سكوی من سه شنبه از ساعت 13:30 به مدت 25دقیقه

خستگی عاطفی در ورزشكاران و ارتباط آن با ویژگی شخصیتی

برنامه "سكوی من" سه شنبه 25 دی، با حضور طناز حسینیون، مدرس فدراسیون بین المللی دو و میدانی و مربی سابق تیم ملی دو و میدانی، به موضوع استعدادیابی ورزشی و بررسی رابطه خستگی عاطفی با ویژگی شخصیتی اختصاص داشت.

1397/10/26
12:06

به گزارش رادیو ورزش؛ طناز حسینیون، مدرس فدراسیون بین المللی دو و میدانی و مربی سابق تیم ملی دو و میدانی، در ارتباط با ضعف برخی از مناطق كشور در وجود مربی حاذق گفت: اولین قدم برای استعدادیابی خانواده است. در بسیاری از موارد می بینیم كه حمایت و پشتیبانی خانواده وجود دارد و متأسفانه عدم وجود مربی باعث می شود كه استعدادهای بسیار زیادی در سراسر كشور از ورزش كناره گیری كند. این مسئله به سازمان ها، ادارات ورزشی و آموزش و پرورش بر می گردد. آموزش و پرورش كه نیروهای زیادی در استان ها دارد، اگر بتواند در هر استان حداقل یك نفر را در یك رشته ورزش ورزشی به صورت شاخص داشته باشد، این مشكل حل می شود.
در حال حاضر در آكادمی ملی المپیك هزینه زیادی صرف ورزشكاران می شود و تمام نگاه ها به قهرمانانی است كه به طریقی این مسیر سخت را طی كرده اند. متأسفانه ما به آینده نگاه نمی كنیم و به موجودیت فعلی مان بسنده كرده ایم. به اعتقاد من بهتر است بخشی از بودجه ورزش كشور به تربیت مربیان مناطق دور افتاده و محروم اختصاص داده شود تا استعدادهای ورزشی این مناطق هم كشف شوند.
حسینیون، درباره استعدادیابی به روش سنتی عنوان كرد: متأسفانه روش گزینش قهرمانان ما كاملاً روش سنتی دارد و اگر مربی پیگیر استعداد ورزشكارش شود، می توانیم امید داشته باشیم كه در آینده این ورزشكار را در مدارج بالای ورزشی ببینیم. در این روش بیشتر نگاه ها به سمت آموزش و پرورش است.
وی، در خصوص خستگی عاطفی و تحلیل رفتگی در ورزشكاران دو و میدانی و ارتباط آن با ویژگی های شخصیتی و روانی اظهار داشت: ورزشكارانی كه از نظر شخصیتی انتظارات بالایی از خود دارند؛ برای دستیابی به ركورد خاصی عجله دارند و حس رقابت در آنها خیلی زیاد است، در آینده به مشكل بر می خوردند. اگر این ویژگی از طرف مربی كنترل نشود، ممكن است دچار خستگی عاطفی و تحلیل رفتگی شوند؛ حتی ممكن است موجب دلزدگی این افراد از ورزش شود. تحقیقات نشان داده كه متأسفانه ورزشكارانی كه دچار این عارضه می شوند، ریسك آسیب پذیری آنها خیلی بالا می رود و ممكن است یك آسیب شدید باعث شود كه از ورزش دور شوند.
برنامه سكوی من، با اجرای محمودوند، سه شنبه ساعت 23:00 به مدت 30 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
سكوی من