ورزش و روستا سه شنبه از ساعت 23:00 به مدت 15دقیقه

رادیو ورزش

ورزش و روستا

ورزش روستایی و بازی های بومی محلی استان كردستان

برنامه ورزش و روستا سه شنبه 14 آذر با حضور هوشنگ امینی، رئیس هیئت ورزش روستایی و بازی های بومی محلی استان كردستان به بررسی بازی های بومی محلی این استان پرداخت.

1396/09/18
08:45

به گزارش رادیو ورزش؛ هوشنگ امینی، رئیس هیئت ورزش روستایی و بازی های بومی محلی استان كردستان پیرامون بازی های بومی محلی این استان اظهار كرد: استان كردستان قاره بازی های بومی محلی است و در هر روستا یك بازی بخصوصی وجود دارد. ما جشنواره رونمایی از یك رقص سنتی و آئینی را داریم كه 9 قسمت دارد و در 35 دقیقه اجرا و شامل بحث خواستگاری، حنابندان و ... می شود كه مختص شهرستان مریوان است.
در بخش بانوان نیز به مناسبت روز مادر مراسمی خاص بانوان با نام دا به معنای مادر در روستاهای 3 شهرستان برگزار می گردد.
بازی هایی مثل هلوكان و قاچان را دوباره زنده كرده ایم و به زودی بازی به نام لچن لچن را رونمایی می كنیم.
امینی در مورد بازی جوراب بازی توضیح داد: در این بازی دو تیم حداقل 5 نفره تا 10 نفره حضور دارند و تعداد 11 تا 12 لنگه جوراب لازم است. یك سكه، سنجد یا بادام را داخل جوراب می اندازند. هر تیمی كه اولین نفری باشد كه سكه یا سنجد را پیدا كند؛ 15 امتیاز می گیرد. اگر یك تیم اولین جورابی كه بلند كرد؛ سكه نبود و در دومین جوراب سكه بود؛ 15 امتیاز به تیم حریف می رسد. امتیازبندی ادامه پیدا می كند و در آخر هر تیمی كه امتیاز بیشتری بگیرد؛ برنده است.
برنامه ورزش و روستا سه شنبه 14 آذر تولید گروه علوم ورزشی با اجرای بابك منفرد بود. این برنامه شب های سه شنبه ساعت 21:45 به مدت 15 دقیقه تقدیم علاقه مندان به موضوع ورزش در روستاها و بازی های بومی و محلی می شود.

دسترسی سریع
ورزش و روستا