محیط زیست شنبه از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

محيط زيست

پاكسازی دره رغز (عروس دره های ایران) به همت كوهنوردان

برنامه "محیط زیست" شنبه 10 آذر، با وحید بهرامی، پیشكسوت و مربی كوهنوردی، درباره وضعیت طبیعت گردی به دره رغز گفتگو كرد.

1397/09/18
14:39

به گزارش رادیو ورزش؛ وحید بهرامی، پیشكسوت و مربی كوهنوردی، در پاسخ به این سوال كه در دوره های آموزشی چقدر دغدغه حفظ محیط زیست را داشتید، بیان كرد: خوشبختانه تقریباً 10 سالی است كه به این مسئله خیلی اهمیت داده می شود. در فدراسیون و باشگاه های مختلف، مسئله محیط زیست را جزء طرح درسها گنجانده اند و وضعیت نسبتاً بهتر است؛ اما متأسفانه همه افراد در دوره ها حاضر نمی شوند و یك مقدار طبیعت گردان به بعضی نقاط شناخته شده بی مهری می كنند.
وی، درباره وضعیت دره رغز استان فارس گفت: بنده حدود یك سال از اولین بازدیدم از دره رغز می گذرد. در این سفر دره رغز از لحاظ وجود زباله واقعاً بیداد می كرد. بعد از گذشته 4 ماه كه آبان ماه سال گذشته می شود، یك تیم را تشكیل دادیم و تقریباً 25 نفر از غارنوردان باشگاه های مختلف تهران را به سرپرستی خودم و باشگاه دماوند به این دره اعزام كردیم. ما در این غاره 2 تابلوی زیست محیطی نصب كردیم كه خوشبختانه هنوز تابلویمان پابرجاست. با توجه به اینكه مسیر طولانی است و تقریباً 1400 كیلومتر تا دره فاصله است، 4 روز مسافرتمان به طول انجامید و هزینه زیادی برای این كار صرف كردیم. این دره بسیار زیباست و صفت عروس دره های ایران زیبنده آن است.
بهرامی ادامه داد: ما با همكاری هیأت كوهنوردی استان فارس و شهرستان داراب 600 كیلوگرم زباله را از این دره خارج كردیم كه كار بسیار دشواری بود. از زباله بدتر یادگاریهای متعددی است كه روی سنگ ها نوشته شده است. ما مجدداً یك برنامه داریم برای پاكسازی نام ها و یادگاریهای نوشته شده روی سنگ ها برویم. با توجه به مسیر دشواری كه تا دره وجود دارد، افراد عادی نمی توانند وارد آن شوند. بنده از لیدرهایی كه به این دره تیم اعزام می كنند، تقاضا می كنم حتماً حتماً زباله های خود را خارج كنند؛ زیرا این دره جای معمولی نیست.
این پیشكسوت كوهنوردی، در پایان افزود: ما یك دره رغز بیشتر نداریم و اگر از چنین طبیعت هایی محافظت نكنیم و به آنها بها ندهیم، نابود خواهند شد و باید پاسخگوی نسل های آینده باشیم.
برنامه محیط زیست، كاری از گروه علوم ورزشی است كه شنبه ها ساعت 13:35 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش پخش می شود.دسترسی سریع
محیط زیست