ارتباطات ورزشی شنبه از ساعت 13:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

ارتباطات ورزشي

مهارت های ارتباطی مؤثر در اثربخشی یك سازمان


در برنامه "ارتباطات ورزشی" شنبه 13 مرداد، دكتر حمید قاسمی، عضو هیأت علمی دانشگاه پیام نور، در خصوص مهارت های ارتباطی مؤثر توضیحاتی را ارائه كرد.

1397/05/14
09:10


به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر حمید قاسمی، عضو هیأت علمی دانشگاه پیام نور، در پاسخ به این سوال كه برای افزایش بهره وری یك گروه یا تیم باید از چه شیوه های ارتباطی استفاده كنیم تا به هدف نهایی كه درنظر گرفته ایم، دست پیدا كنیم، عنوان كرد: بحث ارتباطات یكی از بحث های كلیدی در حوزه مدیریت است. هر سازمانی اگر بخواهد موفق باشد و به اهدافش با سرعت و كارایی بیشتری دست پیدا كند، طبیعتاً باید روی مهارت های ارتباطی مؤثر اعضای خود سرمایه گذاری بیشتری كند.
وی، خاطرنشان كرد: مهارت های ارتباطی مؤثر در یك تقسیم بندی به 7 مهارت اصلی تقسیم می شود كه هر كدام از آنها می تواند نتیجه و كاركرد خاصی را با توجه به نوع و عملكرد سازمان در رابطه با توفیقات و رسیدن به هدف داشته باشند. اولین مهارت ارتباطی مؤثر سخن گفتن است. اعضای سازمان هرچقدر بتوانند اهداف و نظرات خود را با استفاده از كلام مؤثرتری به یكدیگر منتقل كنند كه سوءتفاهم و ابهامی به وجود نیاید و پیام سریعتر منتقل شود، طبیعتاً روند اجرایی كار تسریع می شود و سازمان بهتر می تواند به اهدافش برسد.
مهارت بعدی نوشتن است. در یك سازمان بسیاری از ارتباطات از طریق ابلاغیه ها، نامه ها و دستورالعمل ها صورت می پذیرد. هرچقدر نوشتارها قابل فهم تر و اجرایی تر باشد و اعضای سازمان بتوانند با آن بهتر ارتباط برقرار كنند، مطمئناً آن سازمان در رسیدن به اهداف خود توفیقات بیشتری خواهد داشت.
دكتر قاسمی افزود: مهارت ارتباطی مؤثر دیگر گوش دادن است كه متأسفانه ما ایرانی ها در این بخش ضعیف هستیم. در سازمان ها هم بحث گوش دادن به عنوان یك چالش جدی شناخته می شود. دیگر مهارت های ارتباطی مؤثر زبان بدن، سواد بصری، كار با فناوریهای اطلاعاتی و ارتباطی هستند كه می توانند در اثربخشی یك گروه و دستیابی به هدف نقش بسیار مهمی داشته باشند.
برنامه ارتباطات ورزشی، با اجرای ایزدپرست، كاری از گروه علوم ورزشی است كه شنبه ها ساعت 13:35 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
ارتباطات ورزشی