ورزش و جامعه هر روز به جز جمعه از ساعت 12:00 به مدت 60دقیقه

رادیو ورزش

ورزش و جامعه

رابطه دوسویه ورزش و اقتصاد

دکتر علیرضا مهدوی، متخصص مدیریت ورزش، در برنامه ورزش و جامعه به بررسی اثرات ورزش و اقتصاد بر یکدیگر پرداخت.

1399/02/07
13:21

به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر علیرضا مهدوی، متخصص مدیریت ورزش، در ارتباط با تأثیراتی که ورزش و اقتصاد بر یکدیگر می گذارند، اظهار کرد: اقتصاد ورزش یکی از رشته های نوظهور در اقتصاد است که تأثیر بسیار زیادی بر جامعه دارد. در اقتصاد کلان به تولید ناخالصی کشورها خیلی اهمیت می دهند؛ اما ما در این زمینه در ورزش نتوانسته ایم به صنعت برسیم و هنوز که هنوز است، نتوانسته ایم تولید ناخالصی کشور را در رابطه با صنعت مشخص کنیم؛ یعنی هیچ آمار دقیقی در این زمینه وجود ندارد؛ زیرا گردش مالی در ورزش مشخص نیست؛ نمی دانیم کجا و چگونه سرمایه گذاری کنیم و چه برنامه های اقتصادی در این بخش داشته باشیم.
دکتر مهدوی، تصریح کرد: یکی از عوامل تأثیرگذار در اقتصاد بحث صنعت است. وقتی ما به ورزش نگاه صنعتی داشته باشیم، موجب توسعه اقتصادی در زمینه ورزش می شود. در کشورهای مختلف ورزش یکی از صنعت های بزرگ محسوب می شود. با صنعتی شدن ورزش و توسعه اقتصاد می توانیم شعار زیبای جهش تولید را محقق کنیم.
وی، در پاسخ به این سوال که اقتصاد ورزشی باعث شکوفایی چه عواملی می شود، عنوان کرد: گسترش اقتصاد ورزش موجب بهبود سلامت، افزایش بهره وری، رشد اقتصاد، ایجاد اشتغال و افزایش نیروهای داوطلب می شود و در بخش غیرمستقیم باعث توسعه سلامت می شود.
وی، نیز در پاسخ به این سوال که آیا نگاه حاکم بر ورزش یک نگاهی از گذشته است و نوعی تغییرات فرهنگی ضرورت دارد، بیان کرد: بنده از دو نگاه حاکمیتی و اقتصادی به این مسئله ورود می کنم. در نگاه حاکمیتی، حاکم ورزش را به عنوان یک ضرورت نگاه نمی کند؛ بلکه ورزش خود را به عنوان یک ضرورت تحمیل می کند. نکته مهم در اقتصاد ورزشی اثرات جانبی اش بر بخش های دیگر جامعه است. ورزش نه تنها در سطح ملی می تواند یک صنعت درآمدزا باشد، بلکه می تواند در توسعه اقتصاد کوچک کمک کند.
دکتر مهدوی، اضافه کرد: در کشورهای دیگر ورزش و باشگاه های ورزشی را به عنوان بنگاه های اقتصادی درنظر می گیرند. وقتی چنین اتفاق می افتد، آن بنگاه به دنبال جذب طرفدار و مشتری و حمایت مالی است و این نگاه باعث رشد اقتصادی می شود. نگاه رقابتی بنگاه ها با بازار متفاوت است.
برنامه زنده "ورزش و جامعه" یکشنبه 7 اردیبهشت با اجرای محمد درخشنده پخش شد. این برنامه زنده ساعت 12 هر روز بجز جمعه ها به مدت 60 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.
شما مخاطب محترم برنامه "ورزش و جامعه"می توانید از طریق پیامک به شماره 30000306 و یا شماره تلفن های 22021387 و 22021388 نظرات خود را با کارشناسان ما در رادیو ورزش درمیان بگذارید تا در این برنامه پاسخگوی شما باشند.

دسترسی سریع
ورزش و جامعه