محیط زیست شنبه از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

محيط زيست

آغاز مهاجرت قوهای آوازه خوان به استان مازندران

برنامه "محیط زیست" شنبه 17 آذر، با سلمان نیکپور، مسئول انجمن قوهای مهاجر شهرستان سرخرود استان مازندران، درباره وضعیت کنونی منطقه گفتگو کرد.

1397/09/18
14:51

به گزارش رادیو ورزش؛ سلمان نیکپور، مسئول انجمن قوهای مهاجر، در خصوص حوزه فعالیت خود گفت: بنده در بحث پرندگان مهاجر منطقه سرخرود فعالیت می کنم. امسال به همت رئیس دادگستری و دادستان استان مازندران یک سری فعالیت هایی از طریق سازمان محیط زیست استان مازندران انجام می شود که فعلاً مثمرثمر هم بوده است.
وی، در پاسخ به این سوال که اکنون وضعیت حضور قوهای مهاجر(آوازه خوان) به این استان چگونه است، بیان کرد: فصل مهاجرت قوهای مهاجر از اواخر آذر ماه شروع می شود. در حال حاضر حدود 200 بال آمده اند؛ اما اوج نقطه جمعیتی آنها اواخر دی و اوایل بهمن است. جمعیت قوهای مهاجر در بعضی از سالها به 12 هزار بال هم رسیده است. این قوها تا اواخر بهمن و اوایل اسفند ماه میهمان ما هستند و مجدداً به سرزمین خود در عرض های شمالی باز می گردند؛ جوجه گذاری می کند و مجدداً سال بعد به این منطقه مهاجرت می کنند.
نیکپور، به تشریح ویژگی های قوهای مهاجر پرداخت و گفت: این قوها به واسطه سروصدایی که دارند به قوهای فریادکش یا آوازه خوان معروف شده اند. یکی از ویژگی های اصلی این پرنده ها حس عاطفی شدیدی است که نسبت به یکدیگر دارند. قوها در سراسر عمر خود تنها یک جفت می گیرند. نگاهی که در بین بومیان منطقه وجود دارد، این است که زمانیکه جفت قوها از بین می رود، جفت مانده دست به خودکشی می زند یا خود را از جمع دور می کند؛ به طور کلی دست به کارهایی می زند که مرگش زودتر فرا برسد.
وی، در خصوص عوامل مهمی که باعث مهاجرت قوهای مهاجر به منطقه شمالی کشور می شود، اظهار داشت: 2 عامل مهم باعث جذب قوها به این منطقه شده است؛ یکی بحث امنیتی است که توسط محیطبانان در این منطقه شکل می گیرد و بحث دوم غذایی است که در تالاب وجود دارد.
برنامه محیط زیست، کاری از گروه علوم ورزشی است که شنبه ها ساعت 13:35 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش پخش می شود

دسترسی سریع
محیط زیست