سكوی من سه شنبه از ساعت 13:30 به مدت 25دقیقه

ویژگی های نرم افزار آنتروپومتریكی برای شناسایی استعدادهای ورزشی

برنامه "سكوی من" سه شنبه 11 دی، با حضور طناز حسینیون، مدرس فدراسیون بین المللی دو و میدانی و مربی پیشین تیم ملی دو و میدانی، درباره نرم افزارهای ویژه آنتروپومتریكی (پیكرسنجی) به گفتگو پرداخت.

1397/10/12
09:57

به گزارش رادیو ورزش؛ طناز حسینیون، مدرس فدراسیون بین المللی دو و میدانی و مربی اسبق تیم ملی دو و میدانی، در خصوص عدم موفقیت افراد در یك رشته ورزشی خاص گفت: با توجه به میزان جمعیتی كه در هر كشور وجود دارد، شاید بسیاری از افراد توانایی رسیدن به اوج در یك ورزشی و كسب مدال المپیك را نداشته باشند. بنابراین نباید با این دید نگاه كنیم كه به دلیل اینكه رشته های ورزشی زیاد است، پس لزوماً هر كس باید در رشته ای برود و در آن حوزه صاحب مدال شود. این هم یك جنبه از استعدادیابی است كه بتوانیم واقع گرایانه به این موضوع نگاه كنیم.
وی، درباره نرم افزارهای ویژه آنتروپومتریكی (پیكرسنجی) ورزشكاران گفت: این نرم افزارها در كشور وجود دارد؛ اما دسترسی به آن برای تمام اقشار مرتبط با ورزش و استعدادیابی فراهم نیست. اگر هر اداره كل استان ها دارای یك نرم افزاری ویژه باشد، خیلی كمك می كند؛ اما با توجه به قیمت بالایی كه این نرم افزارها دارند، متأسفانه دسترسی خوبی حتی برای مربیان سطوح ملی هم فراهم نیست. بیشترین تمركز این نرم افزارها در آكادمی ملی المپیك و برخی مراكز استعدادیابی است.
اگر بتوانیم از نرم افزارهای آنتروپومتریكی به صورت اصولی و گسترده استفاده كنیم، مسلماً نتایجی كه برای ما بدست می آید، خیلی علمی تر است و می تواند نتایج مشخص تری را ارائه دهد.
حسینیون در پاسخ به این سوال كه در پیكرسنجی دقیقاً به دنبال چه چیزی هستیم و چه تأثیری در استعدادیابی دارد، بیان كرد: خوشبختانه در حال حاضر مربیان درجه 3 ما هم كه فارغ التحصیل رشته تربیت بدنی هستند به طور جامع با این روش آشنا هستند. بررسی های پیكرسنجی با وسایل مختلفی انجام می شود كه دقت های خاص خود را می طلبد؛ یعنی فواصل استخوانی و مفاصل و یا هر چیزی كه می خواهیم اندازه گیری كنیم، باید درست انجام شود تا نتایج صحیحی را به ما نشان دهد.
به طور مثال در رشته های پرتابی دو و میدانی، ویژگی های آنتروپومتریكی در هر 4 رشته پرتابی (دیسك، نیزه، وزنه و چكش) كاملاً متفاوت است. یكی از شاخص های بزرگی كه در پرتاب دیسك می توان به آن اشاره كرد، طول اندام است. دست های پرتاب كنندگان دیسك وقتی به طرفین باز است، از طول قامتشان بیشتر است كه این خود می تواند برای ما یك شاخص باشد.
وی، تصریح كرد: هر یك از رشته های ورزشی جدول های استاندارد مخصوص به خود دارند. مربیان اگر نسبت به رشته ورزشی خود علاقه مند باشند و تصمیم بگیرند اندازه گیری ها را بیاموزند، در انتخاب های آتی مطمئناً موفق تر خواهند بود.
برنامه سكوی من، با اجرای خانم محمودوند، تهیه كننده:محسن افضلی سه شنبه ساعت 23:00 به مدت 30 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
سكوی من