ارتباطات ورزشی شنبه از ساعت 13:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

ارتباطات ورزشي

بررسی مشكلات اخلاقی در رسانه ها

برنامه "ارتباطات ورزشی" شنبه 6 مرداد، در گفتگو با دكتر حمید قاسمی، عضو هیأت علمی دانشگاه پیام نور، به بررسی موانع رشد اخلاق حرفه ای در رسانه های ورزشی پرداخت

1397/05/07
09:03

.
به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر حمید قاسمی، عضو هیأت علمی دانشگاه پیام نور، در ارتباط با موانع رشد اخلاق حرفه ای در رسانه های ورزشی اظهار داشت: اگر از هر خبرنگاری بپرسیم كه آیا شما كار غیراخلاقی در رسانه خود انجام می دهید یا خیر، مطمئناً خواهد گفت نه ما در رسانه مان كار اخلاقی انجام می دهیم و به هیچ عنوان كار غیراخلاقی را نمی پسندیم. در گام نخست ما باید بحث اخلاقی بودن رفتارها را به كمك كدهای اخلاقی، منشور اخلاق حرفه ای و ابزارهایی كه موجود است، با مصادیق مشخصی تعیین و معرفی كنیم.
وی ادامه داد: من بعید می دانم كه كسی بگوید دروغ گفتن، تهمت زدن، رسوا كردن خوب است كه این مسائل در مصادیق عینی هم دینی و هم عرفی ما به آنها صحه گذاشته می شود و آن را كاملاً می پذیریم. آنچه كه در واقع چالش به وجود می آورد، در عمل و مصادیق خاصی است كه اتفاق می افتاد و گاهی اوقات افراد تصور می كنند كار درستی انجام می دهند؛ اما در عین حال ممكن است ناخواسته وارد یكی از این حوزه ها شوند.
دكتر قاسمی، به ارائه راهكاری پرداخت و گفت: به نظرم راهكار اول ما تعیین كدهای اخلاقی برای هر حوزه است؛ به طور مثال در حوزه مطبوعات كدهای اخلاقی مشخصی نیاز است كه نشان دهد اگر مطلبی نوشته شود و به نوعی آن مطلب به شخصیتی آسیب بزند، باید پذیرفت این نوعی بی اخلاقی است.
وی، تصریح كرد: بنده یك مدلی به عنوان مدل سطح مطلوب ارتباطات دارم كه محور و تأكید آن بر مباحث اخلاقی است. من فكر می كنم در یك پیوستار ما می توانیم 2 بعد را در رفتارهای اخلاقی مدنظر قرار دهیم. به نظرم یك كارشناس، خبرنگار و ژورنالیست كه در تولید محتوا سهم دارد؛ اگر بدون اطلاعات لازم اقدام به قضاوت ارزشیابی، تأیید یا نفی كند، كار غیر اخلاقی انجام می دهد و شاید حتی خود فرد هم متوجه این مسئله نشود. گاهی اوقات آثار سوء این رفتار می تواند خیلی گران قیمت باشد و حتی به جامعه آسیب بزند.
برنامه ارتباطات ورزشی، با اجرای ایزدپرست، كاری از گروه علوم ورزشی است كه شنبه ها ساعت 13:35 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
ارتباطات ورزشی