فرزند ایران شنبه تا پنج شنبه از ساعت 11:30 به مدت 30دقیقه

رادیو ورزش

فرزند ايران

رنگ باختن قهرمانی بدون منش پهلوانی

برنامه "فرزند ایران" روز یكشنبه 13 آبان با حضور دكتر امین رشید لمیر، دارنده بازوبند پهلوانی به موضوع اخلاق ورزشی اختصاص داشت.

1397/08/14
10:09

به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر امین رشید لمیر، دارنده بازوبند پهلوانی پیرامون اخلاق ورزشی و منش پهلوانی اظهار كرد: فلسفه اصلی در بحث ورزش رسیدن، دستیابی و حفظ سلامت جسمی و جان است كه این مبحث جنبه فردی این قضیه است. ولی از جنبه اجتماعی اهداف فرهنگی و اجتماعی ورزش مد نظر است. در این حوزه شاخصه فرهنگی و اجتماعی ورزش در راس قرار می گیرد. وی در ادامه افزود: البته منكر خروجی اقتصادی و سیاسی ورزش نیستم. ولی هیچگاه اهداف اقتصادی و سیاسی و رفتارهای زیر مجموعه آن نباید از شاخصه های فرهنگی و اجتماعی ورزش پیشی بگیرد.
رشید تصریح كرد: كسانی كه از شاخصه های فرهنگی و اجتماعی در ورزش چه از نظر شكلی و چه ماهوی بهره مند می شوند؛ به عنصر هویت بخشی به نام فرهنگ و آئین پهلوانی و باورهای آن زیبنده می گردند.
وی عنوان كرد: مدال آوری ارزشی است كه مورد لحاظ قرار گرفته، می گیرد و خواهد گرفت ولی دستیابی به این ارزش كه اسمش را مدال گذاشته ایم اگر با واژه پهلوانی، كه برگرفته از رفتار، منش، نوع زندگی، نگاه و خصایص والای اخلاقی است؛ عجین نشود؛ رنگ می بازد. آئین پهلوانی جز عناصر هویت بخش ملیت ماست و عنصری است كه در نهاد هر ایرانی وجود دارد. هر ایرانی پهلوانی را به عنوان ارزش می شناسند چون تمام فاكتورهای انسانی و اخلاقی در این واژه خلاصه شده است. ورزشكار قهرمانی كه بتواند در این وادی سربلند و پیروز شود جز افراد شاخص و ماندگار در ذهن و دل مردم قرار می گیرد.
برنامه "فرزند ایران" روز یكشنبه 13 آبان با اجرای اكرامی بود. این برنامه ساعت 16:05 به مدت 25دقیقه تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
فرزند ایران