سكوی من سه شنبه از ساعت 13:30 به مدت 25دقیقه

بی توجهی به استعدادها، نقطه ضعف دو و میدانی كشور


برنامه "سكوی من" سه شنبه 13 آذر، با حضور طناز حسینیون، مدرس فدراسیون جهانی دو و میدانی و كارشناس استعدادیابی، درباره وضعیت استعدادیابی ورزش دو و میدانی در كشور گفتگو كرد.

1397/09/14
08:33


به گزارش رادیو ورزش؛ طناز حسینیون، مدرس فدراسیون جهانی دو و میدانی و كارشناس استعدادیابی، در پاسخ به این پرسش كه آیا اكنون استعدادیابی در رشته دو و میدانی به روش صحیح و اصولی انجام می شود، عنوان كرد: اخیراً بعضی فدراسیون ها به صورت دوره ای كار استعدادیابی علمی را انجام داده اند؛ اما متأسفانه در رشته دو و میدانی هنوز به روش سنتی عمل می كنیم؛ اینكه ورزشكاری بر حسب اتفاق یا علاقه كشف شود و مورد حمایت خانواده قرار بگیرد تا بتواند ورزشكاری مثل سپیده توكلی و مریم طوسی شود.
وی، تصریح كرد: متأسفانه در این ورزش پشتوانه سازی انجام نمی شود؛ یعنی به صورت علمی و از مقاطع پایین تحصیلی روی كودكان مستعد سرمایه گذاری نمی شود. پیدا كردن استعداد یك بخش مهم قضیه است؛ اما نگه داشتن و پرورش آنها می تواند مهمتر باشد؛ زیرا اگر ورزشكاری را به عنوان یك استعداد كشف كنیم و به خوبی از وی حمایت نكنیم، ممكن است دچار بحران هایی شود كه آن ورزش را رها كند و دیگر ادامه ندهد.
مدرس فدراسیون جهانی استعدادیابی به ضرورت استعدادیابی صحیح اشاره كرد و گفت: ورزش ابعاد زیادی دارد و ما باید تمام افراد را در استعداد خاص خود شناسایی كنیم. با استعدادیابی صحیح، فرد می تواند قهرمان المپیك، مدیر موفق و یا داور و مربی بسیار خوب شود. متأسفانه بیشتر این تفكر جا افتاده است كه یك شخص خودش چقدر دنبال علاقه اش برود؛ چقدر امكانات داشته باشد و چقدر در این زمینه بتواند پیشرفت كند و راهش را ادامه دهد. معمولاً ما به جای اینكه به این افراد كمك كنیم، موانعی سر راهشان قرار می دهیم كه اكثراً یا از آن ورزش می روند و یا برای همیشه فعالیت ورزشی را كنار می گذارند.
حسینیون، اضافه كرد: ما امروزه استعدادهای بسیار زیادی داریم كه متأسفانه در خود رشته دو و میدانی حضور ندارند؛ به طور مثال پدیده بلوری زاده استعدادی است كه فكر نمی كنم در ایران شخصی را مانند وی داشته باشیم. بلوری زاده از نظر سواد داوری، مربیگری و مدیریت بی نظیر بود. او اگر مربیگری تیم های ملی را برعهده بگیرد، می تواند نقش بسیار پررنگی در پیشرفت ورزش دو و میدانی داشته باشد؛ اما با كمال تأسف شرایط طوری شده كه ورزش دو و میدانی را كنار گذاشته است.
برنامه سكوی من، با اجرای محمودوند، سه شنبه ساعت 13:35 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
سكوی من