گپ آهنگ هر شب از ساعت 21:00 به مدت 115

واكنش وزارت ورزش و جوانان به خبر جدایی استراماچونی

برنامه "گپ آهنگ" دوشنبه 18 آذر، با علی فتح الله زاده، مدیرعامل سابق استقلال و مازیار ناظمی، مدیر روابط عمومی وزارت ورزش و جوانان، درباره حواشی اخیر باشگاه استقلال و خبر جدایی سرمربی این تیم به گفتگو پرداخت.

1398/09/19
11:06

به گزارش رادیو ورزش؛ علی فتح الله زاده، مدیرعامل سابق استقلال، در خصوص عامل اصلی چالش های روز فوتبال كشور گفت: واقعیت این است قبل از اینكه نتایج فوتبال، چه در رده ملی و چه باشگاهی بنده را ناراحت كند، بحث كرامت انسانی كه متأسفانه در فوتبال در حال از بین رفتن است، موجب آزردگی بنده می شود. جوی اكنون كه در ورزشگاه های ما حاكم است و الفاظی كه به كار برده می شود، در آینده تبعات سنگین تری خواهد داشت.
وی، ادامه داد: همه ما وظایفی داریم. اگر در جایی می بینیم كه كار سخت است و باشگاه مشكلاتی دارد، نباید مسئولیت بپذیریم. قبول مسئولیت كه اجباری نیست.
فتح الله زاده، تصریح كرد: در هیأت مدیره استقلال منزوی و ماجدی سالیان سال است كه با بنده كار كرده اند، هوادار را می شناسند و حساسیت را می دانند. این نفرات بایستی به فتحی و خلیل زاده كمك می كردند. استراماچونی تیمی را كه اول فصل می گفتیم خیلی ضعیف است را طوری ساخت كه نه تنها از برد آن، بلكه از تاكتیك تیمی هم لذت می بریم و در نود دقیقه اضطرابی نداریم. تیم آنقدر قدرتمند بازی می كند كه احساس برتری به هوادار دست می دهد. مسلماً چنین مربی ناز دارد. اگر نازش را من مدیر نخرم، چه كسی می خواهد بخرد. فتحی سابقه كار در استقلال را نداشت و این حساسیت ها را نمی دانست. او اگر می دانست كه با رفتن استراماچونی، امروز ما این گرفتاری ها را داریم، قطعاً نمی گذاشت، چنین اتفاقی رخ دهد.
وی، در پاسخ به این سوال كه آیا از سوی وزارت ورزش برای قبول پست مدیریت باشگاه استقلال با شما صحبتی شده است، بیان كرد: با بنده به صورت مستقیم صحبتی نشده؛ اما غیر مستقیم صحبت هایی صورت گرفته است. اعتقادم بر این است كه همه ما چه باشیم و چه نباشیم، باید به تیم كمك كنیم. از هواداران هم خواهش می كنم كه آرامش خود را حفظ كنند و صبور باشند.
فتح الله زاده، افزود: به هواداران حق می دهم؛ بالاخره بعد از چند سال استراماچونی زحمت كشید و تیم را به اینجا رساند.
مازیار ناظمی، مدیر روابط عمومی وزارت ورزش و جوانان، در خصوص وضعیت فعلی باشگاه استقلال عنوان كرد: شنبه صبح مدیر رسانه ای استقلال با بنده تماس گرفت و هشدار داد كه سرمربی این تیم به احتمال زیاد ایران را ترك كند و علتش هم بحث مالی است. عصر شنبه، قبل از حضور در شورای معاونین، فتحی را دیدم و در خصوص این موضوع با وی صحبت كردم. با توجه به تحریم های ظالمانه ای كه علیه كشور صورت گرفته است، در انتقال پول مشكلاتی داریم. بر همین اساس لازم است از جاهای مختلف، مانند سفارتخانه ها كمك بگیریم تا بتوانیم از حضور چهره هایی كه می توانند به ورزش كشور كمك كنند، استفاده كنیم. این بحث در جلسه معاونین مطرح شد. فتحی پیگیر بود و نیز موضوع را با جناب وزیر در میان گذاشت.
وی، در خصوص نامه ای كه از سوی استراماچونی منتشر شده است، گفت: روز یكشنبه بحث خیلی جدیتر شد و استراماچونی نامه ای را منتشر كرد. وضعیت نامه هم خیلی جالب بود كه به صورت تایپی و در یك خبرگزاری منتشر شده بود. پس از پرس و جو متوجه شدم كه نامه از طریق سفارت ایتالیا در اختیار خبرگزاری قرار داده شده است.
