یك جهان یك جام هر روز در زمان جام جهانی از ساعت 11:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

يك جهان يك جام

علیرضا فغانی، سورپرایز داوری جام جهانی

برنامه "یك جهان یك جام" روز شنبه 9 تیر ماه با حضور علی دهقانی، كارشناس داوری به موضوع آمارهای مربوط به داوری مرحله مقدماتی جام جهانی فوتبال و عملكرد تیم داوری كشورمان در این رقابتها اختصاص داشت.

1397/04/10
10:04

به گزارش رادیو ورزش، علی دهقانی، كارشناس داوری، پیرامون آمار مربوط به داوری های مرحله مقدماتی جام جهانی فوتبال اظهار كرد: در مجموع 48 مسابقه ای كه در مرحله مقدماتی انجام شد، 1293 خطا اتفاق افتاد كه بطورمتوسط در هر بازی 27 خطا رخ داد. ژاپن با 28 خطا كم خطاترین و كره جنوبی با 63 خطا پرخطاترین تیمهای حاضر در جام بودند. تا این مرحله از 158 كارت زرد استفاده شد كه استرالیا، عربستان و اروگوئه با یك كارت زرد و پاناما با 11 كارت زرد كمترین و بیشترین كارتهای زرد را به خود اختصاص دادند. همچنین 3 كارت قرمز به تیمهای كلمبیا، آلمان و روسیه داده شد كه بازیكن كلمبیا با كارت قرمز مستقیم و بازیكنان آلمان و روسیه با كارت زرد دوم اخراج شدند. همچنین 24 پنالتی نیز اتفاق افتاد.
وی ادامه داد: تاكنون 18 بار از كمك داور ویدیویی استفاده شده است كه با بازبینی های بعمل آمده 9 بار اعلام پنالتی شد و 4 بار نیز پنالتی رد شد. بعلاوه یك بار تصحیح كارت قرمز به كارت زرد رخ داد و 3 بار در شناسایی بازیكن خطاكار به داور كمك شد. همچنین یك بار هم پذیرش گل اتفاق افتاد كه گل سالم كره كه آفساید اعلام شده بود، در بازبینی VAR درست اعلام شد.
دهقانی درخصوص معیار انتخاب علیرضا فغانی برای قضاوت بازی حساس فرانسه و آرژانتین بیان كرد: فیفا آیتمهای متفاوتی را برای انتخاب داور در جام جهانی دارد كه توانایی فردی آیتمی است كه بیشترین نمره را دارد. فغانی برای تمام تیمهای مدعی جام یك بار قضاوت كرده است و این نشان می دهد كه فیفا نظر خاصی روی فغانی دارد و اگر قضاوت بازی امروز او یعنی فرانسه و آرژانتین هم مثل بازیهای دیگرش بخوبی تمام شود، احتمالا یكی از بازیهای نیمه نهایی یا فینال را به تیم داوری كشورمان خواهند سپرد.
این كارشناس در آخر یادآور شد: باعث خوشحالی ماست كه دكتر ماركوس میك، از سرشناس ترین داورهای جهان علیرضا فغانی را سورپرایز داوری جام خوانده است.
برنامه "یك جهان یك جام" روز شنبه 9 تیر با اجرای نوروزی و كارشناسی قاسمی پخش شد. این برنامه همه روزه از ساعت 11:35 به مدت 25 دقیقه از رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
یك جهان یك جام