محیط زیست شنبه از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

محيط زيست

تغییرات محیط زیست کلکچال از گذشته تا به امروز


برنامه "محیط زیست" شنبه 4 اسفند، با علیزاده، پیشکسوت کوهنوردی، در خصوص محیط زیست اردوگاه کلکچال گفتگویی انجام داد.

1397/12/05
12:39


به گزارش رادیو ورزش؛ علیزاده، پیشکسوت کوهنوردی، درباره محیط زیست کلکچال در قدیم و تغییراتی که تا به امروز داشته است، گفت: این منطقه متأسفانه تغییرات خیلی زیادی داشته است. کلکچال برای برنامه های آموزشی و پرورش جوانان ساخته شده بود و نام آن اصلاً پناهگاه نبود و اردوگاه شناخته می شد که به سختی هم ساخته شده بود؛ اما با کمال تأسف اکنون برداشتی که باید صورت بگیرد، نمی شود. از پایین پارک جمشیدیه تا کلکچال نهال هایی کاشته بودیم که اکنون به خاطر عدم رسیدگی همه خشک شده اند. آن زمان این نهال ها توسط جوانان و به صورت رایگان رسیدگی می شدند.
علیزاده، عنوان کرد: حدود سال 50 بود که به اتفاق 4 هزار خانم و آقا به اردوگاه منظریه (شهید باهنر) رفتیم و شب در این اردوگاه استراحتی داشتیم. صبح به سمت اردوگاه کلکچال حرکت کردیم. یک زنجیره انسانی درست شد و مصالح دست به دست تا بالا انتقال یافت و در نهایت برجی ساخته شد.
ساخت این اردوگاه با رعایت تمام ملاحظات زیست محیطی بود و حتی بخشی از آن برای آموزش کوهنوردان از نظر گیاه شناسی دارای گیاهان مختلف است.
وی، نیز در خصوص این اردوگاه که به شکل برجی سفید رنگ دیده می شود، اظهار کرد: این برج در جهان، تنها برجی است که هر کاشی اش به اسم یک نفر است و هزینه ساخت آن برج توسط بچه های کوهنورد و پیش آهنگ تأمین شده است.
علیزاده، در پاسخ به این سوال که به دیگر کوهنوردان در برخورد با طبیعت و محیط زیست کوه چه توصیه ای دارید، بیان کرد: حتماً باید یکی از پیشکسوتان کوهنورد همراهشان باشد تا هم آموزش های لازم به آنها داده شود و هم تذکراتی در رابطه با نظافت و رعایت طبیعت صورت بگیرد.
برنامه محیط زیست، شنبه ها ساعت 23:00 به مدت 30 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
محیط زیست