محیط زیست شنبه از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

محيط زيست

تاغ های كویری در آتش طمع سودجویان


برنامه "محیط زیست" شنبه 24 آذر، با حسین علی محمدی، از فعالان طبیعت گردی، گفتگو كرد.

1397/09/25
08:31


به گزارش رادیو ورزش؛ حسین علی محمدی، از فعالان طبیعت گردی، در ارتباط با سفر اخیر خود به منطقه كویری گفت: اخیراً سفر كویری خوبی به قلب ریجن داشتم. این سفر فوق العاده لذت بخش بود و ما را با تجربه تر كرد. یك تیم بسیار خوبی با ما همراه بودند.
وی، درباره تاغ های كویری موجود در ریجن اظهار كرد: تاغ های كویری درختچه هایی هستند كه عمر طولانی دارند و در كویر آنها را به صورت خشك می بینید، در حالیكه خشك نیستند و جاندار هستند. عمر این درختچه ها از چند سال تا چند صد سال هم می رود. تاغ های كویری با توجه به اینكه محیط را سكنا هستند، هم برای بقای حیوان و هم برای اكوسیستم اهمیت بسیار زیادی دارند.
این فعال طبیعت گردی، عنوان كرد: متأسفانه شنیده می شود، بسیاری از افراد از این درختچه ها به عنوان زغال قلیون استفاده می كنند. با توجه به اینكه تاغ ها كیفیت سوختن خوبی دارد، از آنها برای تهیه زغال و كسب سود حاصل از فروش استفاده می شود؛ البته خوشبختانه تنها 20 درصد این منطقه با استفاده از ماشین های ساده قابل دسترسی است.
علی محمدی، در پاسخ به این سوال كه نوع نگاه مردم خارج از كشور نسبت به محیط زیست چگونه است، بیان كرد: در بسیاری از نقاط استفاده از چوب و قطع درختان ممنوع شده است و كارخانه هایی كه درخت می كاشتند و این كار جزء تجارتشان بود، تعطیل شده اند؛ البته متأسفانه در فرانسه و بعضی كشورهای دیگر همچنان این اقدام انجام می شود.
بسیاری از كشورها مانند آلمان از محیط زیستشان به شدت محافظت می كنند. حتی گرجستان روی این قضیه سرمایه گذاری سنگینی انجام می دهد.
برنامه محیط زیست، كاری از گروه علوم ورزشی است كه شنبه ها ساعت 13:35 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
محیط زیست