فوق العاده جمعه از ساعت 19:00 به مدت 55دقیقه

رادیو ورزش

فوق العاده

برنامه ها و پروژه های ورزشی شركت توسعه و نگهداری اماكن ورزشی

ویژه برنامه "فوق العاده" جمعه 12 بهمن ماه با حضور حسن كریمی، مدیر عامل شركت توسعه و نگهداری اماكن ورزشی به موضوع تحولات ورزش كشور در چهل سال پیروز انقلاب و پروژه های ورزشی شركت توسعه و نگهداری اختصاص داشت.

1397/11/13
09:54

به گزارش رادیو ورزش؛ حسن كریمی، مدیر عامل شركت توسعه و نگهداری اماكن ورزشی در معرفی خود گفت: تحصیلات من راه و ساختمان است. سال 62 وارد سیستم اجرایی شدم حدود 27 سال معاونت عمرانی استانداریهای مختلف بودم. اواخر سال 96 به شركت توسعه و نگهداری آمدم.
وی درخصوص تحولات ورزش كشور بعد از پیروزی انقلاب بیان كرد: حجم اقداماتی كه در ورزش بعد از انقلاب در ابعاد مختلف انجام شده بسیار زیاد و در حد یك معجزه است. از نظر كیفی خیلی از كارها قابل قبول و خیلی از اقدامات هم قابل انتقاد است. متاسفانه در بعد اجرا و نظارت مشكلاتی وجود داشته و می توانستیم بهتر عمل كنیم. بیشتر ضعف نظارتی وجود دارد. ما از نظر فنی و تخصصی هیچ مشكلی نداریم. بهترین مهندسین و مشاورین را داریم ولی متاسفانه در بعد اجرا ضعیف هستیم. طولانی شدن بعضی از پروژه ها به دلیل اعتباری باعث شد پروژه ها از كیفیت لازم برخوردار نباشند. مثلا استادیوم نقش جهان اصفهان كه نزدیك 3 دهه بطول انجامیده و در مدتهایی كه رها شد آسیبهایی داشت. البته كارهای بسیار خوبی داشتیم كه شاهكار هستند. ولی پروژه هایی هم هستند كه تنها 10 سال از ساخت آن گذشته ولی به نظر می رسد 50 سال از آن گذشته است.
كریمی تصریح كرد: كل طراحی پروژه های ورزشی توسط مشاورین مورد تائید سازمان مدیریت انجام می گیرد و ما موظف به رعایت آئین نامه هستیم. بحثهایی مثل سازه و استحكام دارای آئین نامه خاص خود است. برای مثال در ساخت پیست دوچرخه سواری باید تمام استانداردهای جهانی رعایت شود. توان علمی كشور بالاست و مشكل ما در اجراست. نقشه، طرح و ضوابط بخوبی انجام می گیرد؛ تنها مجریان ما در اجرا باید تعهد لازم را داشته باشند. در ضمن ما در شركت توسعه و نگهداری بخش استاندارد داریم كه در ساخت و ساز دخالت ندارند ولی تجهیزاتی كه مورد استفاده قرار می گیرند باید مورد تائید آنها قرار گیرد تا اجازه نصب داده شود. ما در همه پروژه ها یك مشاور مقیم و یك نماینده مقیم داریم و خودمان هم نظارت عالیه داریم. البته در گذشته مكان یابی پروژه های ما مشكل داشت.
مدیر عامل شركت تجهیز و نگهداری پیرامون بازسازی و تعمیر استادیوم آزادی اظهار كرد: آزادی 40 سال پیش ساخته شد. ضوابط آن زمان با الان فرق كرده است. مثلا اینكه رختكن بازیكنان نباید درمجاورت رختكن داورها باشد و ما از طرف فیفا ملزم به انجام تغییرات و اصلاحاتی بودیم. مجموعه آزدی 430 هكتار مساحت دارد و یك شهر است كه باید شهردار داشته باشد تا همه چیزها را با هم ببینند. وقتی تنها نگاه ورزشی به آن شود نتیجه این می شود كه ناگهان صد هكتار جنگل مجموعه فراموش و خشك می شود. ما مشكل اعتبار داریم و اگر اعتبار داشته باشیم در عرض 2 سال آزادی را برای 20 سال بعد تضمین می كنیم.
كریمی در رابطه با پروژه های در دست اقدام این شركت عنوان كرد: سیاست كلی دولت و وزارت ورزش این است كه پروژه های نیمه تمام تكمیل شود. در شركت توسعه و نگهداری در دولت تدبیر و امید یك پروژه جدید هم شروع نشده است و صرفا پروژه های نیمه تمام دولت قبل تكمیل می شود. عموما پروژه ها در سال 88 كلنگ خورده اند. 236 پروژه نیمه تمام از دولت قبل مانده است. امسال تكمیل 42 پروژه نیمه تمام را پیش بینی كرده ایم كه 8 پروژه تكمیل شده اند و 34 پروژه نیز تا پایان سال و در دهه فجر افتتاح خواهند شد. برای سال 98 تكمیل 50 پروژه نیمه تمام را در نظر گرفته ایم. 7 استادیوم بالای بیست هزار نفر در حال ساخت است كه 4 استادیوم ثامن مشهد، یادگار امام تبریز، پارس شیراز و نقش جهان اصفهان به پایان رسیده است. 25 پروژه پانزده هزار نفری را شروع كرده ایم كه 20 پروژه تحویل داده شده اند. 44 پروژه استادیوم پنج و ده هزار نفری را پیش بینی كرده ایم كه 14 مورد به پایان رسیده است. همچنین 19 سالن شش هزار نفری پیش بینی شده كه 7 مورد به بهره برداری رسیده است. بعلاوه 17 سالن اختصاصی دوومیدانی در حال كار است كه 3 مورد تكمیل شده اند. از 11 استخر قهرمانی 2 استخر افتتاح شده و از 12 پیست دوچرخه سواری 5 پیست تحویل داده شده است. در ضمن ساخت 28 مجموعه ورزشی و درمانی برای جانبازان و معلولان را شروع كرده ایم كه 10 مورد تحویل داده شده اند.
ویژه برنامه "فوق العاده" جمعه 12 بهمن با اجرای درخشنده بود. این برنامه جمعه ها از ساعت 19:05 تا 20 از رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
فوق العاده