محیط زیست شنبه از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

محيط زيست

به طبیعت احترام بگذاریم


برنامه "محیط زیست" شنبه 22 دی، با یاسر میرزازاده، فعال محیط زیست در استان اصفهان، کاشان و کویر مرنجاب، درباره محیط کویری و حفظ محیط زیست گفتگو کرد.

1397/10/23
11:12


به گزارش رادیو ورزش؛ یاسر میرزازاده، فعال محیط زیست استان اصفهان، کاشان و کویر مرنجاب، در ارتباط با لزوم حفظ محیط کویر اظهار داشت: یکی از نقاطی که باید بیشتر از هر جای دیگری قدر طبیعت را بدانیم، کویر است. در محیط های شمالی و کوهستانی که میزان بارندگی سالانه زیادی دارند، اگر به درخت و بوته ای آسیب بزنیم، احتمال ترمیم شان خیلی بیشتر از محیط کویری است.
وی تصریح کرد: اغلب درختچه هایی که در کویر مرنجاب و دیگر نقاط کویری کشور وجود دارند، دستکاشت هستند و با زحمت بسیار زیادی به وجود آمده اند. لازم است که برای حفظ محیط زیست خودمان و هم میهنانان به این درختان احترام بگذاریم و برای حفاظتشان هر کاری از دستمان برمی آید، انجام دهیم.
سالهای گذشته به دلیل اینکه مردم مواد سوخت نداشتند، این درختچه ها را می شکستند و برای پخت و پز و گرم کردن خانه هایشان از آنها استفاده می کردند. افرادی که با طوفان های شن مواجه شده اند، بیشتر این مسئله را درک می کنند تا افردی که برای تفریح به این مناطق می آیند.
میرزازاده، در پاسخ به این سوال که در روز درختکاری کاشت نهال ها و تاغ های کوچک در کویر مرنجاب را شاهد بودیم؛ آیا این فعالیت ادامه پیدا کرد، گفت: بله وجود دارد؛ اما به خاطر بحث بودجه ای و اقتصادی که اداره جات با آن دست و پنجه نرم می کنند، نسبت به سالهای قبل خیلی کمرنگ تر شده است.
در حال حاضر در حاشیه جاده جدیدی که از آران بیدگل به سمت تهران احداث می شود، یک نوار درختکاری را ایجاد کرده اند و متأسفانه به غیر از این حرکت، اقدام دیگری انجام نشده است و بیشتر شاهد قطع درختان هستیم.
برنامه محیط زیست، کاری از گروه علوم ورزشی است که شنبه ها ساعت 23:00 به مدت 30 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
محیط زیست