ورزش و جامعه هر روز به جز جمعه از ساعت 12:00 به مدت 60دقیقه

رادیو ورزش

ورزش و جامعه

راهکارهای علمی شدن ورزش

برنامه ورزش و جامعه دوشنبه 18 آبان با حضور دکتر محمد شریعت زاده، معاون فناوری پژوهشگاه علوم ورزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اطلاعات به موضوع علمی شدن ورزش کشورمان اختصاص داشت.

1398/08/21
08:57

به گزارش رادیو ورزش؛ جدال استفاده از علم در حوزه های گوناگون از جمله ورزش با موضوعات سنتی در بخشهای مختلف از جمله ورزش جدالی قدیمی بین سنت و مدرنیته است. عده ای اعتقاد دارند که برای رشد و پیشرفت بابد به تغییرات جدید و تحولات روز تن در دهیم و عده ای هم معتقدند که راه پیشرفت همیشه از مسیر تغییر نمی گذرد. بنابراین بایستی بر سنت تاکید کرد.
وقتی به موضوعات مختلف از جمله علم دقت می کنیم؛ متوجه می شویم که در حوزه های گوناگون به مقوله علم توجه بسیار ویژه ای شده و آن را برابر با تفکر، تعقل و تدبر در منابع دینی از جمله قرآن می دانند. در نظام دینی هم یکی از امتیازات انسانها نسبت به سایر موجودات علم است. پس برای گام برداشتن در مسیر انسانیت لازم است از توانایی خود در تولید علم بهره بگیریم تا مسیر پیشرفت را هموار کنیم.
عده ای هم معتقدند که هرگونه پیشرفت ارتباط مستقیمی با تحقیقات علمی دارد و رشد و توسعه کشورهای پیشرفته هم در نتیجه سرمایه گذاری در بخش علم است. حجم وسیع کارهای علمی در کشورهای توسعه یافته صنعتی هم گویای همین واقعیت است. در همین راستا بسیاری از دانشگاه های دنیا رسالتشان حرکت از آموزش محوری بسوی پژوهش محوری و علم محوری است.
برای انجام هر کار علمی باید بسراغ اولویت ها و سوژه هایی رفت که برای فردای ورزش کشور مفیدند. سه مرحله نیازسنجی شامل شناسایی نیازهای علمی، تامین اولویت های تحقیقاتی و تخصیص منابع است که در پژوهشاه باید به آن توجه کرد.
دکتر محمد شریعت زاده، معاون فناوری پژوهشگاه علوم ورزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اطلاعات در خصوص رابطه علم و ورزش توضیح داد: در دنیا این موضوع اثبات شده است که بدون استفاده از مباحث علمی، ورزش در هر سطحی با شکست روبرو می شود. امروزه مربیان و متولیان ورزشی از آخرین یافته های علمی در طراحی تمرینات، تجهیزات و ... استفاده می کنند تا عملکرد بهتری داشته باشند. اما در کشور ما متاسفانه هنوز باورپذیری این موضوع به کمال نرسیده و همچنان رویکردهای سنتی برای تمرین ورزشکاران و سایر حوزه های ورزشی بکار می رود.
وی تصریح کرد: در هیچ کجای دنیا بر این موضوع اصرار نیست که تولید علم باید ساخت و بومی خودمان باشد پس می توان از تجربیات سایر کشورها بهره برد. از منظر علم سنجی کشورمان جایگاه بدی در انتشار مقاله در نشریات ISI ندارد ولی ممکن است این مقالات در حوزه های زیستی، مولکولی و بیومکانیکی ورزش باشد و از ابعاد کاربردی و مفید برای مربی و مردم دور باشد. دلیل اصلی این اتفاق عدم اعلام نیاز پژوهشی به محقق است.
از طرفی نیاز به اختراع مجدد چرخ نیست و کشور ما می تواند از تجربه های موفق سایر کشورهایی که پیشرو هستند بهره ببرند.
برنامه ورزش و جامعه امروز با اجرای محمد درخشنده پخش شد. این برنامه زنده همه روزه بجز جمعه ها ساعت 12 به مدت 55 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
ورزش و جامعه