دانشکده مدیریت ورزشی پنج شنبه از ساعت 13:00 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

دانشكده مديريت ورزشي

تفاوت مدیریت ورزشی در ایران و جهان

برنامه "دانشکده مدیریت ورزشی" چهارشنبه 26 تیر، با حضور دکتر محمد احسانی، استاد دانشگاه تربیت مدرس، به تشریح تاریخچه و مفهوم مدیریت ورزشی اختصاص داشت.

1398/04/26
17:26

به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر محمد احسانی، استاد دانشگاه تربیت مدرس، در تشریح مفهوم کلی مدیریت ورزش اظهار داشت: مدیریت ورزش، امروزه یک مدیریت علمی و عقلانی است که در دنیا عمر طولانی ندارد. کارهای مدیریتی همیشه در تمام دنیا وجود داشته است؛ اما به طور رسمی و دانشگاهی که کاربردی باشد، از سال 1966 اتفاق افتاد. در سال 1957 والترامالی که مالک لس آنجلس داجرز آمریکا بود به دانشگاه اوهایو نامه ای نوشت و عنوان کرد من برای تأسیسات ورزشی ام مدیرانی می خواهم که کارآزموده و دوره دیده باشند. بعد از گذشت حدود 9 سال، اولین مرتبه در دانشگاه اوهایو به صورت رسمی و آکادمیک کارشناسی مدیریت ورزشی برنامه ریزی و اجرا شد.

وی، ادامه داد: با وضعیتی که ورزش در طول این چند دهه پیدا کرد، سرعت کار زیاد شد و اکنون در بخش های مدیریت ورزش تخصص های بسیار ویژه داریم. خوشبختانه رشته های مدیریت ورزشی در کشور ما هم توسعه یافته و همچنان رو به پیشرفت است؛ اما اینکه از نظر توسعه کیفی تا چه حد موفق بوده ایم و در اجرا توانستیم از این افراد استفاده کنیم، بحث دیگری است.

دکتر احسانی، به تخصص های لازم یک مدیر ورزشی اشاره کرد و گفت: جنبه های مدیریت علمی پیچیدگی های زیادی دارد. اینکه مدیر با رشته ورزشی حوزه فعالیت خود آشنایی داشته باشد، خیلی خوب است؛ اما بحث مدیریت علمی امروزه سازماندهی، بازاریابی، برنامه ریزی، بودجه بندی، نظارت و ارزشیابی است. اگر مدیری نسبت به این مسائل آگاهی نداشته باشد، نمی تواند در کار خود موفق عمل کند؛ زیرا امروزه مدیریت در مفهوم کلان، علمی و عقلانی است و مدیریت ورزش هم از این قاعده مستثنی نیست.

وی، در مقاسیه شیوه مدیریت ورزشی در کشورمان با دیگر کشورهای دنیا عنوان کرد: ما یک سری سازمان های رسمی یا دولتی و یک سری سازمان های غیررسمی و خصوصی داریم که مدیران همه این سازمان ها با هم متفاوت هستند. متأسفانه ما در کشورمان شرایط احرازی برای مدیران نداریم. ورزش ما تقریباً کاملاً دولتی است و به همین دلیل در نحوه اجرا و اداره آن سلیقه زیاد است و به جای حرفه، پول نقش مهمی ایفا می کند. قانون فیفا است که یک فرد نمی تواند در دو باشگاه فعالیت داشته باشد؛ اما در کشور ما این اتفاق می افتد؛ در حالیکه در هیچ جای دنیا چنین مسائلی وجود ندارد.

برنامه دانشکده مدیریت ورزشی، با اجرای زمانی، چهارشنبه ها، ساعت 12:30 به مدت 30 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
دانشکده مدیریت ورزشی