محیط زیست شنبه از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

محيط زيست

به طبیعت احترام بگذاریم


برنامه "محیط زیست" شنبه 22 دی، با یاسر میرزازاده، فعال محیط زیست در استان اصفهان، كاشان و كویر مرنجاب، درباره محیط كویری و حفظ محیط زیست گفتگو كرد.

1397/10/23
11:12


به گزارش رادیو ورزش؛ یاسر میرزازاده، فعال محیط زیست استان اصفهان، كاشان و كویر مرنجاب، در ارتباط با لزوم حفظ محیط كویر اظهار داشت: یكی از نقاطی كه باید بیشتر از هر جای دیگری قدر طبیعت را بدانیم، كویر است. در محیط های شمالی و كوهستانی كه میزان بارندگی سالانه زیادی دارند، اگر به درخت و بوته ای آسیب بزنیم، احتمال ترمیم شان خیلی بیشتر از محیط كویری است.
وی تصریح كرد: اغلب درختچه هایی كه در كویر مرنجاب و دیگر نقاط كویری كشور وجود دارند، دستكاشت هستند و با زحمت بسیار زیادی به وجود آمده اند. لازم است كه برای حفظ محیط زیست خودمان و هم میهنانان به این درختان احترام بگذاریم و برای حفاظتشان هر كاری از دستمان برمی آید، انجام دهیم.
سالهای گذشته به دلیل اینكه مردم مواد سوخت نداشتند، این درختچه ها را می شكستند و برای پخت و پز و گرم كردن خانه هایشان از آنها استفاده می كردند. افرادی كه با طوفان های شن مواجه شده اند، بیشتر این مسئله را درك می كنند تا افردی كه برای تفریح به این مناطق می آیند.
میرزازاده، در پاسخ به این سوال كه در روز درختكاری كاشت نهال ها و تاغ های كوچك در كویر مرنجاب را شاهد بودیم؛ آیا این فعالیت ادامه پیدا كرد، گفت: بله وجود دارد؛ اما به خاطر بحث بودجه ای و اقتصادی كه اداره جات با آن دست و پنجه نرم می كنند، نسبت به سالهای قبل خیلی كمرنگ تر شده است.
در حال حاضر در حاشیه جاده جدیدی كه از آران بیدگل به سمت تهران احداث می شود، یك نوار درختكاری را ایجاد كرده اند و متأسفانه به غیر از این حركت، اقدام دیگری انجام نشده است و بیشتر شاهد قطع درختان هستیم.
برنامه محیط زیست، كاری از گروه علوم ورزشی است كه شنبه ها ساعت 23:00 به مدت 30 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
محیط زیست