صدای كوهستان جمعه از ساعت 6:10 به مدت 120دقیقه

رادیو ورزش

صداي كوهستان

مصاحبه ای با پروانه كاظمی، هیمالیا نورد ایرانی

برنامه "صدای كوهستان" جمعه 20 بهمن، بخشی از صحبت های پروانه كاظمی، هیمالیانورد، درباره كوه و كوهنوردی را ارائه كرد

1396/11/20
19:05

به گزارش رادیو ورزش؛ مهدی هنرمند، كارشناس گردشگری و كوهنوردی، درباره پروانه كاظمی، یكی از بزرگان كوهنوردی ایران گفت: تعداد زنان هیمالیانورد ایران زیاد نیست؛ پروانه كاظمی یكی از آنهاست. وی به عنوان اولین زنی كه توانست در مدت یك هفته هم به اورست و هم لوتسه، چهارمین قله بلند جهان صعود كند، ثبت جهانی شده است. كاظمی 44 سال سن دارد و از سال سوم دبیرستان تا 2 سال گذشته ریاضی تدریس می كرد. او در سال 67 با رتبه 200 وارد دانشگاه صنعتی شریف شد و در رشته ریاضی تحصیل كرد. 25 سال گذشته با مردی ازدواج كرد كه به گفته خود بزرگترین و بهترین همراهش برای صعود به قله های بلند دنیا بوده است.
یكی از بهترین خاطرات زندگی كاظمی دعوت شدن به جشن تولد 70 سالگی راینولد مسنر، كوهنورد شهیر ایتالیایی در تابستان 2014 است. جشن كوچكی كه فقط تعداد معدودی از بزرگترین چهره های كوهنوردی دنیا در آن حضور داشتند.
وی، درباره هیمالیانوردی می گوید: این را بگویم كه هیمالیانوردی فقط ورزش نیست، فراتر از ورزش است. شاید دیوانگی است. نوعی ماجراجویی است و مهمتر از همه شیوه متفاوتی از زندگی است. جایی بروی كه ندانی قرار است چه اتفاقاتی برایت بیفتد. ندانی زنده برمی گردی یا نه. سالم به شهر بازمی گردی یا نه. خیلی ها به هیمالیا می روند ولی زود دلسرد می شوند چون این شیوه زندگی را نمی پذیرند ولی من دوستش دارم؛ عاشقش هستم. حتی وقتی به شهر برمی گردم در حال صعود ذهنی ام.
تمام مدت مشغول تحقیق، مطالعه و برقراری ارتباط هستم تا بتوانم بهترین انتخاب را برای صعود بعدی ام داشته باشم. انتخاب كوه مورد نظر برای صعود از بین رشته كوه های هیمالیا نباید با دیدن چند عكس و تعریف دیگران انجام شود. من مرتب اخبار كوهنوردی را دنبال می كنم. هنوز هم باید در این زمینه بیشتر كار كنم. باید با كوهنوردان و تیم های مختلف در ارتباط باشم. این ارتباط چه در زمان برنامه ریزی برای صعود و چه زمانی كه در برنامه هستی بسیار مهم است. باید بتوانی با گروه ها و تیم های دیگر تبادل فكری داشته باشی تا كارهایت راحت پیش برود.
وی، ادامه داد: هیمالیا زیبایی ناب است؛ طبیعتی بی بدیل و یكتا كه وقتی از ارتفاع هشت هزار متری رد می شوی یگانه تر هم می شود؛ جایی كه معدود افرادی در دنیا شانس دیدن چشم اندازهایش را می یابند. نمی توان با كلمات توصیفش كرد و متاسفانه در ارتفاع بالا و سرما و یخبندان امكان عكاسی و فیلمبرداری چندانی هم وجود ندارد. نمی توانم آنچه را می بینم كامل توصیف كنم، فقط می توانم بگویم وقتی یك بار هیمالیا بروی، با وجود همه سختی ها، فشارها و خطراتی كه دارد، افسونش رهایت نمی كند.
كاظمی، در پاسخ به این سوال كه چطور موفق شدید در یك هفته به دو قله اورست و لوتسه صعود كنید، بیان كرد: صعود به اورست و دیدن جهان از بام آن آرزوی بسیاری از كوهنوردان جهان است. در جریان این صعود فكر می كنم توانسته باشم به طور مشخص به زن ها و دختران ایرانی بگویم كه می توان به اورست هم صعود كرد، همان شعار همیشگی لیلا اسفندیاری: «زن ایرانی می تواند». من به این حرف لیلا باور دارم و خود لیلا برای من نمونه یك زن عاشق، صادق و پاك بود كه زندگی اش را برای همین عشق گذاشت.
برنامه زنده "صدای كوهستان" امروز با اجرای زورقچیان روی آنتن رفت. این برنامه هر جمعه ساعت 6:00 به مدت 100 دقیقه به موضوعات تخصصی حوزه ی كوه و كوه نوردی و صعودهای ورزشی، می پردازد.

دسترسی سریع
صدای كوهستان