فوق العاده جمعه از ساعت 19:00 به مدت 55دقیقه

رادیو ورزش

فوق العاده

چشم انداز بسیج برای توسعه ورزش كشور

ویژه برنامه "فوق العاده" جمعه 14 دی ماه با حضور مهدی میرجلیلی، رئیس سازمان ورزش بسیج كشور به بررسی اقدامات و برنامه های بسیج در رشد و ارتقای ورزش كشور اختصاص داشت.

1397/10/15
10:32

به گزارش رادیو ورزش؛ مهدی میرجلیلی، رئیس سازمان ورزش بسیج كشور پیرامون تحولات ورزش در بعد از انقلاب و نقش بسیج در ارتقای آن اظهار كرد: آنچه كه در طول 40 سال در ورزش كشور اتفاق افتاده با قبل از انقلاب قابل قیاس نیست و جهش عظیمی رخ داده كه مبنای این رشد و ارتقا نگرش نظام و انقلاب به ورزش بوده است.
وی ادامه داد: سازمان بسیج كه بعد از فرمان امام خمینی به تازگی شكل گرفته بود كه جنگ شروع شد. توجه ورزش بسیج نیز به سمت ارتقای آمادگی جسمانی و مهارت افزایی رزمندگان معطوف شد تا در عملیاتها آمادگی داشته باشند.
میرجلیلی عنوان كرد: بعد از جنگ بسیج دو رویكرد پیدا كرد كه یكی درون سازمانی برای بسیجیان سازمان یافته بود و دیگر آحاد مردم را دربرمی گرفت.
ایجاد 3 هزار فضا و سالن ورزشی، تربیت 40 هزار مربی، ایستگاه های ورزش صبحگاهی و عصرگاهی، 360 پایگاه استعدادیابی در رشته های مختلف ورزشی و ... در جهت توسعه ورزش همگانی و تقویت ورزش قهرمانی بود.
وی تاكید كرد: ما برای اوقات فراغت خانواده ها و نسل جوان باید برنامه ریزی كنیم. شاید در حال حاضر اوقات فراغت را فضای مجازی و شبكه های اجتماعی پر كرده باشند. نكته بعدی بستر سازی برای ورزش است. ما در تمام روستاها پایگاه مقاومت بسیج داریم كه نماینده تربیت بدنی دارد.در اكثر حوزه های مقاومت سالن ورزش صالحین ساخته ایم و بستر وجود دارد. ما باید فرهنگ سازی كنیم و مردم را سوق دهیم. یكی از راهكارهای ما بردن ورزش به سمت محلات است. در سال 97 بازیهای بومی و محلی آسان و ارزان را اجرا كردیم كه در مساجد و محلات باعث شور و نشاط شد.
رئیس سازمان ورزش بسیج یادآور شد: ما ظرفیت و بستر را داریم و به هم افزایی احتیاج داریم. پیشنهاد كردیم كه به جای ساخت خانه ورزش روستایی پایگاه مقاومت روستاها تجهیز شود و از این ظرفیت استفاده شود. همچنین اعلام آمادگی كردیم كه اگر مصالح تامین شود ما می توانیم بصورت مشاركتی برای مناطق محروم فضای ورزشی بسازیم.
میرجلیلی درخصوص استعدادیابی در رشته های مختلف ورزشی توسط سازمان بسیج بیان كرد: الویت ما در استعدادیابی رشته های پر مدال و رشته های پر مخاطب است. در المپیادهای ورزشی، مسابقات قهرمانی و پایگاه های استعدادیابی نوجوانان، در باشگاه های مقامت جوانان و در ورزش همگانی آحاد مردم را مد نظر داریم.
وی تصریح كرد: به دستور مقام معظم رهبری و با تدبیر فرمانده كل سپاه فعالیتهای ورزش حرفه ای بسیج در باشگاه مقامت تجمیع شد تا به جامعه ورزش كشور كمك شود و همچنین ورزشكاران برتر حفظ شوند. باشگاه مقاومت در بخش خواهران و برادران فعالیت دارد. هدف ما باشگاه داری اسلامی و انقلابی و معرفی ورزشكاران با روحیه و تفكر بسیجی است.
میرجلیلی در رابطه با اهمیت اخلاق و منش پهلوانی در ورزش بسیج گفت: سعی ما این است كه در بحث اخلاق، منش پهلوانی، ارزشها و باورها كار شود و اتفاقات خوبی هم افتاده است. ما 5 هزار شهید ورزشكار داریم كه الگوی ورزشكاران نسل آینده هستند. برگزاری یادواره شهدا، دوره های اخلاق و منش پهلوانی، دیدار با علما، مسابقات فرهنگی بین ورزشكاران، اردوهای جهادی و راهیان نور ار جمله اقدمات ما در جهت رشد اخلاق و ارزشها در ورزش است. حتی برخی مربیان ما باید دوره های اخلاق و منش پهلوانی را بگذرانند. سالانه 400 مربی آقا و خانم در دوره های متمركز كشوری شركت می كنند. درضمن اگر اخلاق و مباحث فرهنگی توسط ورزشكار رعایت نشود؛ جایگاهی در تیمهای مقاومت نخواهد داشت.
وی در رابطه با موضوع سرباز قهرمان توضیح داد: نیروهای مسلح، ارتش و ناجا نیز در حوزه ورزش حرفه ای فعالیت دارند. یكسری از سربازان با توجه به رشته به سمت باشگاه مقاومت جذب می شود و بعد از دوره آموزشی خدمت را در تیمهای حرفه ای می گذرانند. یكسری هم جذب ارتش یا ناجا می شوند كه این بستگی به فعالیت آن باشگاه نظامی و رشته ورزشی سرباز دارد.
میرجلیلی در رابطه با تعامل سازمان ورزش بسیج با فدراسیونها ورزشی بیان كرد: تعامل ما با فدراسیونها بسیار خوب است. در 5 آذر و سالروز تشیل بسیج تفاهم نامه ای بین ریاست بسیج و وزیر ورزش امضا شد كه به ورزش بسیج و ورزش كشور بسیار كمك خواهد كرد. البته انتظار می رود كه از ظرفیت بسیج بیشتر استفاده شود.
وی در مورد چشم اندازهای بسیج برای توسعه ورزش كشور اعلام كرد: ما چند افق را در برنامه سال 98 و سالهای بعد داریم. شناسایی ناهنجارهای اسكلتی و قامتی در كودكان و نوجوانان بخصوص در مناطق محروم از برنامه های ماست كه در این راستا از ظرفیت علمی اساتید و همچنین دانشجویان برای راه اندازی گروه های جهادی بهره خواهیم برد. دوم ترویج بازیهای بومی و محلی و توسعه ورزش همگانی است. ما به دنبال این هستیم كه به سمت محلات برویم تا همه قومها، سنین و نژادها درگیر ورزش شوند چون ورزش زبان مشترك همه قومهاست و وحدتی كه اتفاق می افتد می تواند خیلی كمك كننده باشد. بعلاوه درصدد هستیم در هر شهرستان دو پایگاه یكی ویژه خواهران و دیگری برادران داشته باشیم. همچنین آمایش سرزمین از دیگر برنامه های ما است.
ویژه برنامه "فوق العاده" جمعه 14 دی با اجرای درخشنده بود. این برنامه جمعه ها از ساعت 19:05 تا 20 از رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
فوق العاده