یك جهان یك جام هر روز در زمان جام جهانی از ساعت 11:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

يك جهان يك جام

علیرضا فغانی، چشم و چراغ داوری آسیا در جام جهانی

برنامه "یك جهان یك جام" روز دوشنبه 28 خرداد ماه با حضور علیرضا دهقان، كارشناس داوری به بررسی قضاوت تیم داوری كشورمان در بازی مكزیك و آلمان در چهارچوب رقابتهای جام جهانی فوتبال 2018 اختصاص داشت.

1397/03/28
13:57

به گزارش رادیو ورزش؛ علیرضا فغانی به همراه محمدرضا منصوری و رضا سخندان تیم داوری دیدار تیم های ملی فوتبال آلمان و مكزیك را در جام جهانی 2018 روسیه تشكیل داده بودند.
علیرضا دهقان، كارشناس داوری در ارزیابی قضاوت علیرضا فغانی در بازی مكزیك در مقابل آلمان اظهار كرد: علیرضا فغانی یكی از بهترین قضاوتهای این دوره از رقابتها را انجام داد. طبق آنچه كه فیفا روی خروجی خود قرار داده قضاوتش مورد قبول قرار گرفته كه خیلی برای ما افتخار آمیز است. فغانی را باید سوگلی و چشم و چراغ داورهای آسیا خواند. او قضاوت بسیار هوشمندانه و تیزبینانه ای دارد و احتمالا جز داورهایی خواهد بود كه تا مراحل بالاتر مسابقات حضور دارد.
وی ادامه داد: تنها موردی كه در داوری شب گذشته در شبكه های اجتماعی بحث برانگیز شد، نیمه اول بازی بود كه تونی كروس، بازیكن تیم ملی آلمان در یك صحنه بعد از برخورد با بازیكن مكزیك روی زمین افتاد و از آنجا كه انتظار داشت فغانی این برخورد را خطا اعلام كند، توپ را با دست گرفت. داور ایرانی اما این صحنه را خطا تشخیص نداد و به نشانه خطای هند بازیكن آلمان، در سوت خود دمید. همین مسئله اعتراض كروس را در پی داشت و این بازیكن خود را تا حد امكان به فغانی نزدیك كرد تا به نوعی داور مسابقه را تحت تاثیر قرار بدهد. فغانی هم به سرعت این بازیكن را به عقب هُل داد تا فاصله بین داور و بازیكن حفظ شود. ولی شاید بهتر بود این بازیكن را لمس نمی كرد. معمولا در این موقعیتها داور دو دستش را به سمت چپ و راست باز می كند.
دهقانی درخصوص بكارگیری تكنولوژی در داوری این دوره از رقابتها و مشكلات و سردرگمی های كه در این رابطه و از جمله صحنه بحث برانگیز بازی سوئیس و برزیل بوجود آمده ، عنوان كرد: هنوز روشن نیست كه فیفا به چه شكلی از تكنولوژی در تعیین نتایج بازیها و قضاوت صحنه های بحث برانگیز استفاده می كند و اینطور به نظر می رسد كه سلیقه ای عمل می شود. در بازی برزیل مقابل سوئیس، بازیكن تیم سوئیس با زیركی و حرفه ای گری بازیكن برزیل را هل داد و و سپس گل را به ثمر رساند. داور هم در همان راستا قرار داشت و آن گل را باید صد درصد خطا اعلام می كرد یا از داور ویدیویی هم استفاده می كرد كه این اتفاق نیفتاد.
برنامه "یك جهان یك جام" روز دوشنبه 28 خرداد با اجرای نوروزی و كارشناسی قاسمی پخش شد. این برنامه همه روزه از ساعت 11:30 به مدت 30 دقیقه از رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
یك جهان یك جام