ناظمی، خاطرنشان كرد: از شب گذشته جناب وزیر رسمی تر وارد مسئله شد. با توجه به بحث هواداران دو تیم، ما مسئولیت اجتماعی و حاكمیتی داریم كه رضایت هواداران را جلب كنیم و دنبال دغدغه های آنها باشیم. دیشب به هر طریق ممكن سعی كردیم كه با استراماچونی ارتباط برقرار كنیم؛ اما وی تلفن هایش را خاموش كرده بود. از هیأت مدیره خواستیم برای پیگیری بیشتر به منزل این مربی بروند؛ اما او حتی در هم برای آنها باز نكرده بود.
وی، افزود: سلطانی فر، وزیر ورزش و جوانان واقعاً یك انسان دلسوز است. دیشب وی به پای كار آمد تا موضوع حل شود. ما با عراقچی، معاون سیاسی وزارت خارجه تماس گرفتیم كه با سفیر ایتالیا در تهران صحبت كند؛ همچنین با سفیر كشورمان در ایتالیا صحبت كردیم. با مجموعه سیستم بانكی كشور گفتگویی داشتیم كه پول استراماچونی چطور به دستش برسد. علی رغم پیگیریهای زیادی كه داشتیم، نتوانستیم سرمربی استقلال را پیدا كنیم. ظاهراً استراماچونی ساعت 5:30 امروز با پروازی ایران را ترك می كند.
توقع این بود كه باشگاه استقلال خیلی سریعتر وارد موضوع شود و سخنگوی آن خیلی زودتر هواداران را در جریان بگذارد. به اعتقاد من مشكل به وجود آمده، یك بحث مفصل است و نیاز به ریشه یابی جدی دارد.
مدیر روابط عمومی وزارت ورزش و جوانان با بیان اینكه نسبت به موضوع پیش آمده ما خودمان مقصر هستیم، اظهار كرد: بالاخره ما باید یك نگاه ملی نسبت به فردی كه رفتار درستی ندارد، داشته باشیم. به قول عراقچی، استراماچونی خیلی عجله كرد. پول او آماده و خیلی از كارهایش انجام شده بود.
وی، در مقابل این گفته كه استراماچونی به شدت موقعیت سنجی كرد و بهترین زمان ممكن را برای جدایی از تیم انتخاب كرد، بیان كرد: به اعتقاد من استراماچونی خیلی عجله كرد. او ما را به مرگ گرفت كه به یك تب راضی شویم و من این رفتار را در قامت یك مربی حرفه ای نمی بینم. استراماچونی حتماً مشاورانی در كشور ما دارد و آنها به وی گفتند كه برود؛ همانطور كه به ویلموتس گفتند. از هموطنان و همكارانم واقعاً می خواهم كه چنین كاری نكنند. ما باید ایران را دوست داشته باشیم و به هموطنانمان احترام بگذاریم.
ناظمی، در پاسخ به این پرسش كه آیا بحث حضور فتح الله زاده در مدیریت باشگاه استقلال جدی است، تصریح كرد: با فتح الله زاده و بسیاری از مدیران پیشین صحبت شده است. بنده هیچ ممانعتی برای حضور فتح الله زاده ندارم.
وی به تهدیداتی كه در پی اتفاق پیش آمده نسبت به وی صورت گرفته است، اشاره كرد و گفت: با توجه به رفتن استراماچونی، امروز روز سختی برای مجموعه وزارتخانه بود. پیامك های تهدید و فحاشی به بنده ارسال شده است. بعضی ها می گویند وزیر ایستاده كه استقلال با سر به زمین بخورد؛ واقعاً با چه منطقی چنین صحبت هایی مطرح می شود؟!
مدیر روابط عمومی وزارت ورزش، در پاسخ به این سوال كه بحث بازگشت استراماچونی و مصاحبه ای كه امروز انجام داده و گفته كه اگر شرایط فراهم شود، فردا بازمی گردم، تعارف است یا هواداران استقلال می توانند به بازگشت وی امیدوار شوند، گفت: ما با وی هیچ تعارفی با او نداریم. یك قراردادی بسته شده؛ ما نسبت به وی تعهداتی داریم و او هم نیز تعهداتی دارد كه باید انجام شود. براساس تعهدات، بحث اصلی این مربی، مالی است كه خوشبختانه این مشكل هم حل شده است.
وی، نیز در پاسخ به این سوال كه بحث فسخ یك طرفه قرارداد چه می شود، عنوان كرد: فسخ یك طرفه برای زمانی است كه ما از تعهداتمان گذشته باشیم. پرداخت پول استراماچونی فقط در حد چند روز به تأخیر افتاده است و نباید فسخ یك طرفه ای صورت بگیرد كه در صورت چنین اتفاقی، وی خیلی بی اخلاقی كرده است.
ناظمی، همچنین درباره خبر استعفای فتحی گفت: بنا بر این است كه شرایط ادامه همكاریمان را با فتحی تغییر دهیم.
برنامه گپ آهنگ هر شب ساعت 21:00 به مدت 115 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
گپ آهنگ