان جمعه از ساعت 6:10 به مدت 120دقیقه

رادیو ورزش

صداي كوهستان

تجهیزات مورد نیاز برای كوهنوردی پاییزی

در برنامه "صدای كوهستان" جمعه 19 آبان، شمس پور، كارشناس كوهنوردی، درباره تجهیزات مورد نیاز در فصل پاییز توضیحاتی را ارائه كرد.

1396/08/20
08:28

به گزارش رادیو ورزش؛ شمس پور، كارشناس كوهنوردی، در پاسخ به این سوال كه آیا وسایل كوهنوردی پاییز با فصل تابستان و بهار متفاوت است، بیان كرد: بله؛ زمانبندی برنامه بهار و تابستان با پاییز متفاوت است. زمانبندی برنامه پاییز نسبت به تابستان كوتاهتر است. بخشی از لوازم تجهیزات هر 3 فصل یكی است و باید همیشه در كوله پشتی وجود داشته باشد؛ اما برخی لوازم پاییز مثل پوشاك با دیگر فصول متفاوت است. در این فصل ما علاوه بر اینكه یك بادگیر برای پوشش باران و هوای سرد باید داشته باشیم به لباس گرم هم نیاز داریم؛ زیرا دمای هوا در پاییز متغیر است.
وی، درباره نكاتی كه در استفاده از عینك در كوهستان باید مورد توجه قرار داد، گفت: عینك در كوهستان یك وسیله واقعاً اساسی است و حتی باید تحت نظر دكتر خریداری شود. برخی افراد تصور می كنند، عینك آفتابی كه در رانندگی استفاده می كنند را می توانند در كوه هم استفاده كنند؛ در حالیكه UV عینك در برف با تابستان بسیار متفاوت است.
این كارشناس، افزود: اكنون همه تجهیزات در كوهستان فنی و اصولی شده است و حتی هزینه بالایی هم باید برای آنها پرداخت كرد. با توجه به اینكه ورزش كوهنوردی یك ورزش دائمی است، می توان به مرور تجهیزات را فراهم كرد كه ضرورت اولیه آن كفش و كوله پشتی است. صعود به قله مسلماً تجهیزات خاص خود را می خواهد؛ اما در یك كوهپیمایی ساده نیاز به همه لوازم نیست و به مرور می توان آنها را تهیه كرد.
وی، توصیه كرد: علاقه مندان كوهنوردی باید سعی كنند لوازم مرغوب تهیه كنند. یك وسیه ارزان مسلماً خیلی سریع كارایی خود را از دست خواهد داد.
برنامه زنده "صدای كوهستان" امروز با اجرای پیرایرانی روی آنتن رفت. این برنامه هر جمعه ساعت 6:00 به مدت 100 دقیقه به موضوعات تخصصی حوزه ی كوه و كوه نوردی و صعودهای ورزشی، می پردازد.

دسترسی سریع
صدای كوهستان