یك جهان یك جام هر روز در زمان جام جهانی از ساعت 11:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

يك جهان يك جام

داور امروز ایران و پرتغال را بیشتر بشناسید

برنامه "یك جهان یك جام" روز دوشنبه 4 تیر ماه با حضور علی دهقانی، كارشناس داوری به موضوع داورهای مسابقات امروز و ابهامات در اعلام آفساید كمك داورها در این دوره از رقابتهای جام جهانی اختصاص داشت.

1397/04/04
15:42

به گزارش رادیو ورزش؛ بازی امروز روسیه و اروگوئه را "مالانگ دیدهیو" از سنگال، دیدار مصر و عربستان را "ویلمار رولدان" از كلمبیا، مصاف اسپانیا و مراكش را "روشن ایرماتوف" از ازبكستان و بالاخره مسابقه ایران و پرتغال را "اینریكه كاسرس" از پاراگوئه قضاوت می كند.
علی دهقانی، كارشناس داوری پیرامون اینریكه كاسرس، داور بازی ایران و پرتغال عنوان كرد: داور دیدار ایران و پرتغال در 20 مارس 1974 در بوینس آیرس آرژانتین به دنیا آمده ولی ملیتی پاراگوئه ای دارد. او به زبان انگلیسی و اسپانیایی صحبت می كند و حسابدار یك شركت دولتی است. در سال 2010 وارد لیست داوران بین المللی فیفا شده و تا قبل از جام جهانی، 91 بازی بین المللی داشته كه 391 بار كارت زرد، 21 بار كارت قرمز و 26 پنالتی اعلام كرده است.
وی با اشاره به هجمه های بوجود آمده توسط مصریها در اعتراض به قضاوت این داور در بازی روسیه و مصر گفت: در این بازی اتفاق خاصی و قابل توجهی نیفتد. حتی سیستم VAR نیز یك پنالتی برای مصر گرفت. این داور بطورمتوسط در هر قضاوتش از 4 كارت زرد استفاده كرده بود ولی در بازی مصر و روسیه تنها دو كارت زرد نشان داد. مهمترین بازی كه این داور تا قبل از جام جهانی قضاوت كرده، فینال جام جهانی زیر 17 سال هند در سال 2017 بین انگلیس و اسپانیا بود.
این كارشناس درخصوص هم زبان بودن این داور با بازیكنان پرتغال عقیده داشت: این داور اسپانیایی زبان است و بازیكنان پرتغال هم ممكن است كه اسپانیایی زبان باشند. ولی باید توجه كرد كه داورها در زمین مسابقه به زبان انگلیسی صحبت می كنند. حتی اگر تیمی به زبان مادری داور تسلط داشته باشد، فیفا به داورها توصیه كرده كه در زمین مسابقه به زبان انگلیسی صحبت كنند.
دهقانی در مورد سیستم VAR و همچنین ابهامات بوجود آمده در اعلام آفساید توسط كمك داورها توضیح داد: فیفا به كمك داورها توصیه كرده كه در مورد آفسایدهای خیلی مشكوك و میلیمتری، بازی ادامه پیدا كند تا نتیجه توپ معلوم شود. یعنی توپ به اوت رود، یا گل شود یا پنالتی گرفته شود و ... . سپس به محض اینكه بازی متوقف شد، درصورتیكه كه كمك داور به آفساید اعتقاد دارد، پرچم آفساید زده شود. بعد از این به كمك VAR صحنه مورد بازبینی قرار گیرد. اگر آفساید تائید شود؛ گل، پنالتی، خطا به صحنه آفساید برگشت داده می شود. اگر نظر داور به آفساید اشتباه باشد؛ گل، پنالتی و خطا پذیرفته می شود.
برنامه "یك جهان یك جام" روز دوشنبه 4 تیر با اجرای نوروزی و كارشناسی قاسمی پخش شد. این برنامه همه روزه از ساعت 11:35 به مدت 25 دقیقه از رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
یك جهان یك جام