فوق العاده جمعه از ساعت 19:00 به مدت 55دقیقه

رادیو ورزش

فوق العاده

نقش بسیج در چهل سال تحولات ورزش كشور

ویژه برنامه "فوق العاده" جمعه 9 آذر ماه با حضور سردار كاظم یزدانی، مسئول تربیت بدنی سپاه محمد رسول الله به بررسی فعالیتها و دستاوردهای بسیج در ورزش كشور طی چهل سال انقلاب اسلامی اختصاص داشت.

1397/09/10
09:36

به گزارش رادیو ورزش؛ سردار كاظم یزدانی، مسئول تربیت بدنی سپاه محمد رسول الله در رابطه با مسئولیتهای خود در عرصه ورزش كشور بیان كرد: 59 سال سن دارم. در 14 سالگی به ورزش جودو روی آوردم. بعد از چندین دوره قهرمانی كشور در این رشته به علت آسیب دیدگی زانو از دنیای قهرمانی خارج شدم و به مربیگری روی آوردم. 7 سال كار مربیگری كردم و سپس كار مربیگری را در كنار كار مدیریت ادامه دادم. از اوایل انقلاب به مدت 10 سال مسئولیت تربیت بدنی نیروی هوایی سپاه را داشتم. در سال 65 همزمان ریاست فدراسیون جودو را نیز به عهده گرفتم. 5 سال به عنوان ریاست فدراسیون و تا 7 سال هم به عنوان نائب رئیس كار را ادامه دادم و تحولاتی خوبی در این ورزش صورت گرفت. در سازمان بسیج، اداره امور ورزش را برعهده گرفتم. در حال حاضر هم یكسالی است كه به تربیت بدنی سپاه تهران یعنی مسئولیت اول خود برگشته ام.
یزدانی درخصوص اقداماتش در 8 سال مسئولیتش در اداره امور ورزش بسیج توضیح داد: سیاستهایی كه بسیج دنبال می كند؛ نشات گرفته از انتظارات و فرامین مقام معظم رهبری است كه فرمودند "هر كجا خلایی وجود دارد؛ بسیج باید ورود پیدا كرده و كمك كند." بسیج به عنوان یك نهاد مردمی در كارنامه خود اقدامات بی نظیری داشته است. در حوزه ورزش هم یكی از سازمانهای بسیار تاثیرگذار كشور است. ورزش بسیج از اوایل انقلاب تاكنون فعال بوده و كارهای بسیار خوبی در توسعه ورزش همگانی و قهرمانی در كارنامه اش وجود دارد كه در سالهای 80 تا 90 به اوج خود رسید. طی این مدت 3 هزار سالن ورزشی برای استفاده آحاد مردم ساخته شد كه اتفاق بی نظیری است.
وی در ادامه افزود: تربیت نیروی متخصص، ساخت و ساز اماكن ورزشی و توجه به ورزش پایه سه ركنی است كه در زمان سردار نقدی در بسیج شكل گرفت و با حمایت خیلی خوب ایشان ، 17 هزار نفر مربی و مدیر ورزش در این سالها تربیت شدند. بعلاوه توانستیم 15 هزار نونهال زیر 14 سال را در رشته های مدال آور شناسایی كنیم. در ضمن بسیج تنها نهادی است كه استعدادیابی را بطورعلمی پایه گذاری كرد.
سردار یزدانی پیرامون سهم بسیجیان در مدال آوری رشته های مختلف ورزشی اظهار كرد: با توجه به گستردگی بسیج و با حدود 22 میلیون نفر نیرویی كه در اختیار دارد می تواند كارهای بزرگی را در همه امور كشور بعهده بگیرد و موفقیت را رقم بزند. در اكثر مسابقات ورزشی نمایندگان ما حضور دارند و در اكثر رشته ها سهم قابل توجهی در افتخارآفرینی در عرصه بین المللی دارند.
وی تاكید كرد: اگر نهادهای ورزشی كشور با هم منسجم شوند و یك كار تیمی شكل بگیرد و شورایی در چهارچوب سیاستگذاریهای متولیان ورزش كشور تشكیل شود؛ اتفاقات بزرگی خواهد افتاد. همانطور كه در این سالها اتفاقاتی هم افتاده است. در بخش مدیریت اعتقاد دارم باید انسجام بخشی بیشتری صورت گیرد. همدلی كمی كمرنگ شده است كه باید تقویت شود. بعلاوه باید كار تیمی خوبی شكل بگیرد. هر نهادی ظرفیتهای خاصی دارد كه اگر در قالب كار تیمی انجام شود؛ اتفاقات خوبی برای ورزش كشور خواهد افتاد.
یزدانی عنوان كرد: هر زمان و در هر بخشی كه به كار زیربنایی و پایه بشكل علمی نگاه كردیم؛ نتیجه گرفتیم. بچه های انقلابی ما نشان دادند كه با تحمل همه كاستی ها، كارهای بزرگی انجام می دهند. ورزش كشور ما این تجربیات را به دست آورده و ما ظرفیتهای خوبی در كشور داریم. با توجه به تمام فشارهایی كه دشمن وارد كرده، كارهای خوبی انجام شده است. امیدواریم با ایجاد و انسجام و همدلی قدمهای موثری برداشته شود.
وی در رابطه با ورزش در بخش بانوان گفت: توجه به ورزش بانوان یك كار اساسی است كه اگر تقویت شود؛ بخش های جانبی هم تقویت می شوند. اگر مادر خانواده اهل ورزش باشد؛ هم فرزند و هم همسرش را به ورزش تشویق می كند. اگر ما امكانات و بستر این كار را فراهم كنیم به توسعه ورزش آقایان هم كمك كرده ایم. بسیج توجه ویژه ای به ورزش بانوان داشته و تلاش كرده كه انجام كلیه امور تقریبا بصورت پنجاه پنجاه بین این دو بخش صورت گیرد. ما هر اقدام و برنامه ریزی كه برای ورزش آقایان داشتیم؛ سعی كرده ایم كه برای بانوان هم انجام دهیم. اعتقاد دارم نیاز بانوان به ورزش همگانی بیشتر از آقایان است. در بخش ورزش قهرمانی نیز با توجه به موضع گیری دشمنان در خصوص ورزش بانوان كشور كسب عناوین قهرمانی در سطح بین المللی حائز اهمیت زیادی است. ما نیز از اوایل انقلاب به این مسئله نگاه ویژه ای داشته و داریم.
یزدانی در مورد نقش بسیج در توسعه ورزش همگانی گفت: بسیج در توسعه ورزش همگانی از اوایل انقلاب حضور فعال داشته و نقش آفرینی كرده است. مسئولان هم در 4 دهه خیلی كمك و حمایت كردند. با تعامل با فدراسیون ورزش همگانی و فدراسیون ورزش روستایی و بازیهای بومی و محلی سالهاست كه فعالیتهای مشترك خوبی را دنبال می كنیم. بسیج تنها نهادی است كه حتی در سیستم عشایری هم پایگاه دارد كه می توان از این نوع ظرفیتها استفاده كرد. بیش از 60 هزار پایگاه بسیج در اقصی نقاط كشور وجود دارد كه می توان از این ظرفیتها استفاده كرد و كارهای خوبی انجام داد. تلاش گسترده ای در این سالها صورت گرفته ولی از عملكردمان راضی نیستم و باید بیشتر كار شود چون نیاز جامعه امروز به ورزش همگانی بسیار زیاد است.
ویژه برنامه "فوق العاده" جمعه 9 آذر با اجرای درخشنده بود. این برنامه جمعه ها از ساعت 19:05 تا 20 از رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
فوق العاده