جام آسیایی شنبه تا پنج شنبه از ساعت 11:00 به مدت 40دقیقه

رادیو ورزش

جام آسيايي

جام ملت های آسیا به ایستگاه آخر رسید؛ جدال دو تیم غربی و شرقی

در برنامه "جام آسیایی" جمعه 12 بهمن، اردشیر پور نعمت، كارشناس فوتبال، به تحلیل فینال جام ملت های آسیا بین ژاپن و قطر پرداخت.

1397/11/13
09:04

به گزارش رادیو ورزش؛ اردشیر پور نعمت، كارشناس فوتبال، در ارتباط با رقابت پایانی جام ملت های آسیا بین دو تیم قطر و ژاپن گفت: پیش بینی یك فینال شرقی و غربی خیلی دشوار نبود؛ اما انتظار می رفت كه ایران یكی از فینالیست ها باشد. من مانند خیلی از كارشناسان هنوز به پیشرفت فوتبال آسیا اعتقادی ندارم و به نظرم خیلی رشد نكرده است.
قطر و ژاپن به دو شكل متفاوت بازی می كنند؛ اما شباهت های آنها خیلی به هم نزدیك است. مهمترین شباهت این دو تیم انسجام تاكتیكی است؛ یعنی بازیكنان خیلی هماهنگ هستند. بازی مبتنی بر مالكیت ژاپن از سوی همه بازیكنان در همه سطوح حمایت می شود. زمانیكه بازیكنی صاحب توپ است، 9 گزینه دیگر را در اختیار دارد كه به آنها پاس بدهد و به این طریق در تمام سطوح زمین از یكدیگر حمایت می كنند.
وی، ادامه داد: ژاپن در بحث مالكیت توپ بسیار خوب عمل می كند. قطر هم خوب است؛ اما قطر این حمایت ها را در زمین خودی بیشتر انجام می دهد؛ یعنی در شكل دفاعی خیلی مستحكم تر است. شاید تنها تیمی كه بتواند به این دفاع گل بزند، تیم ژاپن باشد؛ زیرا حیله گری های تاكتیكی ژاپن زیاد است.
ژاپنی ها در خلق موقعیت بسیار باهوش هستند. تدارك حمله این تیم به صورت گروهی است و از میانه زمین به قلب دفاع حریف حمله می كنند. با توجه به اینكه كه قطری ها گاهی غافل می شوند از اینكه پیشانی دفاع خود را با یكی، دو هافبك پوشش دهند، شاید این لحظاتی باشد كه ژاپن بتواند به قطر گل بزند.
پورنعمت، در پایان افزود: از طرف دیگر قطر هم قدرت حملاتش از سوی مهاجمین تیم است. مهاجمین این تیم چه به صورت فردی و چه به صورت گروهی خیلی خوب حمله می كنند. در واقع ضد حملات قطر به شكل دسته جمعی برای هر تیمی از جمله ژاپن كشنده است. ژاپنی ها اگر نتوانند همدیگر را خوب پوشش بدهند، دروازه شان باز خواهد شد.
برنامه جام آسیایی، ویژه برنامه هفدهمین دوره جام ملت های آسیا است كه با اجرای نیلوفر اردلان، از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
جام آسیایی