فوق العاده جمعه از ساعت 19:00 به مدت 55دقیقه

رادیو ورزش

فوق العاده

خاطرات یك سردار از ورزش در خلال انقلاب و جنگ تا مرزهای رشد و شكوفایی

ویژه برنامه "فوق العاده" جمعه دوم آذر ماه با حضور سردار محمدعلی صبور، رئیس فدراسیون سه گانه به بررسی دستاوردهای ورزش كشور در چهل سال پیروزی انقلاب اسلامی اختصاص داشت.

1397/09/03
09:20

به گزارش رادیو ورزش؛ محمدعلی صبور، رئیس فدراسیون سه گانه كه 13 سال است، ریاست این فدراسیون را برعهده دارد پیرامون سابقه ورزشی خود گفت: تا سال 54 در رشته های ورزشی فوتبال، والیبال، شنا، بوكس و دوومیدانی فعالیت می كردم و مقامهایی نیز داشتم. در سال 54 به دانشسرای آبادان رفتم و در آنجا فوتبال هم بازی می كردم. سال 56 به خدمت سربازی رفتم و بعد جریانات انقلاب شروع شد كه دستگیر و زندانی شدم. تا اینكه انقلاب پیروز شد. در اغتششات كردستان، خرمشهر، مسجد سلیمان و جزیره مینو حضور داشتم و در این جریانات ورزش را ترك نكردم. حتی در جبهه فوتبال بازی می كردیم و جام بین لشگرها می گذاشتیم.
وی ادامه داد: در جنگ، آمادگی جسمانی یكی از شاخصه های اصلی نیروهای رزمنده است كه ورزش در آن موثر است. اغلب من آماده ترین نیروها را در كل جبهه ها داشتم. در حال حاضر مشغول نوشتن كتابی تحت عنوان نقش ورزش در دفاع مقدس هستم. در این كتاب از بعد ورزشی به این موضوع می پردازم كه چرا در بعضی عملیاتها شكست خوردیم. بیشترین اسرای جنگ كسانی بودند كه از لحاظ جسمانی ضعیف بودند. برای مثال، اگر رزمنده های ما فن شنا بلد بودند؛ تلفات كمتر می دادیم. در عملیاتی در غرب كشور كه در زمستان بود؛ به رزمندگان اسكی یاد دادیم. آنها با اسكی به ارتفاعات رفتند و عراقی ها را اسیر و منطقه را آزاد كردند.
صبور درخصوص چگونگی تشكیل فدراسیون سه گانه بیان كرد: در زمانی كه مسئولیت تربیت بدنی كل نیروهای مسلح را داشتم؛ علی آبادی به من پیشنهاد ریاست چند فدراسیون را داد و من سه گانه را پذیرفتم. چون خودم اولین اعزام رشته سه گانه نیروهای مسلح را به مسابقات نظامیان جهان در سوئد انجام داده بودم. در آن زمان سه گانه فدراسیون كوچكی بود كه تنها دو مسابقه غیر استاندارد را برگزار كرده بود. این رشته پر هزینه بود و نیاز به امكانات داشت و با بودجه كمی كه در اختیار فدراسیون بود نمی توانستیم كاری كنیم. در نتیجه تمام روسای هیئتها را از فرماندهان نظامی یا مسئولان استانها انتخاب كردیم تا از موقعیت شغلی آنها استفاده و امكانات در اختیار سه گانه قرار گیرد. بدین وسیله هم اكنون مسابقاتی كه حداقل 150 میلیون هزینه دارد را با 30 میلیون برگزار می كنیم.
وی عنوان كرد: سه گانه ورزش المپیكی و بسیار جذابی است. طبق آماری كه كمیته بین المللی المپیك اعلام كرده بعد از فوتبال بیشترین بیننده را دارد. هر چند هنوز در ایران جا نیفتاده است. در سه گانه ورزشكار باید 1500 متر شنا كند؛ بلافاصله 40 كیلومتر دوچرخه سواری و سپس 10 كیلومتر بدود. می توان گفت كه سه گانه یكی از آماده ترین ورزشكاران را دارد. زمانی كه مدیر تربیت بدنی نیرویهای مسلح بودم ؛ 48 رشته ورزشی زیرمجموعه داشتم و همه ورزشها را بخوبی می شناسم ولی در همه آنها ورزشكاران نصف سه گانه توانایی و آمادگی جسمانی ندارند.
رئیس فدراسیون سه گانه اعلام كرد: در حال حاضر 23000 ورزشكار داریم. چند ماهی است سانتوز مربی پرتغالی این رشته كه جز 3 مربی برتر دنیاست را آورده ایم. همه مشكلات سه گانه حل شده است و تنها تهیه دوچرخه باقی مانده است كه در این رابطه با رئیس فدراسیون دوچرخه سواری صحبت كرده ایم. با توجه به اینكه نائب رئیس سه گانه قاره آسیا و همچنین عضو كمیسیون اساسنامه اتحادیه جهانی سه گانه هستم از این موقعیتها جهت پیشرفت سه گانه استفاده می كنم. برنامه ریزی ما كسب سهمیه المپیك است كه كار بسیار سختی است و لازم است در مسابقات متعددی شركت كنیم. ولی بسیار امیدواریم كه این امر تحقق یابد.
صبور تاكید كرد: هیچ چیز نمی تواند جای ورزش را بگیرد. پرچم هر كشور تنها مقابل دو نفر بالا می رود؛ یكی رئیس جمهور و دیگری ورزشكار قهرمان. سه گانه 7 مدال دارد و جا دارد به آن توجه شود.
وی عنوان كرد: اسفند ماه گذشته خانم ماریسول كاسادو، رئیس اتحادیه جهانی سه گانه به ایران آمد و از نزدیك مسابقه 300 بانو كشور را در این رشته شاهد بود. او اظهار كرد كه باورش نمی شود در ایران رقابت هم در زنان و هم در مردان وجود داشته باشد و فكر می كرد فقط مردان در ایران تصمیم می گیرند. بنده از او خواستم كه مسابقات دوگانه بین المللی 2019 بانوان و آقایان در ایران برگزار شود. با توجه به اینكه ورزشكاران خانم می بایست در ایران حجاب داشته باشند؛ كار سختی به نظر می رسید. خوشبختانه دیروز تصویب شد كه 10 آبان سال آینده این مسابقات برگزار شود كه پیروزی بزرگی برای ما است.
صبور در آخر گفت: انقلاب یعنی تغییرات بنیادین در همه ابعاد. ورزش در كشور ما پتانسیل بالایی دارد و توجه و پشتیبانی بیشتری نیاز است. معتقدم می توانیم جز 5 كشور برتر دنیا در ورزش باشیم.
ویژه برنامه "فوق العاده" جمعه دوم آذر با اجرای درخشنده بود. این برنامه جمعه ها از ساعت 19:05 تا 20 از رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
فوق العاده