محیط زیست شنبه از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

محيط زيست

پاکسازی دره رغز (عروس دره های ایران) به همت کوهنوردان

برنامه "محیط زیست" شنبه 10 آذر، با وحید بهرامی، پیشکسوت و مربی کوهنوردی، درباره وضعیت طبیعت گردی به دره رغز گفتگو کرد.

1397/09/18
14:39

به گزارش رادیو ورزش؛ وحید بهرامی، پیشکسوت و مربی کوهنوردی، در پاسخ به این سوال که در دوره های آموزشی چقدر دغدغه حفظ محیط زیست را داشتید، بیان کرد: خوشبختانه تقریباً 10 سالی است که به این مسئله خیلی اهمیت داده می شود. در فدراسیون و باشگاه های مختلف، مسئله محیط زیست را جزء طرح درسها گنجانده اند و وضعیت نسبتاً بهتر است؛ اما متأسفانه همه افراد در دوره ها حاضر نمی شوند و یک مقدار طبیعت گردان به بعضی نقاط شناخته شده بی مهری می کنند.
وی، درباره وضعیت دره رغز استان فارس گفت: بنده حدود یک سال از اولین بازدیدم از دره رغز می گذرد. در این سفر دره رغز از لحاظ وجود زباله واقعاً بیداد می کرد. بعد از گذشته 4 ماه که آبان ماه سال گذشته می شود، یک تیم را تشکیل دادیم و تقریباً 25 نفر از غارنوردان باشگاه های مختلف تهران را به سرپرستی خودم و باشگاه دماوند به این دره اعزام کردیم. ما در این غاره 2 تابلوی زیست محیطی نصب کردیم که خوشبختانه هنوز تابلویمان پابرجاست. با توجه به اینکه مسیر طولانی است و تقریباً 1400 کیلومتر تا دره فاصله است، 4 روز مسافرتمان به طول انجامید و هزینه زیادی برای این کار صرف کردیم. این دره بسیار زیباست و صفت عروس دره های ایران زیبنده آن است.
بهرامی ادامه داد: ما با همکاری هیأت کوهنوردی استان فارس و شهرستان داراب 600 کیلوگرم زباله را از این دره خارج کردیم که کار بسیار دشواری بود. از زباله بدتر یادگاریهای متعددی است که روی سنگ ها نوشته شده است. ما مجدداً یک برنامه داریم برای پاکسازی نام ها و یادگاریهای نوشته شده روی سنگ ها برویم. با توجه به مسیر دشواری که تا دره وجود دارد، افراد عادی نمی توانند وارد آن شوند. بنده از لیدرهایی که به این دره تیم اعزام می کنند، تقاضا می کنم حتماً حتماً زباله های خود را خارج کنند؛ زیرا این دره جای معمولی نیست.
این پیشکسوت کوهنوردی، در پایان افزود: ما یک دره رغز بیشتر نداریم و اگر از چنین طبیعت هایی محافظت نکنیم و به آنها بها ندهیم، نابود خواهند شد و باید پاسخگوی نسل های آینده باشیم.
برنامه محیط زیست، کاری از گروه علوم ورزشی است که شنبه ها ساعت 13:35 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش پخش می شود.دسترسی سریع
محیط زیست